memo

Bugun...
13-06-2018 20:43 Kategori: KÜLTÜR SANAT

Kutnu küllerinden doğacak

Kutnu küllerinden doğacak
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Kutnu kumaşı küllerinden yeniden doğacak. Türkiye’de yalnızca Gaziantep’te dokunan ve ipekli dokuma türü ile tarihi bir değeri olan Kutnu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından “Geleneksel, Kültürel veya Sanatsal Değeri Olan Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler” listesine alındı."

Kutnu kumaşı küllerinden yeniden doğacak. Türkiye’de yalnızca Gaziantep’te dokunan ve ipekli dokuma türü ile tarihi bir değeri olan Kutnu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından “Geleneksel, Kültürel veya Sanatsal Değeri Olan Kaybolmaya Yüz Tutmuş Meslekler” listesine alındı. Atılan bu adımdan sonra kutnu kumaşının Gaziantep'te yeniden şahlanması bekleniyor. 
 
2016'DA TESCİLİNİ DE ALMIŞTI
 
Türkiye'de sadece Gaziantep’te üretilen ve tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan Antep Kutnu Kumaşı Gaziantep Sanayi Odası’nın başvurusu ile Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından 2016 yılında coğrafi işaret tescili verilmişti. 16. yüzyıldan beri Gaziantep’te dokunan ve padişah kaftanları dikilmesi nedeniyle “Saray kumaşı” olarak da bilinen kutnu kumaşını korumak, yaşatmak ve marka değerini yükseltmek adına Gaziantep Sanayi Odası’nın Ticaret İl Müdürlüğüne başvurusunu değerlendiren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürlüğü 6 Haziran’da “Kutnu Dokuma” mesleğini Geleneksel, Kültürel veya Sanatsal Değeri Olan Kaybolmaya Yüz Tutmuş Mesleklerin güncellenen yeni listesine ekledi.
 
ALIŞ-VERİŞ MERKEZLERİNDE DE YER ALACAK
 
Bu sayede kutnu için alışveriş merkezlerinde; geleneksel, kültürel veya sanatsal değeri olan kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra edenlere kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az binde üçü oranında yer ayrılacak. Bu yerlerin kira bedeli, rayiç bedelinin dörtte birinden fazla olamayacak ve bu mesleklerle ilgili üst meslek kuruluşunun görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenecek ve ilan edilecek. Böylece bu mesleği icra eden esnafların tüketicilerin yoğun olduğu alışveriş merkezlerinde yer almasını kolaylaştırılacak. 
 
HER YERDE KULLANILABİLİYOR
 
Geçmişte padişah kaftanları da dikilmesi nedeniyle ‘Saray kumaşı’ adıyla da anılan Antep Kutnu Kumaşı, yöre insanının geleneksel giysilerinde, halk oyunları kıyafetlerinde ve ayrıca günlük hayatta kullanılan fular, yelek, gömlek, kravat, çanta, ayakkabı, giyim eşyaları ile perde, döşemelik kumaş, dekorasyon ve süs eşyalarının yapımında da kullanılabiliyor. 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER KÜLTÜR SANAT HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU