memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

25-07-2020 14:44 Kategori: SAĞLIK

Sağlıklı, parlayan ciltler için yüzünüzü doğru şekilde nemlendirme

Sağlıklı, parlayan ciltler için yüzünüzü doğru şekilde nemlendirme
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Düzenli olarak temizlik ve güneş koruyucu kullanmanın yanı sıra, yüzünüzü nasıl nemlendireceğinizi bulmak, herhangi bir cilt bakım rutininin en önemli adımlarından biridir. Ancak cilt uzmanları, cilt bakımı bulmacasının bu önemli parçasını atlayan çok fazla insan olduğunu söylüyor."

Düzenli olarak temizlik ve güneş koruyucu kullanmanın yanı sıra, yüzünüzü nasıl nemlendireceğinizi bulmak, herhangi bir cilt bakım rutininin en önemli adımlarından biridir. Ancak cilt uzmanları, cilt bakımı bulmacasının bu önemli parçasını atlayan çok fazla insan olduğunu söylüyor.

“Çoğu insan cilt neminin öneminin farkında değil.”

Cildinizi nemlendirmek neden bu kadar önemlidir? Cildin dış tabakası olan stratum corneum'a gelir. Bu katman düzgün çalıştığında, cildinizi tahriş edici ve iltihaptan korur ayrıca daha derin cilt katmanlarının nemli kalmasına yardımcı olur. Stratum corneum, yağ asitleri ve seramidler de dahil olmak üzere birkaç farklı bileşenden oluşur, bu nedenle cildinizi bu bileşenleri içeren nemlendiricilerle takviye etmek, her şeyin gerektiği gibi çalışmasını ve cildinizin mutlu, sağlıklı olmasını sağlar.

Ve evet, herkes yağlı cilde sahip olanlar bile nemlendirmeden yararlanabilir. “Yağlı veya akneye yatkın cilde sahip olanlar, nemlendirmenin sadece [cilt sorunlarını] daha da kötüleştireceğinden korkarlar, bunun yerine ciltlerini kurutmak için sert ürünler ve cilt temizleyici ürünleri kullanırlar." Ancak bu aslında ters etki yaratabilir, çünkü cildinizi aşırı yıkamak aslında daha fazla yağ üretmesine neden olabilir. 

Size uygun bir nemlendirici rutin bulamadıysanız, yalnız olmadığınızı bilin. Sadece doğru ürünü seçmek, diğer adımlarınızla doğru şekilde eşleştirmek ve doğru şekilde uygulamakla ilgilidir.

Peki, yüzünüzü gerçekten nasıl nemlendireceğinizi öğrenmeye hazır mısınız? Cildiniz için en iyi sonuçları almak üzere yüzünüzü nemlendirdiğinizden emin olmak için bu kolay yollara göz atın.

1. Yeni bir nemlendirici kullanmadan önce yama testi yapın.

Cilt bakım ürünleri ile işlem biraz farklıdır: Ürünü elinizin arkasına test etmek yerine, iç kolunuza cildinizin daha ince olduğu küçük bir miktar uygulayın ve bir veya iki gün bekleyin. 

Gözeneklerinizi tıkayan yeni bir üründen endişe ediyorsanız, yüzünüze koymadan önce yeni sivilce geliştirip geliştirmediğinizi görmek için çene çizginizdeki küçük bir alana uygulayın.

Etiketi, kimyasal eksfoliyanlar (salisilik asit, glikolik asit, laktik asit), retinol ve botanik özler gibi potansiyel olarak tahriş edici bileşenler açısından kontrol etmek de çok önemlidir. Bunlar herkesi tahriş edebilir, ancak hassas cilde sahip olanların bu bileşenlere, kokulara ve koruyuculara tepki göstermesi daha olasıdır.

2. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın.

"En iyi arkadaşınızın belirli bir ürünün hissini sevmesi sizin için iyi çalışacağı anlamına gelmez". “Piyasadaki bu kadar çok ürünle, tercihinize göre ideal formülasyonu seçebilirsiniz. Jel, nemlendirici krem , losyonlar, merhemler ve köpüklerin hepsi etkili olabilir.” Anahtar, hangi bileşenlerin kişisel cilt endişelerinize en iyi şekilde hitap edeceğini bilmektir.

Herhangi bir iyi nemlendirici, cilde su çekecek nemlendirici bileşenlerin ve bu hidrasyonu kapatmak için daha tıkayıcı bileşenlerin bir kombinasyonunu içermelidir. Ancak, cilt tipinize ve endişelerinize bağlı olarak, belirli bir formül veya bu bileşenlerin oranı.

Örneğin kuru bir cildiniz varsa, seramidlerle birlikte güçlü bir nemlendirici olan hyaluronik asit gibi içeriklerle daha kalın bir nemlendirici kullanmak isteyebilirsiniz. 

Ancak yağlı veya akneye yatkın cilde sahip olanlar için, komedojenik olmayan veya etikette “yağsız” diyen ürünleri aramak özellikle önemlidir. Ayrıca, daha hafif jel krem ​​formüllerine de bakabilirsiniz. 

3. Nemlendiricinizi temiz, hafif nemli cilde uygulayın.

Her zaman temiz cilde nemlendirici sürmelisiniz ve maksimum sonuç için temizlemeden kısa bir süre sonra cildiniz tamamen kurumadan.

Nemlendiriciler, cildiniz hala nemliyken kullanırsanız en etkilidir, çünkü nemli cilt ürünü daha kolay emer. Bu aynı zamanda nemlendiriciye bu hidrasyona kilitlenme şansı verir.

4. Nemlendiricinizin üzerine bir yüz yağı kullanın, ancak nemlendirici yerine değil.

Yüz yağları kuru ve tahriş olmuş cildi yatıştırmak için harika olsa da, genellikle standart bir nemlendiriciyi değiştirmek için yeterli değildir. Nemlendiriciler cilde su molekülleri çeken nemlendirici https://www.welldermo.com/tr-tr/urunler/bioderma-sebium/ bileşenler içerirken, yağ bazlı ürünler cildi sadece yüzey seviyesinde tedavi eden yumuşatıcı bileşenler içerir.

Yüz yağı kullanmakla ilgileniyorsanız, yağı normal nemlendiricinizin üzerine uygulamanız önerilir.

Bununla birlikte, yağlı veya akneye yatkın cilde sahip olanlar, yüz yağları kullanırken dikkatli olmalıdır, çünkü birçoğu gözenekleri tıkayabilir. Yine, bunları yüzünüzün her yerinde kullanmadan önce yama testi yaptığınızdan emin olun!

5. Ürünlerinizi doğru sırayla uygulayın.

Ürünlerinizi kullanma sırası, ne kadar iyi çalıştıklarını etkileyebilir. Örneğin, sivilceniz varsa ve herhangi bir sivilce ilacı kullanıyorsanız, genel rutin şöyle olurdu: yıkama, ilaç, güneş koruyuculu nemlendirici https://www.welldermo.com/tr-tr/urunler/gunes-koruyucu/

Herhangi bir reçete ürünü kullanırken dermatoloğunuzun talimatlarını izlemelisiniz. Temelde her şey nihayetinde yüzünüzde bir kokteyl haline gelir. Yani, nemlendiricinizi rejimin sonuna doğru kullandığınız sürece, muhtemelen iyisinizdir.

6. Sabahları SPF'li bir nemlendirici kullanmayı deneyin.

Günlük güneş kremi kullanmanın önemini vurgulamalıyız. Düşük güneş ışığına maruz kalma seviyeleri bile ömür boyu toplanır ve hem cilt kanserlerinin gelişimine hem de erken kırışmaya katkıda bulunur. 

Bu yüzden en iyi savunma hattınız her sabah güneş kremi https://www.welldermo.com/tr-tr/urunler/lierac/ uygulamaktır. Nemlendiricinizden sonra ayrı bir güneş kremi kullanabilmenize rağmen, en az 30 SPF'ye (ve geniş spektrum korumalı) bir yüz nemlendiricisi de işe yarayacaktır.

7. Geceleri farklı bir nemlendirici kullanmayı düşünün. 

Cildiniz gece en yüksek onarım ve yeniden inşa durumundadır. Vücudunuzun REM uykusunda olduğunda hücre döngüsünün ve rejenerasyonunun çoğunluğu meydana gelir. Bazı ürünler ve bileşenler bu sürece yardımcı olabilir. Gece kremleri genellikle cildi yatıştırmaya ve onarmaya yardımcı olabilecek bileşenlerle doludur, peptidler ve retinol gibi. Genellikle daha kalın ve daha besleyicidirler, bu yüzden gece kullanımı içindir. Geceleri cilt nemlendirme seviyelerinin azaldığını ve gece nemlendiricinizi önemli bir adım haline getirdiğini biliyoruz.

8. Arada bir gece maskesi kullanmayı deneyin.

Harika bir nemlendirici bulmak kesinlikle çok önemlidir, ancak belirli cilt endişeleriyle uğraşıyorsanız, gece nemlendiricinizi ayda birkaç kez bir gece maskesi için değiştirmeye değebilir. Bu maskeler daha fazla nemlendirme eklemek, cilt tonunu akşam geçirmek veya yaşlanma belirtilerini azaltmak için harika olabilir.

9. Diğer ürünlerinizin nemlendirme güçlerini hafife almayın.

Cildiniz için doğru tipte nemlendirici kullanmak, cildinizin nemlendirilmiş ve sağlıklı kalmasını sağlamak için en iyi yoldur. Ancak cilt bakım https://www.welldermo.com/tr-tr/urunler/vichy/ rutininizin diğer adımları da yardımcı olabilir!

Örneğin, gliserin, hyaluronik asit ve skualen gibi bileşenler içeren serumlar, nemlendiricinizin altında ekstra bir hidrasyon artışı sağlar. Yüz sisleri gün boyunca cildinizin tazelenmiş ve nemlenmiş hissetmesine yardımcı olabilir. 

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna