Kapalı Dalak Ameliyatı ile Hayata Tutundu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kapalı Dalak Ameliyatı ile Hayata Tutundu
Abone ol
Şanlıurfa’dan Medical Point Gaziantep Hastanesi’ne Immün Trombositopenik Purpura diğer bir ifade ile düşük trombosit sayısı ve mukokutanöz kanama şikayetiyle başvuran 31 yaşındaki Necip Seyhan Genel Cerrahi Kliniği’ne gelerek Doç. Dr. Ersin Borazan tarafından detaylı muayene edildi.

İstenen tahlil ve tetkiklerde Trombosit sayısının 6000 civarında olduğu tespit edilen Seyhan diğer sağlık kuruluşlarından sevk ile geldi. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ersin Borazan, Seyhan’ın oldukça düşük seyreden trombosit miktarını yükseltmenin ameliyat ile mümkün olabileceğini belirtti. Kapalı ameliyat yöntemiyle, küçük bir kesi yapılarak dalağın çıkartılacağını ifade eden Doç. Dr. Borazan, Seyhan’ın trombosit sayısının ancak bu şekilde normal seviyeye çıkartılabileceğini kaydetti.

Doç. Dr. Ersin Borazan, Seyhan’a yapılan kapalı teknikle ve küçük bir kesi ile yapılan ameliyat hakkında şu şekilde bilgiler verdi: ‘’Necip Seyhan isimli hastamızın ameliyat öncesi hazırlıklarını titizlikle sürdürdük. (Aşıları, kan hazırlıkları, kanama riskine karşı cerrahi el aletlerinin bulundurulması gibi). Bunun yanında hastamıza uyguladığımız ameliyat tekniği ciddi laparoskopik deneyim gerektirdiği gibi, çevre organlara da zarar vermeden yapılması gerekiyordu. Biz de bu konuda oldukça özenli davrandık. Sonrasında hastanın sıkı bir takiple izlenmesi bu ameliyatı diğer ameliyatlardan bu yönüyle tamamen ayrılan oldukça önemli bir özelliktir.

Hastamızın Laparoskopik dalak ameliyatını genel anestezi altında gerçekleştirdik. Ameliyat öncelikle karın duvarından yapılan 0,5-1,5 cm küçük kesilerle diğer bir ifade ile minimal invaziv cerrahi teknikle dalağın çıkartılması ile gerçekleştirildi. Bu vakada bir kan hastalığı olan kronik immun trombositopenik purpura tanısı mevcuttu. Ancak hiçbir medikal ilaç tedavisine yanıt alınamamıştı. Bunun üzerine kandaki trombositler (pıhtılaşma hücreleri) için bir süzgeç görevi gören dalak yaklaşık 45 dakika ile 1 saat civarında gerçekleşen bir ameliyat ile başarılı bir şekilde alındı. Hastamız erken dönemde ayağa kalkabilmesi, ihtiyaçlarını kendi başına giderebilmesi, çok küçük kesiler olduğu için ağrının minimal olması, yara enfeksiyonu ve fıtık riskinin açık ameliyat ile kıyaslanmayacak ölçüde çok çok az olması ve en önemlisi de hızlı iyileşme imkanının olması bu ameliyatın en büyük avantajlarıdır. Hastamız bundan sonraki süreçte sıkı bir şekilde takip edilmek şartıyla taburcu edilmiştir. Hastamızın trombosit sayısının hızla normal seviyeye çıktığı gözlenmektedir’’ dedi.

Necip Seyhan ise Medical Point Gaziantep Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Ersin Borazan’a, ekibine ve Medical Point Gaziantep Hastanesi’nde emeği geçen tüm personele teşekkürlerini iletti.

Kaynak:Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gaziantep için kar uyarısı!Önceki Haber

Gaziantep için kar uyarısı!

Başkan Tahmazoğlu Şahinbeyli öğrencileri ağırladıSonraki Haber

Başkan Tahmazoğlu Şahinbeyli öğrencileri...

Yorum Yazın

Erdem Koleji öğrencileri sınavda ter döktü
Altunkaya'dan GİBTÜ Rektörü Demir'e ziyaret
Sağlık Bakanlığı'nda 42 bin 500 kişi istihdam edilecek
Dekan yardımcılıklarına genç yetenekler atandılar
Depremde zarar gören bazı illerdeki elektrik ve doğal gaz borçların ertelendi
Afet Yeniden İmar Fonu'nun kurulması hakkında kanun Resmi Gazete’de
Bebeğini boğarak öldürdü, 4 yaşındaki çocuğunu da boğmaya çalıştı
Eşini önce öldüresiye darp etti, sonra zorla ilaç içirerek öldürmeye çalıştı
Prof. Dr. Filiz: Orta hasarlı binalar iyice incelenmeli
Vahşet! Eşini ve annesini öldürdükten sonra...
Gaziantep'te dilencilik yapan 22 şahsa işlem yapıldı
Milletvekili Aday Adayı Faruk Eruslu seçim sürecini değerlendirdi
Tahmazoğlu sele kapılan Reşat Ayva’yı evinde ziyaret etti
305 müdahale olumlu sonuçlandı
İbrahimli spor merkezi bir ilke daha imza attı
Boyundaki şişlikler kanser belirtisi olabilir
Motosiklet kazası 112 çalışanının sonu oldu
Gaziantep'te tarımsal alet ekipman parkı kuruluyor
Tokluk hissi sağlayacak oruç dostu besinler
Kimseye aldırmadan birbirlerini acımasızsa bıçakladılar