memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

19-02-2019 12:19 Kategori: EKONOMİ

İki yıllık çaba sonucu Irak’la çifte gümrük sorunu çözüldü

İki yıllık çaba sonucu Irak’la çifte gümrük sorunu çözüldü
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Son yıllarda Irak’a gerçekleştirilen ihracatı olumsuz etkileyen çifte gümrük uygulamasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük destekleriyle iki yıl süren çalışma sonucu tek gümrük tek vergi uygulamasına dönüştüğünü ifade eden Başkan Mahsum Altunkaya “Çifte gümrük ve buna bağlı olarak çifte vergi elbette son yıllarda Irak’a gerçekleştirdiğimiz ihracatımızı olumsuz etkiliyordu."

Son iki yıllık girişimlerimiz ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın büyük destekleriyle iki ülke arasındaki bu sorun çözüme kavuşturulmuştur. Desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinin olduğu kadar Türkiye’nin de en önemli ihracat pazarı olan Irak’ta son yıllarda yaşanan Pazar kaybının temel sorunu olan çifte gümrük ve çifte vergi uygulaması Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya’nın iki yıl süren çabaları sonuç verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ekonomi Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının girişimleri ve destekleriyle Irak Hükumetiyle varılan anlaşma sonucu çifte gümrük uygulamasının kaldırılmasının ihracatı olumlu etkileyeceğini ifade eden Başkan Mahsum Altunkaya “Son yıllarda çifte gümrük ve vergilendirme uygulaması Irak pazarında ki rekabet gücümüzü kırdığı gibi ihracatımızı da olumsuz etkilemiştir. Bölgemizden Irak’a gerçekleştirilen ihracat 2018 yılında bir önceki yıla oranla %13.4’luk gibi bir oran gerilemiş ve 1 milyar 17 milyon 989 bin dolar olarak gerçekleşmiş bu oran sektörümüzde Türkiye genelinden yapılan ihracatta ise bir önceki yıla oranla %10 gerileyerek 1 milyar 554 milyon 344 bin dolar seviyelerine inmiştir. Irak hükumetinin uyguladığı çifte gümrük ve vergilendirme uygulamasının tek gümrük ve tek vergi sistemine dönüştürülmesi için iki yıl süren çalışmalarımız sonuç vermiş ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan’ın girişimleri sonucu iki ülke arasında bu sorun çözüme kavuşturulmuştur. Irak Bakanlar Kurulunun, 21 Kasım 2018 tarihinde, IKBY ile Irak'ın diğer bölgeleri arasında geçiş işlemlerinin kolaylaştırılması ve engellerin kaldırılmasıyla ilgili aldığı karar uygulanmaya başlanmıştır. Bu uygulamayla 2019 yılı ihracatımızda ciddi bir artış bekliyoruz. Bu sorunun çözüme kavuşmasında emeği geçen Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere ve Ticaret Bakanlığımız Sayın Ruhsar Pekcan’a  ihracatçılarımız adına teşekkür ediyorum” dedi.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ