memo

Bugun...
04-08-2018 14:07 Kategori: SAĞLIK

Gaziantep Sağlık-Sen Şubesi’nde sular durulmuyor

Gaziantep Sağlık-Sen Şubesi’nde sular durulmuyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Sağlık-Sen’in Eylül ayında yapılacak olan şube başkanlığı seçimleri öncesi şok iddialar gündeme geliyor. "

Sağlık-Sen’in Eylül ayında yapılacak olan şube başkanlığı seçimleri öncesi şok iddialar gündeme geliyor. Sendika şubesi, 15 Eylül’de yapılacak şube başkanlığı seçimleri öncesi sendika delege seçimleri öncesi ve seçimlerde hukuksuzluk yapıldığı iddiasıyla çalkalanıyor.

Başkan Adayı Muammed Öztekin, aynı zamanda Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde FETÖ/PDY örgüt üyeliğinden yargılanan mevcut şube başkanı Mehmet Ali Arayıcı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında delege seçimlerinde hukuksuzluk yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunarak sendika şubesine başkanlık seçimlerine kadar kayyım atanmasını talep etti.

“HUKUKSUZ BİR SEÇİM YAPILDI”

Başkan Adayı Öztekin, Gaziantep İş Mahkemesi’ne yaptığı başvurusunda mevcut başkan Mehmet Ali Arayıcı ve yönetim kurulu üyeleri hakkında çarpıcı iddialarda bulundu.  Dava dilekçesinde geçtiğimiz günlerde yapılan sendika delege seçimlerinin baştan sona  hukuksuzluklara sahne olduğunu ifade eden Öztekin,”İlimizde 15.09.2018 tarihinde yapılacak olan sendikamız şube başkanlığı seçimi için yapılan delege seçimlerinde bir takım usulsüzlükler vuku bulduğundan dolayı seçimlerin yenilenmesini talep ediyorum. Şöyle ki, Sağlık Sen delege belirleme usulüne ilişkin yönetmeliğin 7. maddesinin 2. bendinde ‘oy verenin kimlik tespiti yapılır’ denilmesine rağmen seçimlerde hiçbir üyenin kimlik tespiti yapılmamıştır. Yine aynı maddede geçen listedeki ismin karşısındaki yerin imzalanması gerekliliği belirtilmesine karşılık isim listesi bulunmadan gelen üyeler boş bir kağıda ad ve soyadını yazıp imza atarak oy kullanmışlardır” dedi.

“ÜYE OLMAYANLARA OY KULLANDIRILDI”

Kendisinin de oy kullandığı sandıkta bizzat şahit olduğu hukuksuzlukların cereyan ettiğini kaydeden Öztekin, iddialarını şöyle sürdürdü: ”Kendi oyumu kullandığım sandıkta bizzat farklı bir hastanenin sendika temsilcisi olan M. B. isimli üye başkasının yerine oy kullanırken tarafımca müdahale edilince zarf elinden alınarak imha edilmiştir. Kişinin isim ve imza yazdığı sayfaya iptal yazılmıştır. Olaya şahit olan başka üyeler de mevcuttur. Ayrıca hali hazırdaki şube başkanı 'Ben sandık başkanıyım' diyerek iki üye ve oy pusulası verip başka bir binada hasta olan bir üyeye oy kullandırmıştır. Ayrıca onaylı liste ile oy kullandırılmadığından henüz aidat kesintisi yapılmayan üyeler de (Oğuzeli D. H) oy kullanılmıştır. (Tanımlar 4. madde seçmen) bu sebeple farklı kişiler veya üye olmayanlar dahil herhangi bir üyenin adını ve soyadını yazarak imza atacağından dolayı ilgili maddede yazan hususlara hiç bir şekilde uyulmamıştır. Yine buna ek olarak delege belirleme usulüne ilişkin yönetmeliğin 15. maddesinde ‘Seçim günü yeri seçim tarihinden 7 gün önce duyurulur’ denmesine karşılık başvurular 9-11 temmuz tarihleri arasında alınmış ve seçimler 16 Temmuz’da başlamıştır.”

“KAYYIM İSTİYORUZ”

Sendika Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı’nın seçimleri kendi sosyal medya hesabından ilan ettiğini ve 7 günlük süre kuralını ihlal ettiğini de belirten Başkan Adayı Öztekin daha sonra şu iddiaları gündeme getirdi: ”Mevcut Başkan Mehmet Ali Arayıcı, sosyal medya (facebook) hesabından seçim yeri ve tarihi duyurusunu 14.07.2018 tarihinde yapmıştır. Bu sebeple aradaki 7 günlük süreye de uyulmamıştır. Ayrıca delege listeleri belirlenirken ‘dilekçelerin veriliş süreleri temel alınmıştır’ denilmesine rağmen şahsım dilekçemi 09.07.2018 sabah saat 09.00 sularında vermeme rağmen kendileriyle görüştüğüm ve benden daha sonra dilekçe verdiğini beyan eden kişilerin ve hatta hiç sendikaya uğramadan dilekçe gönderen kişilerin sıralamada benden daha ön sıralara alındığını gördüm. Bu sıralamada kişilerin sendikaya başvuru için geldikleri saatler, sendika binasındaki güvenlik kameralarından ve kişilerin dilekçe vermek için çıktıkları saatler hastane kameralarından da tespit edilebilir. Tüm saydığım bu usulsüzlükler sebebiyle Gaziantep'te yapılan sendika delege seçimlerinin iptalini demokrasi ve adalete gölge düşürmeden şeffaf ve tarafsız bir şekilde yapılabilmesi için kayyım atanarak delege seçimlerinin yenilenmesini talep ediyoruz.”

ARAYICI, FETÖ/PDY ÜYELİĞİNDEN YARGILANIYOR

İddiaların hedefindeki mevcut Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı 7 Şubat 2012 yılında MİT krizinden sonra tüm Gaziantep Sağlık Sen üyelerine 14 Mart Tıp Bayramı'nda SMS hattından mesaj atmıştı. Attığı mesaj dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın rahatsızlığı ile ilgiliydi. Arayıcı mesajında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın rahatsızlığıyla alay edercesine "Bir ulusun kaderi başbakanın sindirim organlarının iyi çalışıp çalışmamasına bağlıdır" ifadelerini kullanmıştı.

15 Temmuz hain darbe girişiminin hemen ardından yaklaşık 5 ay açığa alınan ve daha sonra Gaziantep Emniyet Müdürlüğü KOM kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele Şubesi'nde 4 gün sorgulandıktan sonra savcılığa sevk edilen Arayıcı hakkında FETÖ/PDY silahlı terör örgütü üyeliğinden Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Bugüne kadar iki kez hakim karşısına çıkan Arayıcı, 6 Aralık’ta yeniden hakim karşısına çıkarılacak.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU