Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

06-06-2017 10:48 Kategori: GENEL

Yüzyıllık kutnu kursiyerlerin elinde hayat buluyor

Yüzyıllık kutnu kursiyerlerin elinde hayat buluyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kentin asırlık el sanatları arasında yer alan kutnu kumaşına sahip çıkıyor."

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kentin asırlık el sanatları arasında yer alan kutnu kumaşına sahip çıkıyor.

Yüzyıllardır ilmek ilmek dokunan ve padişah kaftanlarında kullanıldığı için "saray kumaşı" olarak da bilinen kutnunun kullanım alanlarının genişletilmesi için kültürel belediyecilik alayışıyla çalışmaların sürdüren Büyükşehir Belediyesi, kutnu kumaşını hem özüne sadık kalarak hem de modernize ederek geçmişten geleceğe taşımak amacıyla ulusal ve uluslararası tanıtım çalışmalarına devam ediyor.

Türkiye'de sadece Gaziantep'te üretilen ve dokuma sanatı 16'ıncı yüzyıla kadar uzanan kutnu kumaşının her anlamda değerlendirilerek unutulmaması için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, GASMEK bünyesinde kurs açtı.

Kursiyerlerin elinden yeniden hayat bulan ve 16. yüzyıldan beri dokunan kutnu kumaşı, kursiyerler tarafından hem aksesuar hem de dekoratif ürünler olarak imal ediliyor.

Gaziantep'te unutulmaya yüz tutmuşken yeniden hayat bulan kutnudan yapılan ayakkabı, fular, şal, çanta, yelek, kravat, yatak örtüsü, perde ve yastıklara büyük ilgi gösteriliyor.

-KUTNU KUMAŞI KURSU

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile İŞKUR İl Müdürlüğünün işbirliğiyle yürütülen kurs, yaklaşık üç buçuk ay sürdü. Toplamda 440 saat verilen eğitimde kursiyerlere, çözgü hesaplaması, çözgü ve tarak taharının nasıl yapılması anlatıldı.

Kutnu dokuma ve özellikleri hakkında da bilgilendirilen kursiyerler, ayrıca tezgahta kutnu kumaşını dokuyarak, aksesuar ve dekoratif ürünler yapmayı da öğrendi.

Atölye çalışmalarını başarıyla tamamlayan kursiyerler part time olarak istidam edildi.

Öte yandan kursiyerler tarafından yapılan ürünler GASMEK’in ekim ayı içerisinde gerçekleştireceği sergide sergilenecek.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası

MUHİTTİNOGLU TOYOTA

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna