memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

02-11-2020 19:50 Kategori: SAĞLIK

Akbayram: Lösemi tedavi edilebilir bir hastalıktır

Akbayram: Lösemi tedavi edilebilir bir hastalıktır
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Üniversitesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Akbayram her yılın 2-8 Kasım tarihleri arasında Lösemi Çocukları Haftası olarak kutlandığını söyleyerek lösemi hastalığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu dile getirdi. "

Gaziantep Üniversitesi Çocuk Hematoloji-Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Akbayram her yılın 2-8 Kasım tarihleri arasında Lösemi Çocukları Haftası olarak kutlandığını söyleyerek lösemi hastalığının tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu dile getirdi. Akbayram, “Bu hafta nedeniyle tedavi edilebilir bir hastalık olan Lösemi hastalığına dikkat çekerek toplumumuzun bu hastalıkla ilgili farkındalığını arttırma gayreti içerisindeyiz” açıklamalarında bulundu.

LÖSEMİNİN BİRÇOK TÜRÜNDE TANI KOYUP TEDAVİ UYGULAYABİLİYORUZ

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji kliniğinde verilen sağlık hizmetlerinden ve ekip arkadaşlarından bahseden Akbayram, “Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji kliniğinde sıklıkla Lösemi, Anemiler, Kemik iliği yetmezlikleri, Kanama bozuklukları özellikle Hemofililer, Trombosit hastalıkları gibi çocuk hematolojinin birçok hastalığına tanı koyup tedavi edebilmekteyiz. Prof. Dr. Sinan Akbayram, Dr. Ögrt Üyesi Esra Pekpak, Dr. Ögrt Üyesi Ayşe Ceyda Ören Çocuk Hematoloji Onkoloji kliniğinde öğretim üyesi olarak hizmet vermektedirler” açıklamalarında bulundu. 

HER YILIN 2-8 KASIM TARİHLERİNİ LÖSEMİ ÇOCKULARI HAFTASI OLARAK KUTLUYORUZ

İki yıldır bölgede tek hizmet merkezi olduğunu söyleyerek her yılın 2-8 Kasım Lösemi Çocukları Haftası olarak kutlandığını dile getiren Akbayram, “Yaklaşık 2 yıldır bölgemizde tek merkez olan Çocuk Kemik iliği Nakil Ünitesi ile yaklaşık 40 civarında hastanın sağlığına kavuşabilmesi için kök hücre nakli yapıldı. Bunlardan 12’sine lösemi hastalığı nedeniyle kök hücre nakli yapıldı. Kliniğimizde sıklıkla Lösemi hastalarının tanı, takip ve tedavileriyle uğraşmaktayız son 2 yıl içerisinde yaklaşık 100 çocuk hastaya kliniğimizde lösemi tanısı konulmuştur.  Her yıl 2-8 Kasım Lösemili çocuklar haftası olarak kutlanmaktadır. Bu hafta nedeniyle tedavi edilebilir bir hastalık olan Lösemi hastalığına dikkat çekerek toplumumuzun bu hastalıkla ilgili farkındalığını arttırma gayreti içerisindeyiz” ifadelerine yer verdi.

ÇOCUKLARDA EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRÜ AKUT LÖSEMİ

Akut löseminin çocuklarda en sık görülen kanser türü olduğuna dikkat çeken Akbayram, “Lösemi (Kan kanseri), kemik iliği öncü hücrelerinin kontrolsüz şekilde çoğalmalarıyla, kemik iliği ve vücudu istila etmesi sonucu gelişen malign seyirli bir hastalıktır. Bu kontrolsüz çoğalan hücrelerin oluşturduğu lösemik hücreler kemik iliğini istila ederek normal kan yapımını engellemekte ve anemi, trombositopeni, beyaz küre yüksekliği veya düşüklüğü meydana getirebilmekte ve sonuçta halsizlik, solukluk, çabuk yorulma, kanama, enfeksiyonlara yatkınlık, boyunda şişlik, karın şişliği gibi çeşitli sorunlar görülebilmektedir. Akut lösemi çocuklarda en sık görülen kanser hastalığıdır ve çocukluk çağı lösemilerinin yüzde 97’sini oluşturur. Ülkemizde sıklığı 1.4/100.000 olarak tahmin edilmektedir” şeklinde açıklama yaptı.

GÜNÜMÜZDE BAZI LÖSEMİ TİPLERİNDE YÜZDE 80-90’LARA VAR BİR TEDAVİ BAŞARISI MEVCUT

Lösemi hastalıklarının vücutta oluşum ve gelişim evrelerinden bahseden Akbayram, günümüzdeki tedavi olanaklarıyla bazı lösemi tiplerinde yaklaşık yüzde 80-90’lara varan bir tedavi başarısı mevcuttur olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi, :“Akut lösemilerin ilk hastaneye başvuru ve şikâyetleri çok farklı olabilmektedir. Lösemide klinik bulgular kemik iliğinin ve organların tutulmasına bağlıdır. Birçok vaka ani başlangıçlı olup bulgular kemik iliği yetmezliğinin derecesi ve organların tutulumun farklılığına göre değişmektedir. Kanser hücresinin yerleşmesi sonucu ortaya çıkan kemik iliği yetersizliği anemi, kanama ve enfeksiyonlara neden olur. Organ infiltrasyonları ise büyüme ve fonksiyon bozukluğu olarak karşımıza çıkar. Hastalığın başlangıç bulguları değişmekle birlikte olguların üçte ikisinde belirti ve bulguların süresi dört haftadan az iken, bazen de aylar süren sinsi bir gidiş görülebilir. Akut lösemili hastalarda anemiye (kansızlık) bağlı halsizlik, solukluk, çabuk yorulma, çarpıntı ve yürürken nefes darlığı, trombositopeniye bağlı cilt, cilt altı, mukoza kanamaları görülebilir. Beyaz küre düşüklüğüne bağlı olarak bakteriyel, fungal ve protozoal enfeksiyonlar görülebilir. Deri, diş eti, anal bölge, akciğer ve üriner sistem enfeksiyonları daha sık görülür. Hastalığın ilerlemesi ve tedaviye bağlı vücut direncinin düşmesi nedeni ile fırsatçı patojenler ciddi enfeksiyonlara neden olabilirler. İştahsızlık ve kilo kaybı da hastaların çoğunda tanı anında vardır. Lösemik hücrelerin infiltrasyonu sonucu ortaya çıkan kemik ve eklem ağrıları ile eklem şişliği hastalığın akut eklem romatizması ya da romatizmal hastalıklar ile karışmasına neden olabilmektedir. Lenfadenopati (lenf bezi büyümesi) ve hepatomegali (karaciğer büyümesi), splenomegali (dalak büyümesi) lösemi’de sıkça saptanan bulgulardır.”Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası

MUHİTTİNOGLU TOYOTA

NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ