Hangi vergi borçları silinecek? Hangi vergi borçları yapılandırılacak!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hangi vergi borçları silinecek? Hangi vergi borçları yapılandırılacak!
Abone ol
Vergi borcu yapılandırma, öğrenim kredisi, trafik ceza puanları. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeleri peş peşe duyurdu.

Borç yapılandırma, öğrenim kredisi, trafik ceza puanı. Merakla beklenen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren müjdeleri peş peşe açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükleri başta olmak üzere borçlarının cezalarını kaldırıyoruz. Yapacağımız düzenlemeyle tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz" dedi.

3 SAATTEN FAZLA SÜRDÜ

Son dakika: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve 3 saat 10 dakika süren Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sona erdi. Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, milyonlarca vatandaşın merakla beklediği borç yapılandırma, öğrenim kredisi, trafik ceza puanı ile ilgili başlıklara değindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, peş peşe verdiği müjdelerin ardından "Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir." ifadelerini kullandı.

HAZİRAN’IN HANDİKAPLARI FAZLA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine sonrası alınan kararları açıkladı. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin normal tarihi olan 18 Haziran’ı hem Kurban Bayramı arifesi ve hac dönemine hem üniversiteye hazırlanan çocuklarımızın sınav takvimine hem de ilk ve ortaöğretim okullarımızın tatiline denk gelmesi sebebiyle güncelleme ihtiyacı duyduk.

14 MAYIS SEÇİM İÇİN EN UYGUN TARİH

Siyaset kurumu olarak milletin taleplerini karşılamanın yanı sıra millî iradenin en yüksek katılımla, en ideal şartlarda tecellisini sağlamakla sorumluyuz. Bu anlayışla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda 14 Mayıs 2023’ün seçim için en uygun tarih olduğunu düşünüyoruz.

Bu tarih güncellemesini anayasamıza göre beşte üç çoğunlukla Meclisimiz yaparsa memnuniyet duyarız. Mecliste gereken çoğunluğun sağlanamaması halinde Cumhurbaşkanı olarak biz, seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılabilmesini temin edecek bir takvimle kararımızı alıp süreci başlatacağız.

VAZGEÇTİĞİMİZ VERGİ GELİRİMİZ 290 MİLYAR TL'NİN ÜZERİNDE

Enflasyonu yüzde 64'e düşürdük. İnşallah enflasyonun önümüzdeki aylarda yüzde 30'a indiğini de göreceğiz. Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyanın ciddi sıkıntılarla boğuştuğu dönemde Türk ekonomisinin başarılı bir seyir izlemesi önemlidir. 2023'ten ümit var olmak için sebebimiz çoktur. İyi bir hazırlık yaptık. Geçtiğimiz yıl yaşanan fevkalade gelişmelerin ülkemiz üzerindeki olumsuz etkilerini bertaraf etmek için destek programları uyguladık. Vazgeçtiğimiz vergi gelirimiz 290 milyar liranın üzerindedir. Hanelerde kullanılan doğal gazın yüzde 80'ini, elektriğin yüzde 60'ını sübvanse ederek insanımıza etkisini en aza indirmeyi başardık.

Ocak ayında yeniden düzenlediğimiz haliyle yaşlı aylığını 1537 liradan yaklaşık 2 bin liraya, yüzde 70 üzeri engelli aylığını 1840 liradan yaklaşık 2400 liraya yükselttik. Sadece bu ay 3.5 milyon haneye 740 milyon elektrik tüketim desteği ödemesi yaptık.

YAPILANDIRMA MÜJDESİ

Vergi daireleri, gümrük müdürlükleri, SGK, belediyeler, il özel idareleri gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim yükleri başta olmak üzere borçlarının cezalarını kaldırıyoruz. Yapacağımız düzenlemeyle tüm bu borçları belirli bir oranla güncelleme ve taksitle ödeme imkanı getiriyoruz.

Yüksek öğretim kredi borçlarının artışına son verdik. Geçmişte endeksle oluşmuş borçları silmiştik. Bu düzenlemeyle endeks dışındaki borcun da yeniden yapılandırarak taksitle ödenmesini mümkün hale getiriyoruz.

Malum olduğu üzere 2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 21 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir.

TRAFİK CEZA PUANLARI SİLİNİYOR

Ülkemizin kara yolu altyapısını bölünmüş yollar, köprüler ve tünellerle hızlı, konforlu güvenli yolculuğa uygun hale getirdik. Ölümlü trafik kazalarında neredeyse yarı yarıya azalma sağladık. Bireysel ve ticari kara yolu kullanımındaki artış, kural ihlalleri sebebiyle sürücülerimizin ceza puanında ciddi yükselmelere sebebiyet verdi. Yapacağımız düzenlemeyle sürücülerimizin alkol, uyuşturucu, ölümlü ve yaralanmalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri dışındaki ihlallerinden kaynaklanan ceza puanlarını siliyoruz.Yaklaşık 2,5 milyon sürücümüzün ceza puanının silinmesi ve 10 bine yakın ehliyetin iade edilmesiyle ilgili sürecin hayırlı olmasını diliyorum.

Kaynak:Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalarÖnceki Haber

Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı...

Yakalanan uyuşturucu taciri tutuklandıSonraki Haber

Yakalanan uyuşturucu taciri tutuklandı

Yorum Yazın

Mesut Bozatlı’ya önemli görev
Babasının cenazesini yıkarken fenalaşıp yaşamını yitirdi
Adliyeye giden sahte savcı yakayı ele verdi
Gaziantep’te Jandarma suçlulara göz açtırmıyor
Şehitkamil Sanat Merkezi’nde dolu dolu geçen 5 yıl
Gaziantep'te 3 düzensiz göçmen yakalandı, 2 organizatör tutuklandı
Şahinbey Millet Kütüphanesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor
Bilim Filmleri Gaziantepli izleyicileri ile buluşacak
Gaziantep'te çocuk parkının yakılmasıyla ilgili 9 PKK/KCK şüphelisi yakalandı
CHP'nin Karkamış'ta ki ilk aday adayı Mustafa Güzel'e sevgi seli
HKÜ'de duygulandıran ‘Öğretmenler Günü’ programı
 Kış aylarının özel yemeği: Şiveydiz
Gaziantep Kolej Vakfı Sınav Şampiyonluğunu sürdürüyor
Yalnız yaşayan doktorun acı ölümü!
Nizip gücü spor kulübü wushu academy şubesi  başarıya doymuyor
Kargo firması kuryesi, tartıştığı müşterinin iş yerine saldırdı
Gaziantep Jandarmadan gasp çetesine şafak operasyonu
Erdem'den okçulukta gururlandıran başarı
Gaziantep'te uyuşturucu operasyonu: 1 tutuklama
Dudakları uçuklatan fiyata: Kim dur diyecek