memo

Bugun...
09-03-2017 11:47 Kategori: GENEL

Kadınlar Günü’nde anlamlı protokol

Kadınlar Günü’nde anlamlı protokol
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Üniversitesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında aralarında kadınlara yönelik projelerin de bulunduğu 16 toplumsal duyarlılık ve sosyal sorumluluk projesinin yaşama geçirilmesini öngören protokol imzalandı."

Gaziantep Üniversitesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında aralarında kadınlara yönelik projelerin de bulunduğu 16 toplumsal duyarlılık ve sosyal sorumluluk projesinin yaşama geçirilmesini öngören protokol imzalandı.

GAÜN AKM’de Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen Kadın Girişimciliği Paneli öncesi, GAÜN ile Büyükşehir Belediyesi arasında geçtiğimiz yıllarda da gerçekleşen projelerin devamı niteliğindeki 16 yeni proje için genel protokol imzalandı. Protokol imzalanması sırasında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Ali Hocam’ın rektör yardımcılığı döneminde de süren projelerimizle toplam için Gaziantep Üniversitesi ile birlikte olmaya devam edeceğiz” dedi. Rektör Gür de, “Gaziantep’in iki önemli kurumu olan belediyemiz ve üniversitemiz, toplum için yeni projelere imza atmaya devam edecek” dedi.

TARİHİ YAZAN DA DEĞİŞTİREN DE KADINLAR

Daha sonra başlayan Kadın Girişimciliği Paneli’nin açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Ali Gür, kadınların bazen tarihe yön veren, bazen de tarihin akışını değiştirenler olduğuna işaret ederken, “Ama, bu pek bilinmiyor. Peki sorun ne? Tarihi erkekler yazıyor çünkü. Erkekler yazdıkları için kendilerine pozitif ayrımcılık yapıyorlar” değerlendirmesi yaptı. Konuşmasının devamında gerek İslamiyet öncesi, gerekse İslamiyet sonrasındaki örnek kadınlardan söz eden Rektör Gür özetle şunları söyledi: “Bu aşamada kadınlarımızdan beklentimiz şu; özellikle kız çocuklarımız başta olmak üzere yapmamız gereken şey; toplum içerisinde etkin rol üstlenmek ve birbirimizle dayanışmaktır. Algımızda da annelik duygusundan vazgeçmeden, aynı zamanda toplumu gelecek nesillere sağlıklı geleceğe taşıyan insanlar olarak ahlaki değerlerden uzaklaşmayan bir nesil oluşturmamız gerekiyor. Bunun için de kadınlarımız, kızlarımız eğer sağlıklı ruh haletiyle yetişiyorsa geleceğe sağlıklı nesiller veririz. Bir şefkat, fedakârlık, hoşgörü ve aynı zamanda da direnme ve sabır abidesi olan tüm kadınlarımızın gününü kutluyorum.”

KADIN OLMAZSA BAŞARI OLMAZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise konuşmasında, kendi yaşamından örnekler vererek kadınların istediği her şeyi başarabileceğine işaret etti. Bilgi ve teknoloji çağının yaşandığı günümüzde, kadın potansiyelinin kalkınmanın bir parçası yapılmasının gerekliliğini vurgulayan Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer bunu yapamazsak hiçbir hedefe ulaşamayız. Dünyanın onuncu ekonomisi olamayız. Toplumun yarısını, toplumun yarısının gücünü mutlaka nasıl geçmişte kullanıldıysa sizden aldığımız gücü kalkınmanın bir parçası yapmak durumundayız. Kadınlarımız, sizler şunu bilin. Siz isterseniz, ulaşamayacağınız hedef yoktur. Bakanlığım döneminde başta kadına şiddet, çocuk istismarlarının önlenmesi olmak üzere birçok önemli konuda yasa çıkaran bir kardeşiniz olarak kadınlarımıza elimizden gelen her türlü desteği vermeye devam edeceğim.”

BAŞARI ÖYKÜLERİNİ ANLATTILAR

GAÜN Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Can Demirel ve GAÜN TMDK Müdürü Neslihan Güzeloğulları Ertural’ın kendi hayat hikayelerini anlatmalarından sonra konuşan panelistler TOBB Güneydoğu ve Gaziantep Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hülya Akkaya, Dream ON Bnidals Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Karuserci, Per-Su Suni Deri Yönetim Kurulu Başkanı Perihan Çöçelli ve AKO Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Serpil Koyuncu, öğrencilere iş ve sosyal hayatta kadının önemine ilişkin deneyimlerini anlattı. Konuşmacılar, dünya nüfusunun yarısına yakının kadınlardan oluştuğunu hatırlatarak, huzurlu, barışın hakim olduğu, ekonominin geliştiği dünyada kadınların önemli rol oynaması gerektiğinin altını çizdi. Panelist iş kadınları konuşmalarında özetle “Her kadın aslında bir başarı hikayesidir. Kendi hikayemizin kahramanı olma zamanıdır. Güvenen, azimli, cesur, iyiliği yayan, umut veren kadınlar olarak harekete geçip çalışma zamanıdır" mesajı verdi.

Konuşmaların ardından Fatma Şahin ve Rektör Gür, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Üniversitesi arasında ‘Toplumsal Duyarlılık Projesi’ kapsamında işbirliği protokolü imzalandı. Daha sonra Şahin ve Gür, katılımcılara 8 Mart Kadınlar Günü dolayısı ile kırmızı gül dağıttı.

 Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU