memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

16-09-2019 10:03 Kategori: GÜNDEM

Türkiye’ye Korkutan Deprem Uyarısı

Türkiye’ye Korkutan Deprem Uyarısı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Türkiye için korkutan deprem uyarısı yapıldı. Alman Sismolog tarafından yapılan uyarıda aynı zamanda yapıların çok dayanıksız olduğu ve olası bir şiddetli deprem faciasında felaket yaşanabileceği belirtiliyor."

Türkiye için korkutan deprem uyarısı yapıldı. Alman Sismolog tarafından yapılan uyarıda aynı zamanda yapıların çok dayanıksız olduğu ve olası bir şiddetli deprem faciasında felaket yaşanabileceği belirtiliyor. Türkiye’ye büyük deprem geliyor diyen Alman sismolog depremle ilgili ayrıntıları paylaştı…

Alman sismolog Prof. Dr. Marco Bohnhoff, İstanbul üzerinde çok büyük bir deprem yaşanma ihtimaline her geçen gün bir tık daha yaklaşıldığını belirtti.

Depremin İstanbul Merkez’e oldukça yakın bir mesafede meydana gelecek olması sebebiyle etkisinin çok büyük olacağını aktaran Bochnhoff, Türkiye’de kurulan ölçüms istemleriyle yapılan sismik gözlem çalışmalarını son dönemde geçmiş dönemlere nazaran çok daha fazla yoğunlaştıklarını, bu konuyla ilgili çalışmaları daha da hızlandıracaklarını belirtti.

İstanbul Merkez’e Çok Yakın Mesafede Meydana Gelecek

Yer bilimleri araştırmalarıyla dünyanın en başarılı kurumları arasında yer aldığı belirtilen Potsdam merkezli Jeolojik Araştırmalar Merkezi’nin uzmanları arasında yer alan Bohnhoff, depremin meydana gelebileceği zaman aralığının ne olacağıyla ilgili de açıklama yaptı.

Bu konuda 3 farklı parametre olduğunu, birincisinin deprem büyüklüğü olarak öne çıktığını; bu depremin 7.0 ve 7.4 şiddeti aralığında yaşanacağını, ikincinin depremin konumu olduğunu; bunun ise tektonik plaka sınırlarını bildikleri İstanbul’da yaşanacağını, sonuncusunun ise depremin ne zaman olacağı olarak kendini gösterdiğini fakat bunla ilgili net bir şey söyleyemeyeceklerini aktardı.

Net bir şey olmaması sebebiyle sadece ihtimaller üzerinde durulabileceğini söyleyen uzman Bohnhoff, İstanbul’da, gelecek 30 yıl içerisinde 7.4 büyüklüğüne kadar çıkabilecek oldukça şiddetli bir deprem yaşanma ihtimalinin %70 oluğunu kesin bir dille söyledi.

Tsunami Tehlikesi

Geçmiş zamanlarda yaşanan büyük depremlerde İstanbul Boğazı’nda 6 metre yüksekliğe ulaşmış olan tsunami dalgaları olduğu hakkında birçok kaynağa ulaştıklarını anlatan uzman, Türkiye’deki iki levhanın yatay bir şekilde hareket ettiğini, tsunaminin  de deniz tabanının dikey olarak yükselmesi ya da alçalmasında meydana geldiğini, bunun büyük İstanbul Depremi’nde meydana gelebileceğini aktardı.

Van’da deprem… Haberi için tıkla!

Binalar Dayanıklı Değil

Depremden korunma noktasında yapılabilecek en iyi şeyin depreme dayanıklı binalar üretmek olduğunu aktaran uzman, Türkiye’de güvenli ve depreme dayanıklı inşaatlar için yatırım yapıldığını fakat bunun yeterli olmadığını söyledi. Belirli bir şiddette sarsıntıya dayanıklı olabilecek şekilde bir bir tadilat yapılmadığı ya da tekrardan inşa edilmediğini anlattı. İstanbul’da bu sebepten dolayı yaşanacak söz konusu depremde çok fazla can kaybı yaşanacağını üzülerek söylediğini de cümlelerine ekledi.

Kaynak:  5nhaber.com

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU