memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

02-04-2019 17:18 Kategori: SAĞLIK

Defa Life sağlığa değer katıyor

Defa Life sağlığa değer katıyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Uzman kadro ve ileri teknoloji uygulamaları ile Gaziantep’in öncelikli tercihi olan Defa Life Hastanesi, sağlık alanında A’dan Z’ye tüm tedavi imkanlarını sunuyor."

Defa Life Hastanesi’nin "Her Defasında Sağlık“ prensibi ile hareket ettiğini söyleyen Defa Life Hastanesi Başhekimi Dr. Ulaş Yanık, “Defa Life ekibi sağlığın önemini her daim ön planda tutan ve kalite odaklı bir hizmet sunmak için var gücüyle çalışıyor” dedi. Defa Life Hastanesi hekimlerinden Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Ali Yavuz Sertpolat ise Alzheimer hastalığı hakkında merak edilen tüm hususları Memo News okurları için cevapladı. 

YANIK: HER DEFASINDA SAĞLIK DİYORUZ

Defa Life Hastanesi’nin sağlık hizmeti sunum kalitesini arttırmak için konusunda uzman  kadrosu ve üst düzey teknolojik altyapısı ile hizmet sunduğunu belirten Defa Life Hastanesi Başhekimi Dr. Ulaş Yanık, “ Sağlığın kaybedilmesi ile aynı paralellikte yaşam kalitemiz ve hayat standartlarımız da değişir. Bu bağlamda yaşamın geleceğine dair bu kavramı, en kalıcı şekli ile desteğine ihtiyaç duyduğumuz sağlık çalışanları ile güvene dönüştürürüz. Bu sebeple Defa Life Hastanesi olarak bizler sağlığın önemini bir an bile unutmadan çalışan, sizlerin yaşam kalitesinin ve mutluluğun devamı için gereken standartları sağlayan bir uzman kadro ve teknik donanımla her zaman yanınızdayız. Hastanemizin önceliği olan “Her Defasında Sağlık” prensibiyle sizleri ağırlamaktan ve somut çözümlerle sizlere sağlık hizmeti sunmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 ALZHEİMER UZ. DR. ALİ YAVUZ  SERTPOLAT ALZHEİMER HAKKINDA ŞUNLARI  SÖYLEDİ

Defa Life Hastanesi doktorlarından Nöroloji Uzmanı Uz. Dr. Ali Yavuz Sertpolat; Alzheimer hastalığı hakkında merek edilen hususları, hastalığın belirtilerini ve Alzheimer’e yakalanmamak için alınması gereken önlemlerden bahsetti. Sertpolat toplumda maalesef çok sık tanı koyduğumuz bir hastalık haline gelen Alzheimer ile ilgili dikkati tekrar vurguladı. 

BİRÇOK ETKEN  UNUTKANLIĞA  SEBEP OLABİLİR

Alzheimer hastalığının oluşum evresine etken olan sebepleri değerlendiren Dr. Sertpolat, “Beynimiz sadece öğrenme organı değil aynı zamanda unutma organıdır. Unutkanlık kişinin günlük yaşam kalitesini etkilemeye başladığında, iş ve sosyal yaşamı sürdürmekte zorluk ortaya çıkarabilir. Depresyon, stres ve gerginlik, dikkat eksikliği, uykusuzluk, bir işi öğrenirken birden fazla şeyle uğraşmak, kullanılan ilaçlar, vitamin eksikliği, demir eksikliği, troid bozukluğu, beslenme bozukluğu, uykusuzluk, yorgunluk gibi birçok faktör  unutkanlığa davetiye çıkarıyor” dedi.

UNUTKANLIK NE ZAMAN ÖNEMSENMELİ?

Unutkanlığın insan hayatında önemsenmesi gereken evrelerini değerlendiren Dr. Sertpolat, “Unutkanlığın günlük hayatı etkilediği zaman önemsenmesi gerekir.  Sebebi ne olursa olsun kişinin günlük, iş ve özel hayatını etkiler hale gelen unutkanlığın mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. Genç yaşlarda birtakım sosyal ve psikolojik sebeplerden ötürü ortaya çıkan unutkanlık, yaşlılarda ise bir hastalık belirtisi olabilir“ ifadelerinde bulundu. 

UNUTKANLIK BUNAMA HABERCİSİ

Unutkanlığın bunama belirtisi olabileceğini açıklayan Dr. Sertpolat, “Unutkanlık, bunamanın habercisi olabilir. Bunama (demans) orta-ileri yaşlarda başlayan, akli becerilerde ilerleyici kayıplara neden olan bir hastalıktır. Hastalık, zihinsel fonksiyonlar ve günlük yaşam aktivitesinde ilerleyici bozulma ve davranış problemleri ile tanımlanır. Alzheimer hastalığı, demansın en sık nedeni olmakla birlikte, bunamaya neden olabilen pek çok başka hastalık da vardır” diye konuştu.

BUNAMANIN BELİRTİLERİ

İnsanların bunama belirtilerinde dikkat etmesi gereken hususları değerlendiren Dr. Sertpolat, “ Söyleyeceklerinizi unutmaya başladığınızı farkediyorsanız, aynı şeyleri sık sık sormaya başladıysanız, yeni yaşanan olaylar ve yeni konuşulan konuları unutuyorsanız, yakınlarınızı tanıyamıyorsanız, bildiğiniz yerleri bulmakta zorlanıyor ve kayboluyorsanız hemen bir uzmana başvurulması gerekiyor“ dedi.

ERKEN TANI ÇOK ÖNEMLİ

Unutkanlığın tedavi yöntemlerinden bahseden Dr. Sertpolat, “Mevcut ilaç tedavileri ile unutkanlığın ilerlemesi geciktirilebiliyor ve kısmen bellek ile diğer yetilerde de düzelme sağlanabiliyor. Unutkanlığın çok iyi gözlenmesi şarttır. Tedavide erken değerlendirme olması ve hastanın takibinin yapılması önemlidir. Unutkanlığın ne şekilde seyrettiği de yine tedavinin belirleyicileri arasında yer alır. Çünkü unutkanlık düzelebilir ya da gittikçe derinleşebilir“ dedi.


UNUTKANLIĞI ÖNLEMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT!

Unutkanlığın önüne geçmek için önerilerde bulunan Dr. Sertpolat, “B12 içeren gıdalar tercih edin, Stresten uzak kalmaya çalışın, düzenli uyku uyumaya özen gösterin, sosyal aktivitelere yer verin, sürekli yeni ve kompleks bilgiler edinin, aile ve arkadaş ilişkilerinizi güçlü tutun, doktor kontrolleriniz aksatmayın ve doktorunuzun önerilerine mutlaka uyun“ açıklamalarında bulundu.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU