memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

04-08-2022 22:20 Kategori: SAĞLIK

Kalori Açığı Nedir?

Kalori Açığı Nedir?
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Basitçe söylemek gerekirse, kalori açığı vücudunuzun kullandığından veya yaktığından daha az kalori tükettiğiniz zamandır."

Genellikle kilo vermek için kalori açığı oluşturmanız tavsiye edilir. Örneğin, bir kişinin günde 3.000 kaloriye ihtiyacı varsa, kalori alımını günde 2.500 kaloriye düşürmek, günde 500 kalorilik bir kalori açığı yaratır. 1558 yılında, araştırmacı Max Wishnofsky, 1 pound yağın yaklaşık 3.500 kalorilik enerji depoladığını hesapladı. O zamandan beri, kilo kaybı açısından 1 poundun 3.500 kaloriye eşdeğer olduğu yaygın bir bilgi olarak kabul edildi. Bunu akılda tutarak, fikir, günlük 500 kalorilik bir açığın sonuçta haftada yaklaşık 1 pound kilo kaybıyla sonuçlanabileceğidir.

Vücudunuzun kullandığından daha fazla kalori tüketiyorsanız buna kalori fazlası denir. Uzun bir süre kalori fazlasında kalırsanız, bu genellikle kilo almanıza neden olabilir. (Tabii ki, önemli kilo artışı her zaman aşırı yemekten kaynaklanmayabilir – metabolik problemlerden veya hipotiroidizm gibi diğer sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Bu nedenle, kilo almaya başlarsanız yıllık tıbbi muayenelere gitmeniz ve bir doktora görünmeniz şiddetle tavsiye edilebilir.

Sağlıklı yaşam yolculuğunuzda özel rehberiniz LifeClub ile hayat kalitenizi yükseltin. Hemen bilgi alın!

Kalori Açığı ve Egzersiz

Fiziksel olarak çok aktif olan kişiler, kalori açığı vererek kilo verip veremeyeceklerini merak edebilirler. Anahtar, vücudunuzu yapılan aktivite miktarına uygun şekilde beslediğinizden emin olmaktır. Çok az kalori tüketmek, performans ve enerji seviyeleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Kalorileri takip etmek, aktif insanların enerji için yeterli kaloriyi tüketmelerini sağlamak için denklemin önemli bir parçası olabilir. Diğer yandan bu durum kilo verme hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için bir açık yaratabilir.

Genel bir öneri olarak, insanlar kalori alımını azaltabilir ve kalori açığı oluşturmak için aktivite seviyelerini artırabilir. 

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ