GİBTÜ'den Uluslararası Alandaki Yabancı Dille Eğitim Çalışmalarına Önemli Bir Katkı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GİBTÜ'den Uluslararası Alandaki Yabancı Dille Eğitim Çalışmalarına Önemli Bir Katkı
Abone ol
GİBTÜ Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Vildan İnci Kavak’ın aralarında bulunduğu araştırmacı ekibin gerçekleştirdiği çalışma, dilbilimi alanının en prestijli dergilerinden SYSTEM Dergisi’nde makale olarak yayınlandı.

İnci Kavak, hem Türkiye hem de diğer çok dilli akademik ortamlarda ana dil ve yabancı dil kullanımının hem ortak hem de değişken bir öğrenme/öğretme aracı olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti.

Bu uluslararası çalışma, Türkiye’de eğitim dili İngilizce olan üniversite lisans bölümlerinde verilen derslerdeki etkileşimlerden ortaya çıkan dilsel pratiklerin ve dil geçişliliğinin işlevlerini ve etkilerini araştırarak, dilbilimi ile Yabancı Dil Öğretimi alanlarının en prestijli dergilerinden biri kabul edilen SYSTEM Dergisi’nde 2023 yılında yayınlandı.

 ARAŞTIRMA İNGİLTERE HÜKÜMETİNE AİT BRITISH COUNCIL TARAFINDAN DESTEKLENDİ

Aralarında Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Vildan İnci Kavak’ın da yer aldığı Türkiye ve İngiltere’den akademisyenlerin birlikte çalıştığı ve Birleşik Krallık adına uluslararası eğitim ve kültürel çalışmalardan sorumlu kurum olan British Council tarafından desteklenen bu proje ve uluslararası makale, SYSTEM Dergisi’nde yayınlandı.

2023 yılı itibari ile (4.518 etki faktörlü) SYSTEM Dergisi SSCI-Indexed Linguistics Journals sıralamasında dünya genelinde Dilbilimi alanında 5. (2020’de 15. ve 2021’de 12.) sıraya yükselmiştir. Google Akademik’e ait Metrikler bölümünde yer alan İnsani Bilimler, Edebiyat ve Sanat (Humanities, Literature and Arts) sıralamasında Temmuz 2023 tarihi itibariyle 2. sırada bulunmaktadır.

ÇALIŞMANIN İÇERİĞİ VE YABANCI DİLLE EĞİTİME KATKISI

Yapılan araştırma, Türkiye’de eğitim dili İngilizce olan farklı akademik disiplinlerde, diller arası geçiş uygulamalarının belirli iletişimsel normlar, pedagojik uygulamalar ve farklı disiplinlerin akademik talepleri dâhilinde farklı öğrenme ve etkileşim gereksinimlerine nasıl yanıtlar verdiğini ortaya koymakta. Yapılan araştırmaya konu olan akademik programlarda benzerlikler ve farklılıklar olmasına rağmen, bu çalışma diller arası geçişliliğin derslerin kritik bir öğesi olduğunu ve farklı amaç, oran ve biçimlerde derslerde kullandığını ortaya koymaktadır.

Dr. Öğr. Üyesi Vildan İnci Kavak, hem Türkiye hem de diğer çok dilli akademik ortamlarda ana dil ve yabancı dil kullanımının hem ortak hem de değişken bir öğrenme/öğretme aracı olarak kabul edilmesi gerektiğini ifade etti. Bu konunun farklı disiplinlerin müfredatlarına ve eğitim programlarına nasıl etkili bir şekilde entegre edilebileceği konusunda daha geniş bir tartışma ve daha fazla araştırma gerektiğini ve İngilizce’den dilimize çok yakın bir zamanda çevirilen “Translanguaging” konusuna üniversite eğitiminin globalleşmesi bağlamında daha fazla eğilmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak:Haber Merkezi


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çevreyi rahatsız eden 2 bin 656 araca cezaÖnceki Haber

Çevreyi rahatsız eden 2 bin 656 araca ce...

Nicolas N'Koulou, Gaziantep FK'daSonraki Haber

Nicolas N'Koulou, Gaziantep FK'da

Yorum Yazın

Antepsan'a Cumhuriyetin 100. yılında gururlandıran ödül
Kontrolden çıkan otomobil takla attı: 1 ölü, 1 yaralı
GSO "Gaziantep’in Yıldızları Ödül Töreni" Yapıldı
Gaziantep'te geri dönüşüm fabrikasında yangın
Gaziantep'te 12 Aralık'ta elektrik kesintisi olacak yerler
Trafikte kapısı açık şekilde yük taşıyan araç trafiği tehlikeye attı
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ilk toplantısı sona erdi
GTB Akademiden Girişimcilik Eğitimi
HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanlığından Gazze için küresel greve destek
Resul Dindar İbrahim Erkal İçin Sahnedeydi 
Fadıloğlu, Tepe ve Okul Yönetimini Makamında Ağırladı
Milk belgeseli ilk kez Türkiye'de
Kaçak yollarla yurt dışına gitmek isteyen gençten haber alınamıyor
İki büyük oluşumdan küçük kramponlara büyük şans
Çeşitli suçlardan aranan 34 şahsı jandarma yakaladı
İşsizlik oranı 0,5 puan azalarak yüzde 8,5 seviyesinde gerçekleşti
GASKİ duyurdu! Gaziantep'te sular kesilecek!
Gaziantep'te Çember-8 Operasyonu! 4 bin 951 firari kıskıvrak yakalandı
Öz oğlu tarafından bıçaklanan kadın hayatını kaybetti
Aile faciası: Eşini ve kayınbiraderini öldürüp intihar etti