memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

13-09-2020 23:24 Kategori: SAĞLIK

Bu sorunlar çözülmeden Gaziantep'te sağlığımıza kavuşamayız...

Bu sorunlar çözülmeden Gaziantep'te sağlığımıza  kavuşamayız...
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Yaklaşık 1 ay önce Gaziantep’e İl Sağlık Müdürü olarak atanan ve sahaya çıktıktan hemen sonra Covid-19 virüsüne yakalanan Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin testleri negatife döndü. "

Yaklaşık 1 ay önce Gaziantep’e İl Sağlık Müdürü olarak atanan ve sahaya çıktıktan hemen sonra Covid-19 virüsüne yakalanan Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin testleri negatife döndü. Kısa bir süre sonra görevinin başına geçecek olan İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’yi çözülmesi gereken sorunlar yumağı bekliyor. Sağlık Müdürlüğü’ndeki idareciler, sağlık alanındaki STK’lerin idareciler üstündeki baskıları ve atamalara müdahalede bulunmaları, sağlık alanındaki mali sorunlar, tıbbı sarf malzemelerin yetersizliği, kamu hastanelerindeki ek ödenek sorunlarından dolayı hekimlerin özel hastaneleri ve başka şehirleri tercih etmeleri, bir türlü bitirilemeyen sağlık yatırımları, hazır halde bulunan ama bir türlü tam kapasite ile çalıştırılmayan hastaneler, önüne geçilemeyen bebek ölümleri ve daha birçok sorun… Dr. Tiryaki’nin tüm bu sorunlarla önümüzdeki günlerde mücadele etmesi beklenirken; bu konuda atılacak adımlar Covid-19 salgını ile mücadele açısından hayati önem taşıyor.

Gaziantep’e kısa bir süre önce İl Sağlık Müdürü olarak atanan ve sağlık camiasındaki sorunlara hızlı bir şekilde müdahale ederek sahaya inen İl Sağlık Müdürü Ümit Tiryaki yaklaşık 2 hafta önce Covid-19’a yakalandı. Tedavisi tamamlanmak üzere olan ve yapılan son testlerinin negatife döndüğü öğrenilen İl Sağlık Müdürü Dr. Tiryaki’nin tedavisinden sonra kısa bir süre içinde yeniden görevine dönmesi bekleniyor. Sağlık Bakanlığı tarafından Gaziantep’in sağlık alanındaki sorunları çözmesi için büyük ümitlerle Gaziantep’e İl Sağlık Müdür olarak atanan Tiryaki’nin öncelikle sağlık alanındaki yönetici ve idareci kadroyu gözden geçirmesi ve bu alanda değişiklikler yapması bekleniyor. Güçlü bir ekip kurmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen ve yetkilendirilen İl Sağlık Müdürü Tiryaki’yi bekleyen sorunlar ise adeta dağ gibi. Tiryaki’nin ilk işi Covid-19 salgını ile mücadele etmek ve Gaziantep’te adeta tavan yaptıktan sonra son zamanlarda biraz olsun kontrol altına alınan Covid-19 vakalarını azalma eğilimine geçirmek olacak. İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki Covid-19 salgınına karşı mücadele edecek ekibi kendisi oluşturacak. Gaziantep’in sağlık idaresini de yürütecek olan yaklaşık 150 kişilik başkan, başkan yardımcıları, hastane başhekimleri, başhekim yardımcıları, hastane müdürleri ve uzmanlardan oluşacak idarecilerin Gaziantep’in sağlık alanındaki hantal gidişatına dur demesi bekleniyor. Yaklaşık 2 ay önce Sağlık Bakanlığı tarafından Gaziantep’in Sağlık Camiası’nın adeta röntgenini çekmek üzere Gaziantep’e gönderilen 5 kişilik saha koordinatörlerinden oluşan ekibin hazırlamış olduğu rapora göre, Gaziantep Sağlık Camiası’nı yöneten isimlerin hantal olduğu ve Gaziantep’in sağlık yönetimini sevk ve idare edemediğini rapor etmişti. Bunun üzerine Sağlık Bakanı Dr. Fehrettin Koca, Hatay-Suriye Görev Gücü Başkanı Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’yi Gaziantep Sağlık Müdürü olarak kendi ekibini de kurmak üzere tam yetki ile görevlendirmişti.

SİYASİLERİN VE SAĞLIK ALANINDAKİ STK’LERİN SAĞLIKTAN ELİNİ ÇEKMESİ GEREKİYOR
Bir yandan pandemi ile mücadelenin ortasında kendini bulan Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki bir yandan da Gaziantep’in Ortadoğu’nun Sağlık Merkezi ve Sağlık Turizmi Üssü olmaya hazırlandığı bir dönemde görev aldı. Sağlık Bakanlığı tarafından tam yetki ile Gaziantep’e atanan İl Sağlık Müdürü Tiryaki’nin sağlık alanındaki sorunları çözmek adına ekibini oluştururken siyasilerin ve sağlık alanındaki STK temsilcilerinin baskısı altına alınmaması gerektiğine dikkat çekiliyor. Tiryaki’nin liyakati esas alarak ve siyasi ve de sağlık alanındaki STK referanslarını bir kenara bırakarak kendi ekibini kurması bekleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’yi Gaziantep’e İl Sağlık Müdür olarak atarken, Tiryaki’nin kendi ekibini kurarken siyasilerin ve sağlık alanındaki STK temsilcilerinin müdahalede buunmaması gerektiğini belirttiği öğrenilmişti. Tiryaki’nin; sağlık alanındaki sorunlar düşünülünce her şeye rağmen işlerinin kolay olmadığı gözüküyor. Peki Tiryaki’nin çözüme kavuşturması gereken konular neler? İşte bu sorunların cevaplarını memohaber.com olarak Gaziantep sağlık camiasındaki uzman kişilerle görüşerek siz değerli okuyucularımız için derledik.

İŞTE TİRYAKİ’NİN ÇÖZMESİ BEKLENEN SORUNLAR…
Yaz mevsiminde Türkiye’de azalma eğilimine geçen Covid-19 vakaları bir anda Gaziantep’te yükselmeye başlamış ve adeta tavan yapmıştı. Atılan adımlarla bu yükselişin önüne bir nebze olsun geçildi ve Gaziantep, en yüksek vakaların görüldüğü ilk 5 şehir arasında olmaktan uzun bir aranın ardından çıktı. Gelinen noktadaki vaka artış hızının daha da düşürülmesi gerekiyor ve bunu İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin kuracağı ekiple birlikte sağlayabileceği vurgulanıyor. Tiryaki’nin ilk işinin Covid-19 ile etkin bir mücadele vermesi olduğu belirtilirken, bunu sağlayabilmesi için sağlık alanındaki birçok sorunu komplike bir şekilde çözüme kavuşturması gerekiyor.

VAKA SAYILARI NASIL DÜŞECEK?
Öncelikle Covid-19 testlerinin hızlı bir şekilde yapılmasının devam ettirilmesi gerekiyor ve test sonuçlarının numune ve örnek alınan vatandaşlara hızlı bir şekilde ulaştırılması gerekiyor. Böylelikle virüse yakalanan kişilerin virüs yayılımına yol açmadan önce karantina ve tedaviye tabi tutulması gerekiyor. Bunun yanı sıra kamu hastaneleri başta olmak üzere hastanelerdeki yığılmanın önüne geçirilmesi gerekiyor. Doktor Ersin Arslan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ek binası Mücahitler Ek Binası’na ilave olarak Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’nin de tam kapasite ile hizmet vermesinin sağlanması ve bu hastanenin de pandemi hastanesi ilan edilmesi gerekiyor.

ABDULKADİR YÜLSEL TAM KAPASİTELİ HİZMET SUNULMALI
Tüm uzmanların yüksek sesle dile getirdiği Ekim ve Kasım ayında Covid-19 vaka sayıların artacağı yönündeki öngörünün iyi değerlendirilmesi ve bunun için ilave önlemler alınması gerekiyor. Bu açıdan, bir türlü tam kapasiteli teknik ekip ve sağlık çalışanı desteği sağlanamadığı için tam  kapasite ile hizmet veremeyen Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi’nin tam kapasite ile çalışmasının sağlanması gerekiyor. Abdulkadir Yüksel Hastanesi’nin de pandemi hastanesi olması gerektiğini belirten uzmanlar bu hastanenin tam kapasite ile hizmet vermesi ile birlikte diğer kamu hastanelerindeki hasta yığılmalarının hafifleteceğini düşünüyor.

ŞEHİR HASTANESİ TAMAMLANMALI
Yılan hikayesine dönen Şehir Hastanesi’nin bir an önce bitirilmesi ve vatandaşın hizmetine sunulması gerekiyor. Doluluk oranı yüksek olan kamu hastanelerindeki yığılmanın Abdulkadir Yüksel ve Şehir Hastanesi ile çözüme kavuşturulması gerektiğini belirten uzmanlar bu hastanelerin şehirdeki pandemi mücadelesinde büyük bir önem arz ettiğini, bu açıdan ivedi bir şekilde bu hastanelerin tam anlamı ile vatandaşın hizmetine sunulması gerektiğine vurgu yapıyor.

İDARİ BİRİMLER TEK MERKEZDE TOPLANMALI
Tüm bunların yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı birçok birim ve yönetim noktası ayrı ayrı noktalardan hizmet veriyor ve bu durumun da önüne geçilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, “İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı tüm birimler ve yöneticiler tek bir merkezde toplanmalı ve bütünlüklü bir yapıdan tek bir merkez ile hizmet vermeli” diyor. Uzmanlar, ancak bütünlüklü ve tek bir merkezden yönetilen sağlık hizmeti ile kurumsal ve ihtiyaçlara cevap verebilecek bir sağlık sisteminin inşa edilebileceğini dile getiriyor.

DEVAM EDEN İNŞAATLAR TAMAMLANMALI
Şehirde inşaatı devam eden sağlık yatırımlarının bir an önce tamamlanması ve hizmete sunulması gerekiyor. İnşaatı devam eden Aile Sağlığı Merkezleri ve 112 İstasyonları bulunuyor. Bu inşaatların tamamlanması sağlık hizmetlerini hızlandıracak ve vatandaşın aldığı hizmeti kuvvetlendirecek. İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin öncelikli konularından birinin de bu olması gerektiğini belirten uzmanlar Tiryaki’nin bu anlamda Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli desteği göreceğine inanıyor. 

EK BİNALAR NE OLDU?
Yaklaşık 7 yıl önce Sağlık Bakanlığı’nın yatırım planına alınan 25 Aralık Devlet Hastanesi ve Çocuk Hastanesi’nin bulunduğu alanın bahçesindeki boşluğa 300’er yataklı ek binalar planı üzerinden o kadar zaman geçmesine rağmen bir türlü bu ek binaların yapımına başlanmadı. Bu yatırımın belirli bir grup tarafından engellendiği iddia edilirken, İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin bu konuya da el atması ve Bakanlık yetkilileri ile görüşerek bu konuları da gündeme getirmesi bekleniyor.

AİLE HEKİMLERİ TAM KADRO ÇALIŞMALI
Aile Sağlığı Merkezleri’ndeki hekimler pandemi dolayısıyla tam kapasite ile çalışmıyor. Bir Aile Sağlığı Merkezi’nde 5 hekim var ise bunlardan 1 ya da 2 tanesi çalışıyor. Birinci basamak sağlık hizmeti sunan Aile Sağlığı Merkezleri’nin doktorların pandemi nedeni ile yüzde 50’nin altında bir kadro ile hizmet vermesi ile vatandaş buralardan istediği muayene ve tedaviyi alamayınca şehirdeki hastanelere yöneliyor. Bu durumun önüne geçilmesi için Aile Sağlığı Merkezleri’ndeki hekim kadrolarının tam kapasite ile hizmet vermesi gerektiği belirtiliyor. Aksi halde Covid-19 dışındaki kronik rahatsızlıklar artacağı gibi kamu hastanelerinde de yığılma meydana geliyor.

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ’NDE BOMBA İDDİALAR
Aile Sağlığı Merkezleri’nde bir yandan hekimlerin tam kadro ile çalıştırılması gerekirken diğer yandan Aile Sağlığı Merkezleri’ndeki rapor keşmekeşi yaşanıyor. Ayrıca bazı Aile Sağlığı Merkezleri’nde vatandaş muayene edilmeden sadece uzaktan ilaç yazılarak evlerine gönderiliyor. İddialara göre; diş tedavisi görmeye gitmesi gereken biri diş tedavisi alamıyor ve aile hekiminize gidin size antibiyotik yazsın diyor. Böylece aile sağlığı merkezlerinde de yığılma meydana geliyor. Aile hekimlerinin tedavi alanına girmeyen hastalık konuları da aile hekimlerinin üzerine kalıyor. Filyasyon ekibi tedavi gören ve taburcu edilen hastaya rapor vermiyor. Aile hekimine yönlendiriliyor. Virüslü hasta kapı kapı geziyor. Koruyucu ekipman az bir miktarda veriliyor. Kulak burun boğaz branşından bir doktorun muayene etmesi gereken bir vatandaş yine aile hekimlerine yönlendiriliyor. Hastayı muayene etmeden aradaki camdan hasta ile konuşarak hastaya ilaç yazıp gönderen aile hekimleri var. Bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor.

LİYAKAT ESAS ALINMALI, SAĞLIK ALANINDAKİ STK’LERİN BASKISI KIRILMALI…
Kamu hastanelerinde liyakatli ve verimli sağlık personelleri verimli, alanında ve yerinde kullanılamıyor. Alanında ve biriminde uzman bir hemşire sendikalar ve STK’ler tarafından baskılara maruz kalıyor ve yerleri değiştiriliyor. Böylece sağlık personelinin adaptasyonu bozuluyor ve sağlık hizmeti etkin bir şekilde sürdürülemiyor. Mevcut sağlık idarecisi ve yöneticileri belirlenirken STK’lerin etkisi bir türlü kırılamıyor ve kritik noktalarda yöneticilik ve idarecilik yapacak olan isimleri liyakat değil de sağlık alanındaki hangi STK’ye bağlı olduğu baz alınıyor ve personeller üzerinde bu isimler üzerinden baskılar yapılıyor. Böylelikle de sağlık alanındaki sevk ve idarede aksaklıklar ve krizler yaşanıyor. Personeller arasındaki koordineli çalışmayı da olumsuz etkileyen bu durumun önüne geçilmesi için adımlar atılması gerekiyor ve sağlık alanındaki idareci ve yöneticilerin belirlenmesinde liyakat ilkesinin temel alınması gerekiyor.

DESTEK HİZMETLERİ MERCEK ALTINA ALINMALI
Bir diğer sorun ise Destek Hizmetleri Başkanlığı’nda. Bu başkanlığın varoluş sebeplerinden biri ve belki de en önemlisi kamudaki sağlık tesisleri ve birimlerin satın alma işlemlerini yürütmek. Bu birim çok önemli bir pozisyonda bulunuyor, çünkü yaklaşık 800 milyon lira bütçeye hükmediyor. Ancak bu başkanlığın rolünün gereğini yerine getiremediği belirtiliyor. Bu başkanlık İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı tüm birimlerinin toplu alıma konu olabilecek alımların taleplerini toplayarak tek elden ve toplu bir şekilde ve dolayısıyla daha ekonomik bir şekilde alımını gerçekleştirmesi gerekirken, bu misyonunu tam anlamıyla yerine getirmekten uzak olduğu görülüyor. Nitekim tüm hastanelerin yemek hizmet alımları ihalesini yaklaşık 2 yıldır gerçekleştirememiş, bu süreyi 3'er aylık pazarlık alımlarla idare etmiş, sonrasında da her hastaneye ayrı ayrı devredilmiş ve hastanelerin alımı yapması istendi. Bu durum belki de kamu zararına neden olmuştur. Yemek ihalesi örneğinin çoğaltılabileceği ve birçok kalemde buna benzer sorunların yaşandığı belirtiliyor. Tıbbi sarf malzemelerinin temininde güçlük yaşandığından dolayı tıbbı operasyonlar ve tedavilerde aksamalar meydana geliyor. Özellikle son zamanlarda vatandaşın CİMER’e şikayette bulunduğu konuların başında bu yer alıyor. Tıbbı sarf malzemesi temininde yaşanan sorunlardan dolayı hastalara gereken operasyonlar sağlıklı şekilde yapılamıyor ve vatandaş bu konuda mağdur oluyor. Bu konunun çözümünün ise Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Destek hizmetleri Başkanlığı, başkan yardımcısı ve uzmanların alanında uzman kişilerden oluşması ile sağlanacağı belirtiliyor.

GELİR GİDER DENGESİ YÖNETİLEMİYOR
İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Destek Hizmetleri Başkanlığı’nın gelir ve gider dengesizliğinden dolayı firmaların ödemelerini 1 yılı aşkın bir süredir gerçekleştiremediği iddia ediliyor. Ayrıca harcamalardaki düzensizlikten dolayı sağlık tesislerindeki faturaların kayıp kaçak oranı da denetlenemiyor. İhalelerde meydana gelen kriz ve skandallar da bekleyen problemler arasında bulunuyor. 2 yıldır yapılamayan yemek ihaleleri ve buna benzer bazı kalemlerdeki ihaleler problem olarak İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’nin karşısına çıkacak sorunlardan biri olarak görülüyor.

TÜM YETKİLER TEK ELDE TOPLANMAMALI
Gaziantep’te ilaç tedarikinde büyük sıkıntılar yaşanıyor. 2 yıldan bu yana ilaç temininde ciddi sorunlar yaşandığını ve özellikle kamu hastanelerinin ilaçlara kolay ulaşamadığını belirten uzmanlar, “Hastaneler ilaçları doğrudan alıyor, ilaç ihalelerinde birçok kalem eksik kalıyor. İhale sürelerinin uzun olmasından dolay döviz kurunu da düşünerek fiyatlar ortaya çıkarılmıyor ve bu nedenle ihalelere katılımlar az oluyor. Hal böyle olunca kamu hastaneleri ilaç temininde büyük sorunlar yaşıyor” iddiasında bulundu. İhtiyaç tespit, satın alma ve ödemenin tek bir elde toplandığı, bu nedenle sistemde karışıklıkların ortaya çıktığı, birbirinden bağımsız işlerin bir tek kişide, bir tek başkanda toplanması ile gelir gider dengesizliğinin ortaya çıktığı Gaziantep sağlık alanında bu ve benzeri sorunların bir an önce çözülmesi gerektiği vurgulanıyor. Uzmanların iddiasına göre mesela pahalı bir tıbbi sarf malzemenin alımı öncesi ve bu malzemenin belirlenmesinden tutun da ihtiyaç tespitteki idare ve satın alma yetkisinin tamamı tek bir elde toplanmış durumda. Oysa ki bu sistem başka illerde farklı farklı birimlerden oluşuyor. Ancak ne hikmetse Gaziantep’te tüm bu konular tek bir elde toplanmış vaziyette.

HEKİMLER KAMU HASTANELERİNDEN KAÇIYOR
Gaziantep sağlık camiasının yaşadığı en büyük sorunlardan biri de hekimlerin Gaziantep’teki kamu hastanelerinde çalışmak istememesi. Gaziantep’teki kamu hastanelerinde ek ödemeler ve döner sermaye ödemeleri yapılmadığından ya da az yapıldığından dolayı kamu hastanelerindeki hekimler ya başka bir şehirdeki hastaneye başvuruyor ya da özel hastanelerde çalışmayı tercih ediyor. Öyle ki son dönemlerde Gaziantep’teki kamu hastanelerinde görev yapan birçok hekim görevinden istifa edip başka yerlerde çalışmayı tercih etti. Bu sorunun önüne, döner sermaye ve ek ödenek problemlerinin ortadan kaldırılması ile geçilebileceği vurgulanıyor.

ÇOCUK TRAVMA MERKEZİ NEDEN KAPANDI?
Bir başka sorun ise Gaziantep’te Çocuk Travma Merkezi’nin bulunmayışı. Bölgede ilk ve tek olarak geçtiğimiz yıllarda Şehitkamil Devlet Hastanesi’nde büyük umutlarla açılan Çocuk Travma Merkezi maalesef bilinmeyen bir sebeple sessiz sedasız kapatıldı. Türkiye’de bebek ölümlerinin son yıllarda en lok yaşandığı şehirlerin başında gelen Gaziantep’te Çocuk Travma Merkezi’nin kapatılması ve şu anda böyle bir merkezin olmayışı büyük bir eksiklik olarak görülüyor ve kapatılan Çocuk Travma Merkezi’nin derhal yeniden açılması gerektiği düşünülüyor. Ortadoğu’nun sağlık merkezi olarak nitelendirilen Gaziantep’te son derece önemli bir sağlık yatırımı olarak görülen bu travma merkezinin katılmış olmasının Gaziantep’e yakıştıramayan sağlık alanının önde gelen uzmanları İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki başta olmak üzere sağlık alanındaki yetkililerin bu konuya eğilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. 

BEBEK ÖLÜMLERİNDEKİ BİRİNCİLİĞİMİZ ANALİZ EDİLMELİ
TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre 2018 ve 2019 yılında Türkiye’de en çok bebek ölümü Gaziantep’te yaşandı. Bebek ölüm oranı sıralamasında Türkiye birincisi olan Gaziantep’te çözülmesi gereken sorunların en başında yer alan konulardan biri de bu konu olarak öne çıkıyor. Bebek ölümlerinin sebeplerine ilişkin detaylı bir araştırma yapılması gerektiğini vurgulayan uzmanlar bu konuda daha önce yapılan araştırmalar neticesinde özel hastanelerin yeni doğan bebek ve yoğun bakım servislerinde atılan adımlara ilave önlemlerin alınması gerektiğini söylüyor. İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Halk Sağlığı Başkanlığı’ndaki uzmanların bu konuda yeterli araştırma yapıp yapmadıkları merak edilirken özel hastanelerin bebek ölümleri nedeniyle sıkı bir denetime ve araştırmaya tabi tutulması gerekiyor. Kamu hastaneleri ve özel hastanelerin bebek ölümlerindeki artış hızına etki edecek sebeplerin in ortaya çıkarılması ve özellikle özel hastanelerin yeni doğan bebek yoğun bakım birimlerinin standartlara uygun hale getirilmesi gerektiği vurgulanıyor. İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki’den bu konuda da vatandaşın büyük bir beklentisi ve umudu var.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna