Nizip’in ürünleri dünyaya açılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Nizip’in ürünleri dünyaya açılıyor
Abone ol
Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı, ilçeye dair en önemli konuları memohaber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı’ya anlattı. İlçenin en önemli tarımsal ürünlerinden olan Fıstık ve Zeytin başta olmak üzere, tarımdan sanayiye, ihracattan üretime kadar merak edilen her şeyi paylaştı.

 

NTB, olarak yaptıkları önemli projelerle ilgili bilgiler de veren İbrahim Sarı, toplamda 17 proje hayata geçirdiklerini ve bunlardan bazılarının uluslararası düzeyde olduğunu vurguladı. Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı yönetiminde hayata geçirilen en önemli projelerden bir tanesi ise Ur-Ge. Ur-Ge kapsamında üye firmalara dış ticaret ve ihracat eğitimleri verilirken, bu kapsamda 2 önemli yurt dışı ziyareti gerçekleştirildi.

NTB, tarıma verdiği önemi bir kez daha kanıtlarken, ilçeye özgü nane başta olmak üzere birçok ürünün pantent ve tescilini aldı. Borsanın hizmet kalitesinin üst sıralara çıkarmak için göreve geldiği günden bu yana önemli çabalar sarf eden İbrahim Sarı, TOBB akreditasyon sistemi ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi çalışmalarına başladı. NTB, akreditasyon belgesini alarak üyelerine beş yıldızlı hizmet sunan akredite borsalar arasına ismimizi yazdırdı.
Projeleri saymakla bitmeyen Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı, memohaber ekibinin sorularını yanıtladı.


‘’FISTIĞIN YÜZDE 60’I İLÇEMİZDE ÜRETİLİYOR’’
Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı, bir seçim dönemini geride bıraktıklarını belirterek, kendisini destekleyen, desteklemeyen herkese teşekkür etti. Amaçlarının ilçeye hizmet olduğunu vurgulayan İbrahim Sarı, sözlerine Gaziantep’in en önemli tarımsal ürünü olan Antep Fıstığı ile başladı.


Antep fıstığının önemli üretim ce ticaret merkezinin Nizip olduğunu dile getiren Sarı,’’Bir seçim dönemine geride bıraktık. Destekleyen veya desteklemeyen tüm üyelerine teşekkür ediyorum. Bizim amacımız ilçemize hizmet etmektir. Bilindiği gibi Nizip Fıstık ile anılan bir ilçemiz. Gaziantep’te Antep fıstığının merkezidir. Türkiye’deki fıstığında merkezi diyebiliriz. Ürünlerimiz içerisinde birinci sırayı fıstık alıyor.

Gaziantep’te fıstığın yüzde 60’lık kısmı ilçemizde üretiliyor. Fıstığın yanı sıra önemli ürünlerden olan pamuk üretimi bulunuyor. Bölgedeki fabrikalarımızdan dolayı pamuk ile ilgili de önemli bir merkez haline geldik. Kotasyonumuza giren ürünler bunların yanı sıra buğday, arpa, zeytin, zeytin yağı, et ve et ürünleri ile tarımsal ürünler hepsi borsamızın kotasyonuna giriyor’’dedi. 


ULUSLARARASI PAZAR ARAYIŞI VE GEZİLER
NTB Başkanı İbrahim Sarı, Antep Fıstığı’nın ne kadar önemli bir ürün olduğunun farkında olduklarını söyleyerek, bunun bilincinde oldukları için önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Bu çalışmaların başında borsa olarak ihracata yönelik bir internet sitesi kurduklarını ve bu site üzerinden üyelerin uluslararası pazara açıldıklarını söyledi. Bunun yanı sıra önemli geziler de düzenlediklerini kaydeden Sarı,’’Antepfıstığı bizim için çok önemli ve hayati önem taşıyan bir ürün. Bu anlamda önemli çalışmalar yürütüyoruz.

Geçtiğimiz dönemlerde fıstık ile ilgili uluslararası pazarlamaya yönelik bir internet sitesi kurduk. Bütün kullanıcı ve üyelerimizin kullanımına açık bir site. Fıstığın yurtdışına pazarlanması için önemli bir projeydi. Bu internet sitemiz üzerinden isteyen üyelerimiz ürünlerini tanıtıp bütün dünyaya pazarlama yolunu açtık. Bunun yanı sıra başka bir projemizde fıstığın dünyadaki pazar araştırması ile ilgiliydi. Ticaret Bakanlığımızın destekleriyle 400.000 Euro değerinde bir projeydi. Araya Pandemi girince tüm dünyadaki sıkıntılar bizi de etkiledi. Bundan dolayı bu projemiz tam anlamıyla amacına ulaşamadı. Bu kapsamda bazı ülkelere geziler düzenledik. Fıstık imalatı ve ticaretini yapan üyelerimizi Amerika ve Dubai’ye götürdük. Bu ülkelerdeki fıstık bahçelerini gördüler. Bir fikir sahibi oldular. Daha sonra Pandemiden dolayı projemiz askıda kaldı. Fıstık ve zeytinin bölgemiz için ne kadar önemli olduğunun farkındayız.

Bundan dolayı her kulvarda adını dile getiriyoruz. Yetkili mercilere sorunları ulaştırıyoruz. Bunun pazar payının artırılması için elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Fıstık her geçen gün ülkemizde üretimi artan bir ürün. Yeni dikilen çok ağacımız var. Şunu ifade edebilirim ki her geçen yıl mahsül yüzde 20 artarak devam ediyor. İlerleyen dönemlerde rekor rakamlara yükseleceğiz. Şu anda dünyada fıstık üretiminde Amerika 1, İran 2 ancak ülkemizdeki yeni dikilen ağaçlar mahsül vermeye başlayınca inşallah ilk sıraya biz geçeceğiz. Zaten tadı ve araması itibari ile antepfıstığının dünyada rakibi yok’’şeklinde konuştu.


‘‘FISTIĞIN DESTEKLEMEYE DAHİL EDİLMESİ GEREKİYOR’’
İbrahim Sarı, Antep fıstığının hem ilçe hem de Gaziantep için önemli bir değer olduğunun altını çizerek, bu ürünün tarımsal desteklemeye dahil edilmesi gerektiğini vurguladı. Sarı, fıstığın kayıt altına alınmasının ülke ekonomisi için önemli olduğunu kaydederek,’’Antepfıstığının tarımsal desteklemeye dahil edilmesi gerekiyor. Konuyla ilgili bölgedeki oda ve borsalarımız ile beraber ciddi çalışmalarımız oldu.

Fakat şu ana kadar bir yol alamadık. Ve bununla ilgili problemleri yetkililere her fırsatta aktarıyoruz. Antepfıstığının kayıt altına alınması için destekleme olması çok önemli. Sonuç olarak ülke ekonomisi için oldukça faydalı bir ürün. Bizim tüccarlarımız bu ürünün kayıt altına alınmasını istiyor.Bu anlamda Türkiye genelinde ne kadar üretim olmuş bunu biliriz. Ayrıca stokçu var mı yok mu o da bilinir. Bu işi gerçekten hakkıyla yapan insanların kimler olduğu ortaya çıkar. Destekleme kapsamına alınması sonuç olarak ülkemizin ve devletimizin faydasınadır’’ifadelerini kullandı. 

‘‘FISTIĞIN KALBİ BURADA ATIYOR’’
İbrahim Sarı, Nizip ilçesinde fıstığın kalbinin attığını söyledi. İlçenin tarımsal gelirinin yüzde 60’ının fıstığın oluşturduğunu aktaran Sarı, bunun yanı sıra Fıstıkçılar Sitesi’nde 600 adet iş yeri bulunduğunu ve toplamda 1500 kişinin fıstığın ticareti ile uğraştığını söyledi.


Sarı,’’Nizip’in tarımsal olarak gelirinin yüzde 60’ı Fıstık diyebiliriz. Fıstık ile ilgili ticaret yapan ve Fıstıkçılar Sitesi’nde bulunan 600 adet iş yerimiz var. Yalnızca ticaret bazında söylüyorum 1500 insanımız bunun ticaretini yapıyor. Nizip için çok önemli bir ürün. Fıstık denilince akıllara ilçemiz geliyor. Türkiye’nin farklı yerlerinde üretilen antepfıstığı yine ilçemizde pazarlanıyor. Şanlıurfa, Adıyaman gibi bölgelerde hasadı yapılan fıstık Nizip haline geliyor. Buradan pazar buluyor. Piyasanın belirlendi kalbinin attığı yer Nizip’tir. Burada piyasa kendiliğinden oluşuyor kimsenin müdahale etme yetkisi de yoktur. Alıcı ve satıcılar arasında günlük arz talebe göre piyasa oluşuyor’’ifadelerine yer verdi. 

‘’ZEYTİNYAĞIMIZ ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR’’

NTB Başkanı İbrahim Sarı, ilçede fıstığın yanı sıra zeytin ve zeytinyağı üretiminin de oldukça önemli katma değerler arasında yer aldığını söyledi. Zeytinyağı’nın kalitesi ve aroması ile önemli bir pazar haline geldiğini anlatan Sarı,’’Nizip zeytini ya kalitesi olarak çok kaliteli bir ürün.

Lezzeti ve aramasıyla kendini kanıtlamış durumdadır. Nizip zeytinyağı olarak geçtiğimiz yıllarda tescili de alınmıştı. Bizdeki en büyük sıkıntı son zamanlarda zeytin dikili alanlar söküldü, yerine fıstık dikildi. Zeytin üretim alanımız biraz daraldı. Her ne kadar bazı bölgelerde zeytin dikim olsa da sonuçta zeytin ağacı kısa sürede mahsüle gelen bir ağaç değil. Bir de son zamanlarda kuraklıktan dolayı zeytin ciddi şekilde etkilendi. Yağış olmayınca istediğimiz verimi alamıyoruz. Zeytin yağı ile ilgili en önemli konu ise bizim ürettiğimiz yağ rafine olmadan doğrudan tüketime gidiyor. Üreticimiz bundan dolayı doğrudan satış yapabiliyor. Bölgede en çok tercih edilen ürünlerimizden bir tanesi’’diye konuştu. 

‘’BULGUR VE SABUN İLÇE’NİN GÖZBEBEĞİ’’
İbrahim Sarı, ilçedeki önemli kaynaklardan birisinin de bulgur ve zeytinyağlı sabun olduğunu söyledi. 
İlçe genelinde modern tesisler olduğunu ve bulgur ile ilgili önemli çalışmaların yapıldığını kaydeden Sarı, Türkiye’nin bulgur ihtiyacının yüzde 40’nın Gaziantep ve Nizip’ten karşılandığını kaydetti.

Bulgur üretiminin yanı sıra kırmızı mercimekte de önemli çalışmalar yürütüldüğünü aktaran Sarı, şöyle dedi:


‘’İlçemizde bulgur üreten tesislerimiz var. Güneydoğu Anadolu bölgesine yakın olmamız bizim için büyük bir avantaj. Dünyanın en kaliteli makarnalık buğdayı Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişiyor. Bu anlamda bulgur üzerine çalışan 5-6 önemli firmamız var. Bulgurda gayet iyi durumdayız.

Gaziantep ve Nizip elele verince Türkiye’nin bulgur üretimi diyebiliriz ki yüzde 40’ını karşılayabiliyoruz. Bu anlamda çok modern tesislerimiz var. Son zamanlarda gerekli desteklerle tesisler modernizasyonlarını tamamladılar. Yaz veya kış üretim yapabiliyorlar. Sadece sergiye bağımlı değil, aynı zamanda kurutma sistemleri olan tesislerimiz var. Yalnızca bulgur değil ilçemizde kırmızı mercimek üretimi de var. Çok kaliteli iç piyasaya ve ihracata hitap eden firmalarımız var. Sabunculuk biliyorsunuz ki yüzyıllardır ilçemiz ile özdeşleşmiştir.

Özellikle zeytinyağlı sabun denilince Nizip akıllara geliyor. Geleneksel yöntemlerle üretilen zeytinyağlı sabunlarımızın üretimi devam etmektedir. Son yıllarda her konuda olduğu gibi temizlik maddelerinde de çağa ayak uydurdular. Ancak doğal ürünlere olan ilgi artınca sabunun da önemi anlaşılmaya başladı. Bununla beraber zeytinyağlı sabun üretimimiz son yıllarda yeniden canlanmaya başladı. İnşallah eski üretim alanını yeniden bulacaktır. Bu anlamda vatandaşların tercihi çok önemli. Bu tercih ile beraber firmalarımız tesislerini modelinizi ederek üretimlerine devam edebilirler. Bu konuda çok güzel bir gelişme de var. Bazı firmalarımız Avrupa’ya zeytinyağlı sabun ihraç ediyor’’


TESCİLLİ ÜRÜN:NANE

İlçedeki önemli tarımsal ürünlerden bir tanesinin de nane olduğunu anlatan İbrahim Sarı, borsa olarak bu ürünün tescilini de aldıklarını söyleyerek,’’En önemli tarımsal ürünlerimizden birisi de nanedir. Nizip nanesi denilince artık bilinir bir durumdadır. Biz ticaret borsası olarak nanenin tescilini aldık. Burada üretilen nanenin kendine has araması ve kokusu var.

Gerek yurt dışı gerekse iç piyasada bilinen bir ürün. Yine bunun yanı sıra baharat imalatı yapan önemli firmalarımız var. Bunların işlenmesi ve küçük paketlere dahi paketleme işlemi yapan modern tesislerimiz var. İnanın ki ilçemiz bir çok ilden daha ön planda’’diye konuştu.


ENERJİ SORUNU EN BÜYÜĞÜ
İbrahim Sarı, borsa olarak tüm sorunları ilgililere taşımakta herhangi bir problem yaşamadıklarını belirterek, tüm dünyayı etkileyen Rusya-Ukrayna savaşının ciddi enerji sorunlarına neden olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:


‘’Biz borsa olarak sorunlarımız oldukça ilgililere iletiyoruz. Sağ olsunlar ilgileniyorlar. Malumunuz son zamanlarda özellikle Rusya- Ukrayna savaşı sonrası enerji piyasalarında yaşanan sıkıntılardan dolayı enerji fiyatlarında aşırı bir yükseliş söz konusu. Bundan dolayı hepimiz muzdaribiz. Bu konu inşallah bir an önce çözüme kavuşur da bir düzene oturur. Çünkü çok yüksek enerji maliyetleri bütün sanayici ve esnafımızı zorluyor. Bu anlamda bir sıkıntımız var.’’

NİZİP TİCARET BORASININ BAŞARI KARNESİ
Nizip Ticaret Borsasının başarılarla dolu karnesi ve yaptığı projeler ise şu şekilde sıralanıyor:
Antep Fıstığı Sektörü UR-GE Projesi: Nizip’in ilk ve tek UR-GE Projesidir. Proje kapsamında 29 firmamıza dış ticaret ve ihracat eğitimleri verildi. 2 Yurtdışı ziyareti yapıldı. ABD’de Antep Fıstığı üretimi yapan firmalara iş gezisi düzenlendi.


Antep Fıstığı Kabuğu Şikimik Asit üretim projesi: Antep fıstığının yumuşak dış kabuğundan şikimik asit (antiviral madde) üretimi için fizibilite raporu hazırlandı.
Antep Fıstığı Online satış platformu Projesi (Antepista.com): Antep fıstığı satış ve tanıtımına yönelik 7 dilde yayın yapan web sitesi kuruldu.


Avrupa Birliği AB Projesi: Tarım sektöründeki üyelerimizin nitelikli personel ihtiyacını karşılamaya yönelik Mesleki Eğitim projesi ilk aşama başvuru kabul edildi.
İlçe Tarım Müdürlüğü Ortak Projeler: Üreticilerimize yönelik İyi tarım uygulamaları eğitimi, Antep Fıstığı dikim ve budama eğitimi, Antep Fıstığı Yetiştiriciliği eğitimi verildi.
Nizip Nanesi coğrafi işareti alındı. Nizip Sumak Ekşisi, Nizip Nohut Dürümü, Nizip Zahteri, Nizip Keberi için çalışmalar devam ediyor.


Gulfood Dubai Gıda Fuarı, Paris Sial Gıda Fuarı, ABD İş Gezisi
Üyelerimizin mesleki gelişimine yönelik eğitimler verilmiştir. (Dış Ticaret, E-ticaret, İhracat, Pazarlama, Girişimcilik, İş sağlığı güvenliği vb.)
Üyelerimiz, Gaziantep’e gitmeye gerek kalmadan Aflatoksin Analizi, Mikrobiyoloji analizleri, Protein ve Nem analizlerini Borsamız laboratuarında yaptırabiliyor.
Borsamız yetkili TÜRİB acentesi olarak üyelerimizin kayıt işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

İŞKUR Hizmet noktası ile üyelerimizin Gaziantep’e gitmesine gerek kalmadan Borsamız aracılığı ile İŞKUR hizmetlerine ulaşmalarını sağladık.
İlçemize kurulan Gümrük Müdürlüğün saha kantar hizmeti Borsamız tarafından sunulmaktadır.
Fıstık hali içerisinde üyelerimize yönelik eğitim ve etkinliklerin sunulduğu bir irtibat bürosu açıldı.
Borsamız Lisanslı Depoculuk AŞ (LİDAŞ), Gümrük Turizm A.Ş ve Ürün Piyasası Aracılık Kurumu (ÜPAK)  ortağıdır. Borsamız Uluslararası Odalar Birliği (ICC) üyesidir.


Borsa Hizmet binamızda üyelerimize daha iyi hizmet verebilmek adına tadilat yapılmıştır. Ayrıca ilçemizin hizmetine sunulan konferans salonumuzda yenileme çalışmaları yapılmış ve modern cihazlarla donatılmıştır. Borsa binamızın yan tarafında bulunan arsa, geleceğe yönelik projeler için satın alınmıştır.
İlçemizdeki ihtiyaç sahibi öğrencilere her yıl düzenli olarak kıyafet yardımı yapılmaktadır. Ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirerek bilgi yarışmalarına ev sahipliği yapıyor, okullarımıza teknik malzeme desteği sağlıyoruz. Ülkemizi ve ilçemizi çeşitli spor müsabakalarında temsil eden başarılı öğrencilerimizi kıyafet ve altın ile ödüllendirdik. Nizip’in yıldızları eğitim başarı ödül töreni Borsamız sponsorluğunda ve ev sahipliğinde gerçekleştirilmiş ve öğrencilerimize destek sağlanmıştır. 
Üyelerimizin finansmana erişimini sağlamak amacıyla TOBB öncülüğünde başlatılan Nefes Kredisine her yıl destek veriyoruz.
Antep fıstığı üretimini teşvik etmek ve başarılı üreticilerimizi ödüllendirmek adına her yıl ilk mahsul Boz ve Ben Antep Fıstığına altın ödülü veriyoruz.


Başta Antep fıstığı sektörü olmak üzere diğer tüm sektörlerde üyelerimizin öne çıkan sorunlarını anketler ile kayıt altına alıp Ankara’da ilgili Bakanlıklara yüz yüze yaptığımız görüşmelerde dile getiriyoruz. Antep Fıstığının destekleme kapsamına alınması, Nizip Zeytin halinin kurulması, KOBİ’lere sağlanan hibe ve desteklerin arttırılması, İlçemizin yatırım teşvikleri kapsamına alınması, elektrik ve doğalgaz maliyetlerinin düşürülmesi vb. Borsamızın hizmet kalitesini uluslararası standartlara çıkarmak için göreve geldiğimiz ilk yıl TOBB akreditasyon sistemi ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi çalışmalarına başladık. Akreditasyon belgesini alarak üyelerine beş yıldızlı hizmet sunan akredite borsalar arasına ismimizi yazdırdık.  

 

Kaynak:Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
16 aylık bebeğin acı ölümü!Önceki Haber

16 aylık bebeğin acı ölümü!

Gaziantep Olay Medya'ya Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ödül!Sonraki Haber

Gaziantep Olay Medya'ya Cumhurbaşkanı Er...

Yorum Yazın

GSO’da sürdürülebilirlik için ESG ve dijitalleşmenin önemine dikkat çekildi
Şahinbey Belediyesi’nin tesislerine kursiyer olarak geldi eğitimci olarak kaldı
GTO MYM, geleceğin mesleklerini belgelendiriyor
 İtfaiye Haftası'nda duygulandıran buluşma
Furkan Apartmanı'nın bilirkişi raporu tamamlandı!
Coşkunlar Evden Eve Taşımacılık
Bizce Reklam
İSO 500’deki SANKO şirketleri
Gastronomi Dünyası için GİBTÜ’den önemli bir çalışma
Yüzlerce çocuk evinin bahçesinde eğitim görüyor
Gaziantep'in tarihi mahallesinde huzur güven uygulaması: 3 gözaltı
Devrilen akaryakıt yüklü tankerin sürücüsü hayatını kaybetti
Gaziantep FK'dan flaş olağanüstü genel kurul kararı
Jandarma fıstık bahçelerinde hırsızlara göz açtırmıyor
Bilim Şehitkamil’e, ilgi her geçen gün artıyor
Makine ve metal sektörünün sorunları GSO’da konuşuldu
Kandil Gecesi Büyükşehir Camilerde İkramda Bulundu
İSO 500’de Lidersan’ın Rekor Yükselişi
Sedat Yıldız: Gaziantep'te tüm belediyeleri alacağımıza inanıyoruz
CHP Gaziantep’te kongreler bitti istifalar başladı