İslahiye’ye Sosyal Girişimcilik Merkezi kurulacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İslahiye’ye Sosyal Girişimcilik Merkezi kurulacak
Abone ol
Avrupa Birliği tarafından desteklenen, Dünya Bankası koordinasyonunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından koordine edilen SEECO Projesi (Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi) kapsamında İlimizde iş ve işlemleri Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ve İslahiye ilçesinde kurulacak olan Sosyal Girişimcilik Merkezi açılması için hazırlanan Protokol, Valilik Fuaye Salonunda imzalandı.

Protokole Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İslâhiye Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Proje Koordinatörü Ahmet Şimşek ve Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi CEO’su Hande Kara katıldı.

Protokolde konuşan Vali Davut Gül; “Depremden sonra hayatın normalleşmesi adına bütün Bakanlıklarımız katkı sundular. Biz de finansman sağlayan kurumlarla birlikte daha önceden ticari dükkanların yapımı, kadınların istihdamını artıracak atölyelerin yapımı, gençler için sosyal girişimcilik merkezlerinin yapım süreçlerine başlamıştık. Günün sonunda depremden zarar gören esnaf, kadınlar ve gençlerin tamamının ihtiyaçlarının temin edildiği, ticaretin ve hayatın normalleştiği bir Nurdağı ve İslâhiye olsun istiyorduk. Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız projelere bugün de sosyal girişimcilik merkezi donanımları eklenmiş olacak. İslâhiye İlçemizde yaşayan gençlerimiz merkezde yaşayan gençlerimizden geri kalmayacak.” sözlerini kaydetti.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin konuşmasında; “Bu birlikte iş yapma modeli. Dünyanın en büyük kara depremini yaşadık. Öncelikle insanımızın canını korumak için büyük bir gayret gösterdik. Ardından da en temel ihtiyacı olan barınma ihtiyacı için çalışmalar yapıldı. İyileşme sürecinde olduğumuz bu dönemde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü’ nün deprem bölgesinde insanların ticari hayatlarını geliştirmelerini sağlayacak projeleri çok kıymetli. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” sözlerine yer verdi. 

İslâhiye Kaymakamı Mustafa Anteplioğlu; “Sosyal girişimciliği güçlendirme projesi kapsamında Gaziantep İlimizin İslahiye İlçesinde kurulumunu yapacağımız tesisimizin mali destek sözleşmesini imzalamak için buradayız. Tesisimiz depremzede kardeşlerimizin gün boyunca zamanlarını güzel ve verimli geçirebilecekleri bir yer olacak. Tesisimizin hayırlı olmasını diliyor, Gaziantep Valiliğine ve Büyükşehir Belediyesine iş birliklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Sosyal Girişimcilik, Güçlendirme ve Uyum Projesi CEO’su Hande Kara konuşmasında; “Ajansımız genel olarak deprem bölgesinde çarşı, sosyal alanlar, birlikte üretim atölyeleri ile bu geçiş sürecinde depremzede vatandaşlarımızın yanında olmaya çalıştık. Teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Müdür Yardımcısı Proje Koordinatörü Ahmet Şimşek; “Bugün sosyal girişimcilik alanında Nurdağı İlçemizde yaptığımız tesisimizin bir örneğini şimdi de İslâhiye İlçemizde yapmak için burada toplanmış bulunmaktayız. Nurdağı İlçemizde yaptığımız tesisimizi daha verimli hale getirerek İslâhiye İlçemizde yapmak istiyoruz. Projemiz depremzede vatandaşlarımızın hem sosyalleşebilmelerini sağlayacak hem de vereceğimiz hibe destekleri ile işletmelerini kurabilmelerine imkân sağlayacak bir proje olacak.” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından protokol metni imzalandı ve fotoğraf çekildi.

SEECO Projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği Gaziantep Büyükşehir Belediyesi koordinasyonuyla Gaziantep ilinde gerçekleştirilecek yatırımları kapsıyor. Proje kapsamında İslâhiye ilçesinde İpekyolu Sosyal Girişimcilik Merkezi açılacak. Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve İslâhiye Kaymakamlığı iş birliğinde faaliyet gösterecek. Kadın ve gençlere hizmet verecek olan merkezde kütüphane, bilgisayar odası, sosyalleşme ortamı, beceri atölyeleri ve mutfak alanları bulunacak. Merkez, depremden etkilenen genç ve yetişkin bireylerin sosyo-ekonomik hayata katılımının artırılmasını, ortaöğretim ve lise çağındaki gençlere ve onların iletişimde bulunduğu bireylere akademik, sosyal ve girişimcilik konusunda rehberlik edilmesini, toplumsal duyarlılıklarını, iletişim becerilerini ve çevre hassasiyetini geliştirmeyi amaçlıyor.

Kaynak:Haber Merkezi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
 Şüpheli şahsın üzerinden uyuşturucu çıktıÖnceki Haber

 Şüpheli şahsın üzerinden uyuşturucu çık...

İş adamı Ali Balat'ın eşi hayatını kaybettiSonraki Haber

İş adamı Ali Balat'ın eşi hayatını kaybe...

Yorum Yazın

Gaziantep'te vahşice cinayet!
25 Aralık Devlet Hastanesi Heyetinden Başkan Şahin’e Ziyaret
Alperen Ocakları’ndan Çalışıcı’ya ziyaret
Zor; ‘Fatura Yine Basına Kesiliyor’
Erkılınç: Basınımız gerçekçi bir çözüm bulmalı
Meriç: Ev Almak Hayalinde Ötesinde
 Kurban Bayramı öncesi JASAT’tan hayvan hırsızlarına suçüstü
Gaziantep'te servis şoförünü öldüren zanlı tutuklandı
GTB Mayıs Ayı Meclis toplantısı yapıldı
Gaziantep'te şok ölüm! Diş doktoru evinde ölü bulundu
Görevden alınmıştı! Görevine geri dönüyor
Deprem sürecinde ailesini bırakıp Hastaneden ayrılmadı! 
2 günde 13 bin 127 ünite kan bağışı gerçekleşti
Şehitkamil’den ABB Genel Merkezi’ne ziyaret
Florian Nita Gaziantep FK'ya veda etti!
SANKO Okulları Basketbol Takımlarının Şampiyonluk Sevinci
SANKO Okulları Öğrencisinin Türkiye Derecesi
Şehitkamil Aile Merkezleri Rölyef Sergisi sanatseverlerle buluştu
Büyükşehir’in sokak hayvanları için kurduğu model Türkiye’ye örnek oluyor
Köyler arası futbol turnuvası için muhtarlarla istişare toplantısı düzenlendi