memo

Bugun...
14-07-2018 12:57 Kategori: SAĞLIK

Gaziantep 'Kalp Nakil Merkezi' istiyor

Gaziantep 'Kalp Nakil Merkezi' istiyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"​Güneydoğu Bölgesi'nin sağlık üssü olarak adlandırılan Gaziantep'te Yusuf'lar ölüyor. 18 yaşındaki Yusuf Çello'nun kalp nakli beklerken hayatını kaybettiği dün medyada yer almıştı. "

Güneydoğu Bölgesi'nin sağlık üssü olarak adlandırılan Gaziantep'te Yusuf'lar ölüyor. 18 yaşındaki Yusuf Çello'nun kalp nakli beklerken hayatını kaybettiği dün medyada yer almıştı. İstanbul'da iki yıl organ nakli beklerken yaşamını yitiren Yusuf belki de sağlık üssü denilen Gaziantep'te 'Kalp Nakil Merkezi' olsaydı bugün hayatta olacaktı. Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Hayati Deniz'in Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü'ne Yusuf ölmeden 3-4 gün önce nakil merkezi için başvuru yaptığı öğrenildi.  

BAŞVURUYA SAHİP ÇIKILMALI

Kalp nakli Türkiye'de sadece ilk sırada yer alan en büyük İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir gibi metropol illerde yapılıyor. Ancak çevre ülkelere sınır olan Gaziantep'te 'Kalp Nakil Merkezi' bulunmadığı için kalp nakli bekleyen hastalar hayatını kaybediyor. 18 yaşındaki Yusuf Çello'nun ölümüyle gündeme gelen 'Kalp Nakil Merkezi' için aslında başvuru yapıldığı öğrenildi. Başvuruyu Kalp Damar Cerrahı Doç. Dr. Hayati Deniz'in Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü'ne Yusuf ölmeden 3-4 önce yaptığı da edinilen bilgiler arasında. 

YUSUF HARİCİNDE ONLARCA HASTA ÖLDÜ

Yusuf'un ölümünden sonra 'Kalp Nakil Merkezi' başvurusunun önceden yapıldığını duyan Gaziantep halkı başvuruya sahip çıkılmasını istedi. Nakil merkezi yapıldığında hastaların dışarılara gitmesi de önlenmiş olacak. Vatandaş; kültürde, turizmde, gastronomide, sanayide sağlanılan başarının yeni birimler oluşturularak sağlıkta da sağlanması gerektiğini savundu. Ayrıca Yusuf haricinde onlarca kalp nakli bekleyen hastanın öldüğü de öğrenildi.  

SİYASİ VE BÜROKRASİ EL ATMALI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti ve MHP milletvekilleri, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'den umut bekleyen vatandaşlar Gaziantep'e bir an önce 'Kalp Nakil Merkezi'nin yapılmasını istedi.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU