Ticaret Bakan Yardımcısı Volkan Ağar halı fuarını ziyaret etti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ticaret Bakan Yardımcısı Volkan Ağar halı fuarını ziyaret etti
Abone ol
İstanbul Halı İhracatçılar Birliği (İHİB), Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçılar Birliği (GAHİB) işbirliği ile bu yıl ilk defa İstanbul’da düzenlenen CFE 2023 Halı ve Zemin Kaplamaları Fuarı 5-8 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleştirildi. Fuarın son gününde fuarı ziyaret ederek katılımcı firmaların stantlarını ziyaret eder Ticaret Bakan Yardımcısı Ö. Volkan Ağar firma temsilcileriyle karşılıklı görüş alışverişinde bulundu.

5-8 Aralık 2023 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen CFE 2023 Halı ve Zemin Kaplamaları ilk gününden itibaren dünyanın dört bir yanından yoğun ziyaretçi akınına uğradı. Fuar süresince 103 ülkeden 6 bini yabancı olmak üzere 20 binden fazla ziyaretçinin katılım sağladığı fuarda 278 yerli ve 51 yabancı firma yer aldı. Fuarın son gününde CFE 2023 Halı ve Zemin Kaplamalarını ziyaret eden Ticaret Bakan Yardımcısı Ö. Volkan Ağar, GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan ve İHİB Başkanı Ahmet Hayri Diler’den fuarla ilgili bilgiler alarak stantları beraberindeki heyetle birlikte ziyaret etti.

Firma temsilcileriyle fuarla ilgili karşılıklı görüş alışverişinde de bulunan Ticaret Bakan Yardımcısı Ö. Volkan Ağar ziyaret sonrası yaptığı değerlendirmede, “Yaklaşık 60 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayan ve kurulu makine halısı tezgâhı sayısı bin 800’e ulaşan halı sektörümüz, güçlü üretim altyapısı ve kapasitesi ile Türk sanayisinin en önemli ayaklarından birini oluşturuyor. Dünyanın en büyük ikinci halı ihracatçısı olan ülkemiz 2022 yılında gerçekleştirdiği 2,8 milyar dolarlık ihracat ile küresel halı ticaretinden aldığı payı yüzde 17’ye yükseltti. Son yıllarda halı, dayanıklı tüketim malı olarak algılanmaktan çıkıp, dekorasyon ürünü olarak kullanılmaya doğru yol alıyor. Ülkemiz bu rekabet şartlarına, güçlü halıcılık kültürü, tasarım altyapısı, esnek ve yenilikçi üretim süreçleri ile uyum sağlayarak, dünyadaki öncü konumunu günden güne pekiştiriyor. Tasarım, inovasyon ve pazar çeşitlendirme çalışmalarımızın, özellikle gelişmiş ülkelere ihracatımıza artış olarak yansıdığını görüyoruz” dedi.

"Türkiye’nin küresel ölçekte bir fuara ev sahipliği yapması ayrı bir öneme sahiptir"
Türkiye’nin dünya ticaretinde önemli bir konuma sahip olduğunu ifade eden Ticaret Bakan Yardımcısı Ö. Volkan Ağar açıklamalarında, “Dünya ticaretinde böylesine önemli bir konuma sahip olan ülkemizin, uluslararası tanınırlığı olan küresel ölçekte bir fuara ev sahipliği yapması da ayrı bir öneme sahip. İlk defa düzenlenmesine rağmen, yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından dört gün boyunca oldukça yoğun bir ilgi gösterildi. Bu ilginin her geçen yıl artacağına ve fuarımızın küresel düzeyde sektörün en önemli fuarı olacağına yürekten inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

"Firmaların uluslararası fuar katılımları Ticaret Bakanlığı tarafından destekleniyor"
Sürdürülebilir ihracat için firmaların yurt içi ve yurt dışı fuar katılımlarını Ticaret Bakanlığı olarak desteklediklerini de ifade eden Ticaret Bakan Yardımcısı Volkan Ağar, “Bildiğiniz üzere, bakanlık olarak bizler de sürdürülebilir ihracat artışı amacıyla firmalarımızın yurt içi ve yurt dışı fuarlara yönelik gerçekleştirdikleri fuar katılımlarını destekliyoruz. Bunun yanında, yurt içi fuarlarımızın dünyaca bilinen önemli fuarlar hâline gelmesi için tanıtım faaliyetleri yapmalarını teşvik ediyoruz. 2023 yılında bugüne kadar 300 yurtdışı fuar organizasyonu ve 1478 yurt dışı fuara yönelik gerçekleştirilen bireysel katılımı, ayrıca 44 adet yurt içi fuarı desteklerimiz kapsamına aldık. Küresel ticaretin vazgeçilmez unsurlarından olan fuarların öneminin bilinciyle, firmalarımızı ve fuar organizasyonlarını desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Fuar hareketliliği 2024 yılı hedeflerimiz için önemli bir yol haritası olacaktır”
Ticaret Bakan Yardımcısı Ö. Volkan Ağar’ın ziyaretinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren GAHİB Başkanı Zeynal Abidin Kaplan da beklenenin üzerinde bir ilgiyle karşılaşan firmaların fuardan memnun ayrıldığını ifade ederek, “Bugün Ticaret Bakan Yardımcımız Ö. Volkan Ağar fuarımızı ziyaret ederek sektörümüze büyük bir moral vermiştir. Öncelikle bizleri her platformda destekleyen ve sorunlarımızın çözümü için büyük çabalar sarf eden Ticaret Bakan Yardımcımız Volkan Ağar’a teşekkür ediyoruz. Fuardaki hareketliliğin sonuçları sektörümüze önemli bir moral olarak yansırken 2024 yılı hedeflerimizin belirlenmesinde de önemli bir ölçek olacaktır. Katılımcılarımıza ve bizlere destek veren başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kaynak:İHA

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Furkan Apartmanı’nın ikinci duruşması görüldüÖnceki Haber

Furkan Apartmanı’nın ikinci duruşması gö...

Gaziantep'te yoğun yağış sonrası istinat duvarı araçların üzerine çöktüSonraki Haber

Gaziantep'te yoğun yağış sonrası istinat...

Yorum Yazın

Gaziantep'te inşaat faciası! Ölü ve yaralılar var
Evlenen çiftlerin sayısı 2023 yılında geriledi
CHP’li Öztürkmen: Gaziantep’te, doktor da perişan hasta da
Hem eğitim, hem üretim
Jandarmadan emniyet kemeri denetimi ve eğitimi
21-22 ŞUBAT GAP TARIM FUARI
14. GAPTARIM Fuarı Törenle Açıldı
Gaziantep'te 22 Şubat'ta elektrik kesintisi olacak yerler
TOBB Gaziantep KGK, İşimiz Temiz Projesi'nde Gaziantep’e Türkiye birinciliğini getirdi
Yeni dönemde güçlü Nizip için yatırımlar artarak sürecek
Tahmazoğlu’ndan üniversite öğrencilerine 270 milyonluk dev destek
Yeni Transferler Takıma Güç Kattı
CHP’li Öztürkmen, Diyanet’in Sır İskandinav Gezisini Meclis’e Taşıdı
SANKO Sanat Galerisi’nde ‘Yansımalar’ temalı resim sergisi
Gaziantep'te tarihi eser operasyonu: 2 gözaltı
Köy okulu öğretmenlerinden örnek davranış
Toroslar EDAŞ Gaziantep’i Bakım ve Yatırımlarıyla Aydınlattı
 Polisin ele geçirdiği çalıntı bisikletler sahiplerine teslim edildi
Genç kursiyerlerden Fadıloğluna büyük sevgi
Başkan Fadıloğlu, ev ziyaretlerini aralıksız sürdürüyor