memo

Bugun...

TERMİN FUARCILIK

TERMİN FUARCILIK

13-05-2019 09:56 Kategori: SAĞLIK

Gaziantep’te binlerce hemşire atama bekliyor

Gaziantep’te binlerce hemşire atama bekliyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep'te sağlık meslek liselerini tercih eden hemşireler çaresiz bir şekilde atama bekliyor."

Gaziantep’te plansız büyüyen ve sayıları giderek artan sağlık meslek liselerinden mezun hemşireler atama bekliyor. 12- 18 Mayıs Hemşirelik Haftası kutlanıyor. Gaziantep’te binlerce hemşire atama beklerken,  hemşire atamalarında lise mezunlarının payı her geçen yıl düşüyor.

Aldıkları yüksek puanlarla “dönemin gözdesi” sağlık meslek liselerini tercih eden hemşireler; eğitimlerinde, hem teori hem pratik dersler görürken aynı zamanda da mesleğe ilişkin stajlarını tamamladı. Ortaöğretim mezunu hemşireler, aldıkları bu 4 yıllık eğitime rağmen atanamadı. Sağlık branşları arasında mezun sayısı en çok olan ortaöğretim mezunu hemşirelerin yaklaşık 120 bini işsiz kaldı. Gaziantep’te ortalama 5 bin civarında hemşirenin atama beklediği öğrenildi.

PLANSIZ BÜYÜMENİN SONUCU

Zamanında açılmaları teşvik edilen, ancak plansız büyüyen ve sayıları giderek artan sağlık meslek liselerinden mezun hemşireler atama bekliyor. Hemşire atamalarında lise mezunlarının payı her geçen yıl düşüyor. KPSS’den 85 üstü almalarına rağmen adaletli atama yapılmadığı için büyük bir çoğunluğu işsiz durumda. Sağlık branşları arasında mezun sayısı en çok olan ortaöğretim mezunu hemşirelerin geçtiğimiz yıl içinde 21 bin 584 lisans hemşiresi atanırken sağlık meslek lisesi mezunu hemşirelerin sadece 2 bin 608’i atandı.

HEMŞİRELİK YERİNE TEZGÂHTARLIK

Geçtiğimiz yıl içinde 21 bin 584 lisans hemşiresi atanırken sağlık meslek lisesi mezunu hemşirelerin sadece 2 bin 608’i atandı. Lisans mezunları ile aralarında 3 kattan 20 kata çıkan atama farkına tepki gösteren hemşireler, mağduriyetlerini anlattı. KPSS’den 85 üstü puan almalarına rağmen atanamayan hemşireler, amaçlarının lisans mezunu hemşirelerin atama sayılarını düşürmek olmadığını sadece adaletli atama yapılmasını istediklerini aktardı. Özel hastanelerde de istihdam oranının çok az olduğunu ifade eden hemşireler; tezgaâhtarlık yapmak yerine bildikleri işi yapmak istediklerini söyledi.

Ortaöğretim mezunu hemşirelerin sağlık sektörü ve toplumsal yaşam için önemi büyük olup, sağlık alanında daha çocuk yaşlarda eğitim öğretim almaya başlayan, staj süreleri ile pratik yapan ve mezuniyetleri ile mesleğe hizmet aşkı besleyen genç hemşirelik mezunu insanların atanmasının önündeki engellerin kaldırılması ve sağlık sektörünün kalifiye eleman ihtiyacına göre okul sayısının düzenlenmesi gerektiği savunuluyor.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU