memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

14-01-2020 20:40 Kategori: SAĞLIK

Bakanlık açıkladı! İşte Gaziantep'teki hileli ürünler...

Bakanlık açıkladı! İşte Gaziantep'teki hileli ürünler...
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Tarım ve Orman Bakanlığı belli tarihlerde yayınladığı taklit, tağşiş ve hileli ürünler listesine yenilerini ekledi. Bakanlığı son yaptığı duyuruda 229 firmaya ait 386 üründe taklit ve hileli ürünlerin ortaya çıktığını açıkladı. Açıklanan listede ise Gaziantep'ten'den 5 firma yer aldı."

Gastronomi şehri Gaziantep’te ürettiği gıda ürünlerinde taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen firmalar kamuoyu ile paylaşıldı.

 

Kentte, tüketicilerden gelen şikâyetler ve yapılan denetimler sonunda vatandaşların sağlığını tehlikeye düşüren 5 ayrı firmanın yoğurt ve peynir gibi ürünlerde bitkisel yağ ve nişasta kullandığı tespit edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tüketicilerin başvurularını sürdürmelerinin halk sağlığının korunması yönündeki çalışmalar için büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ve çikolataların yer aldığı 229 firmaya ait 386 parti ürünü kamuoyuna açıkladı. Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruda, ülkede gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıdayla temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetlerinin büyük bir titizlikle yürütüldüğü ifade edildi.

TÜKETİCİ BAŞVURULARI ÖNEM TAŞIYOR

Laboratuvar sonucuna göre taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti veya seri numarasını içeren bilgilerin kamuoyuyla paylaşıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bakanlığımızın yürüttüğü resmi kontroller ve firmaların otokontrol sistemlerine ek olarak bu uygulamamız tüketici sağlığının ve menfaatinin korunması, sektörde haksız rekabetin önlenmesi, tüketiciler aracılığıyla firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturulması ve firmaların güvenilir gıda üretiminin teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Söz konusu uygunsuzlukların tespit edilmesinde, Bakanlığımızca yürütülen denetimlerin yanında, tüketiciler tarafından yapılan ihbar, şikayet, CİMER ve Alo 174 Gıda Hattı başvuruları neticesinde gerçekleştirilen denetimlerin de büyük payı olduğu açıktır. Bu bakımdan tüketicilerin bu başvurularını sürdürmeleri, halkımızın sağlığının korunması yönündeki çalışmalarımız için büyük önem taşımaktadır." Duyuruda, gıda konusunda kamu otoritesi olan Bakanlığın, yasalarla verilmiş tüm yetkileri tereddütsüz kullanarak gıda güvenilirliğinin sağlanmasına ve tüketicinin korunmasına yönelik çalışmalarını aralıksız ve büyük bir titizlikle sürdürdüğü vurgulandı.

DENETİM SONUÇLARI

Duyuruda, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 229 firmaya ait 386 parti ürünün listesi yer aldı. Böylece ilk kamuoyu duyurusunun gerçekleştirildiği 2012 yılından bu yana bin 443 firmaya ait 3 bin 202 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.

GAZİANTEP’TE 5 FİRMA

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan listede Gaziantep’ten de 5 firma bulunuyor. Üretilen gıda ürünlerinde taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, firmalar şunlar: Aşmaz Süt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti, Tüter Süt Ürünleri İmalat ve Ticareti, Enver Özbay Süt ve Süt Ür. Hay. Ziraat Gıda Tur. San. Tic. Ltd. Şti., Süperkent Süt ve Süt Ürünleri ve Kutluoğlu Süt ve Süt Ürünleri. Bu firmalar tarafından üretilen yoğurt, peynir gibi ürünlerde bitkisel yağ ve nişasta kullanıldığı kesinleştiği duyuruldu.

 

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna