Letonya'nın Gaziantep Fahri Konsolosluğuna Turizmci Soner Bacaksız Getirildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Letonya'nın Gaziantep Fahri Konsolosluğuna Turizmci Soner Bacaksız Getirildi
Abone ol
Gaziantep’in önde gelen turizmcilerinden Soner Bacaksız Letonya Gaziantep Fahri Konsolosluğuna atandı. Gaziantep Valisi Kemal Çeber’in de katılımıyla düzenlenen törenle Letonya'nın Ankara Büyükelçisi Peteris Vaivars fahri konsolosluk beratını Soner Bacaksız’a takdim etti.

Letonya'nın Gaziantep Fahri Konsolosluğunun açılışı dolayısıyla resepsiyon gerçekleştirildi. Düzenlenen resepsiyona Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hakan Aslansoy, KATODER Başkanı Sabiha Doğan, TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, iş ve sanayi dünyasının önde gelen isimleriyle turizm sektör temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Grand Otelde milli marşların okunmasıyla başlayan programda konuşan Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Letonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yükselerek devam ettiğini söyledi.

Avrupa Birliği sürecinde Letonya sürekli bizi destekledi

İki ülke arasındaki tarihsel bağlardan bahseden Çeber, şöyle devam etti: "Tarih boyunca Letonya ile iyi ilişkilerimiz oldu. Rus işgali sırasında Türkiye bu durumu kabul etmeyip Letonya'nın yanında yer almıştır. Avrupa Birliği sürecinde Letonya sürekli bizi destekledi. İnşallah bu işbirliği tarih boyunca devam eder. İki ülke arasındaki sağlam ve köklü bağlar Gaziantep ile Letonya arasında aynı şekilde devam edecektir" dedi.

Letonya'nın Ankara Büyükelçisi Peteris Vaivars ise Gaziantep'in bölgede her açıdan sürekli kendini geliştiren bir şehir olduğunu ifade etti. Gaziantep'teki ekonomik potansiyele değinen Peteris Vaivars, " Letonya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Sayın Soner Bacaksız'ı, Letonya'nın bir başka ve Gaziantep'te ilk Letonya Fahri Konsolosluğunun açılışı vesilesiyle içtenlikle tebrik ederek sözlerime başlamak benim için büyük bir onur ve mutluluktur. Bu açılış birkaç ay sonra daha da anlamlı olacaktır çünkü bu iki ülke, Letonya ve Türkiye, arasında Diplomatik ilişkinin kuruluşunun Yüzüncü Yıldönümünü kutlayacak. Bir kez daha tebrikler! Bu önemli olay, iki ulusumuz arasındaki dostluk ve işbirliği açısından önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor. Lezzetli ve ünlü mutfağı, canlı kültürü, gelişen ekonomisi ve ticaretiyle ünlü bu tarihi şehirde bir araya geldiğimizde, bu yeni Fahri Konsolosluğun stratejik öneminin farkına varıyoruz. Bu konsolosluğun kurulması, Letonya ile Türkiye arasında büyüyen bağların bir kanıtıdır ve Gaziantep'in ekonomik canlılığı ve Orta Doğu'ya açılan bir kapı olma konumu, burayı yeni varlığımız için ideal bir yer haline getirmektedir” dedi.

İki Ülke Arasındaki Ekonomik ve Kültürel Bağları Geliştirmekte Kararlıyız 

 Letonya'nın Ankara Büyükelçisi Peteris Vaivars iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelişmesini de istediklerini ifade ederek “Bu vesileyle, bu Fahri Konsolosluğun kurulmasına verdiği destekten dolayı Türkiye Hükümetine şükranlarımı sunmak isterim. Letonya ile Türkiye arasında ticaret, yatırım, turizm, eğitim ve kültür dahil her alanda işbirliğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağına kesinlikle inanıyorum. Ayrıca Sayın Soner Bacaksız'a, Letonya'nın Gaziantep Fahri Konsolosu olarak hizmet etme isteğinden dolayı da teşekkür etmek istiyorum. Sevgili Soner, çok iyi bağlantılara sahip, iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel bağları geliştirme konusunda güçlü kararlılığa sahip, saygın bir iş adamısınız. Letonya'nın bu bölgede mükemmel bir temsilcisi olacağınızdan eminim." dedi.

 

İki Ülke Arasındaki İlişkileri Geliştirmek İçin Çalışacağım

 Gaziantep Letonya Fahri Konsolosu Soner Bacaksız’da böyle bir görevin kendisine tevdi edilmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Bugün şehrimizde dost ve kardeş ülke Letonyanın çok kıymetli Büyükelçisi Ekselansları Peteris Vaivars ve kıymetli hanımefendi bizlerle birlikte. Kendisini ve kıymetli eşini şehrimizde ağırlamaktan mutluluk ve onur duyuyoruz. İzninizle, şehrimize büyük değer veren Büyükelçi ve hanımefendi için sizlerden güçlü bir alkış istiyor tekrar Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz diyorum. Güzel ülkemin güzide şehirlerinden Gaziantep her geçen gün Sayın Valimizin, Büyükşehir Belediye Başkanlarımızın , Odalarımızın ve bu şehre gönül veren her Gazianteplinin muhteşem çaba ve  katkılarıyla, değişiyor, dönüşüyor ve büyük bir gelişimle dünya şehirleri arasında da örnek bir şehir haline gelerek kalpleri fethediyor. Şehrin gelişmesine katkıda bulunan her bir bireye şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Gaziantepli Olmanın Sorumluluğu Büyük

Gaziantepli olmanın büyük bir sorumluluk getirdiğine de dikkat çeken Bacaksız konuşmasına “Ben de bu toprakların bir çocuğu olarak bu harika gelişime tanık olmaktan ve her yerde her zaman her fırsatta Gaziantepliyim demekten büyük onur ve gurur duyuyorum. Bir turizmci olarak , Gaziantepli olmanın getirdiği bu büyük sorumluluk;  şehrimizin kültürünün , turizm potansiyelinin, yüksek insani değerlerinin tanıtılmasında, dünya şehirleri ile barış, sevgi köprüleri kurarak bu zenginliğin paylaşılarak büyütülmesi için  büyük görevleri beraberinde getirdiğinin bilincindeyim. Bir Gastronomi şehri olarak , zaten soframızı, tüm dünyaya açtık, bu zengin sofrada eminim ki konuşulacak ve yapılacak çok şey , yürünecek çok yol var.

“Gaziantepli Letonya'nın, Letonyalı Gaziantep'in muhteşem kültürüyle tanışacak”

Bugün burada, Fahri Konsolosu olmaktan gurur duyduğum Letonya ile iki taraflı değer yaratan, ülkemiz insanlarını birbirine çok daha yakınlaştırarak, turizm, kültür ve ticari alanlarda yeni boyutlar kazandırarak kalplerimizdeki dinamizmi hayatın tüm alanlarına yayacak bir iş birliğinin naçizane temsilcisi olarak elimden gelenin en iyisini yapacağıma inanıyorum, Söz veriyorum. Sayın Büyükelçim, Eminim, çok yakın zamanda, her Gaziantepli Letonya'nın muhteşem kültürüyle tanışacak, bu harikulade ülkenin doğasıyla, sıcak insanıyla buluşarak, yaşam yolculuğunda daha da zenginleşecek , renklenecek ve asırlarca sürecek bir dostluğun temelini atacaktır” dedi. Konuşmaların ardından Letonya Türkiye Büyükelçisi Peteris Vaivars, Soner Bacaksız'a fahri konsolosluk beratı takdim etti. 

Kaynak:Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Umre’de rahatsızlanan vatandaş ambulans uçakla yurda getirildiÖnceki Haber

Umre’de rahatsızlanan vatandaş ambulans...

Evlenmek için durağa ilan astıSonraki Haber

Evlenmek için durağa ilan astı

Yorum Yazın

Gaziantep'te vahşice cinayet!
25 Aralık Devlet Hastanesi Heyetinden Başkan Şahin’e Ziyaret
Alperen Ocakları’ndan Çalışıcı’ya ziyaret
Zor; ‘Fatura Yine Basına Kesiliyor’
Erkılınç: Basınımız gerçekçi bir çözüm bulmalı
Meriç: Ev Almak Hayalinde Ötesinde
 Kurban Bayramı öncesi JASAT’tan hayvan hırsızlarına suçüstü
Gaziantep'te servis şoförünü öldüren zanlı tutuklandı
GTB Mayıs Ayı Meclis toplantısı yapıldı
Gaziantep'te şok ölüm! Diş doktoru evinde ölü bulundu
Görevden alınmıştı! Görevine geri dönüyor
Deprem sürecinde ailesini bırakıp Hastaneden ayrılmadı! 
2 günde 13 bin 127 ünite kan bağışı gerçekleşti
Şehitkamil’den ABB Genel Merkezi’ne ziyaret
Florian Nita Gaziantep FK'ya veda etti!
SANKO Okulları Basketbol Takımlarının Şampiyonluk Sevinci
SANKO Okulları Öğrencisinin Türkiye Derecesi
Şehitkamil Aile Merkezleri Rölyef Sergisi sanatseverlerle buluştu
Büyükşehir’in sokak hayvanları için kurduğu model Türkiye’ye örnek oluyor
Köyler arası futbol turnuvası için muhtarlarla istişare toplantısı düzenlendi