Gaziantep’te Milletvekilliği adaylığı için ismi geçenler

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gaziantep’te Milletvekilliği adaylığı için ismi geçenler
Abone ol
14 Mayıs'ta yapılacak olan, 2023 seçimlerinde TBMM aritmetiğini oluşturacak milletvekili sayısının da büyük önem taşıması nedeniyle adaylar belirlenirken çok sayıda kriter göz önünde bulundurularak adeta ince elenip sık dokunacak. Yaklaşan kritik seçimde adaylar arasında büyük bir yarışma bekleniyor.

Türkiye, cumhuriyet tarihinin en kritik seçimlerinden 14 Mayıs seçimlerine adım adım yaklaşıyor. Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın karşı karşıya geleceği seçimlerde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aritmetiğini belirlenecek. Yeni dönemde cumhurbaşkanının kim olacağı gibi, TBMM’deki partilerin milletvekili sayısı da çok kritik dengeler oluşturacak.

Parti yönetimi ile taban arasında köprü vazifesi görecek milletvekilleri, kanun görüşmeleri ve Anayasa değişikliği tekliflerinde de sayısal olarak büyük önem arz edecek.

Muhalefetin “yeniden Parlamenter Sistem’e dönmek için Anayasa değişikliği”ni gündeme getirmeyi planladığı yeni dönemde, Türkiye'nin yönetim şeklini değiştirmek için olası bir referanduma götürülmesi 360, referandum yapılmadan Anayasa değişikliği yapılması için ise 400 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Hal böyle olunca cumhurbaşkanlığını kazanmanın yanı sıra TBMM'deki milletvekili sayıları da büyük önem taşıyor. 

PROFİLLERE ERDOĞAN AYRI, AK PARTİ AYRI BAKACAK

Türkiye’yi 20 yıldır kesintisiz yöneten ve her seçimden zaferle ayrılan AK Parti’nin milletvekili aday listesi büyük merak konusu. 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekili konusuna ayrı bir önem vereceği öngörülüyor. Milletvekili aday profillerinin önce AK Parti kurmayları sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından inceleneceği belirtiliyor. 

AK Parti’den aday olacak isimlerle ilgili ince elenip sık dokunulacağı ifade ediliyor.

TOPLUMDA KABUL GÖRMÜŞ KİŞİLER ADAY OLACAK

Edinilen bilgilere göre, AK Parti’nin 14 Mayıs seçimlerindeki milletvekili aday listesinde, bölgelerinde ağırlığı olan, toplumda kabul görmüş kişiler yer alacak.

Aday listelerinde vukuatlı kişiler yer almayacak. Geçmişinde şaibe olan kişiler milletvekili aday listesine alınmayacak. 

KRİTİK GÖREVLER İÇİN DÜŞÜNÜLEN İSİMLER ADAY YAPILMAYACAK

Milletvekili listesi hazırlarken dikkat edilen bir diğer husus ise cumhurbaşkanı yardımcılığı, bakanlıklar ve stratejik görevler için düşünülen isimlerin aday yapılmaması konusu. 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde bu görevlere getirilecek kişilerin milletvekili olmaması gerekiyor. Eğer partiler milletvekili seçilen isimlerden birini kritik görevlerden birine getirmek isterse o kişinin vekillikten istifa etmesi gerekecek. Bu durumda, parti TBMM'de koltuk eksiltmiş ve güç kaybetmiş oluyor. Bu nedenle cumhurbaşkanı yardımcılığı, bakanlık ve stratejik görevler için öngörülen isimlerin milletvekili aday listelerinde yer almaması bekleniyor. 

AK PARTİ 2018'DE 4 KOLTUK KAYBETMİŞTİ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk seçimi olan 2018 Genel Seçimlerinde AK Parti bu nedenle 4 koltuk kaybetmişti. Seçimlere listelerden giren ve milletvekili seçilen Berat Albayrak, Süleyman Soylu, Mevlüt Çavuşoğlu ve Abdülhamit Gül bakanlık için istifa etmişti. AK Parti'nin Meclis'teki sandalye sayısı 290'a düşmüştü.

3 DÖNEM KURALI

Diğer yandan AK Parti'de bir de 3 dönem kuralı bulunuyor. 3 dönem milletvekilliği yapan isimler bir dönem ara vermek zorunda kalacak. Bu nedenle AK Parti'den bazı önemli isimler milletvekili adayı olarak gösterilemeyecek. 2023 seçimlerinde AK Parti'den 56 ismin 3 dönem kuralı nedeniyle  milletvekili listesinde yer alamayacağı belirtiliyor.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak Milletvekilliği seçimlerinde AK Parti'den aday adaylığı için kulislerde ismi ön plana çıkanlar şunlar; 

AK Parti

Eski Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ali Şahin, Nejat Koçer, Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, Mehmet Sait Kirazoğlu, Müslüm Yüksel, Şamil Tayyar, Enerji Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, Şahinbey Belediye Başkan Yardımcısı Cuma Güzel,Eyüp Özkeçeci, Şahinbey Belediyesi Meclis Üyesi Halil Karakuş ve Kadın Kolları Başkanı Feray Yılmaz, İl Başkan Yardımcısı Mustafa Edip İzol, Muhittin Bay, Bayram Kemal Kılıç, Hakan Tanrıöver, Serpil Kavrak, İhsan Kaya, Hatice Merve  Tatar, Ömer Güzeldal, Emin Hafif, Abdülkadir Güllüoğlu, Ayşenur Mirkelam, Abdullah Durdu, Prof. Dr.Arif Özaydın, Dr. Mehmet Çoban, Harun Çelik, Canan Candemir Çelik, Cuma Reyhan, Fikret Murat Tural, Halil Uğur, Hakan Kurt,Hasip Şahin, Haydar Kenan Öztürk, İbrahim Ağırman, İrfan Çelikaslan, Menderes Karaduman, Memik Terlemez, Murat Çetin, Özlem Müftüoğlu, Selami Yetkinşekerci, Veli Kıyak, Ömer Faruk Şiran, İhsan Ağcan, Kenan Bozgeyik, Zekeriya Aslan, Muhittin Şimşek, Halil Karakuş, Necdet Başeğmez.

Milliyetçi Hareket Partisi

Gaziantep'te 2 milletvekili olan MHP'de, seçim öncesi aday adaylığı sürecinin sakin geçmesi bekleniyor. Mevcut milletvekilleri Sermet Atay ve Ali Muhittin Taşdoğan'ın yeni dönem listesinde olmalarına kesin gözle bakılırken, Elif Aslı Ercihan, Abdullah Şaşuşağı, Av. Mutlucan Dağlı, Musta Bozgeyik, Fahri Çevik, Oğuzeli Belediye Başkan'ı M.Sait Kılıç'ın vekillik için nabız yokladığı, İş adamı Erkan Erdem’in de listede olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun özel önem verdiği Gaziantep'te, CHP tarihinin en fazla aday adayı başvurusunun 2023 seçimlerinde olması bekleniyor. Mevcut iki milletvekili İrfan Kaplan ve Bayram Yılmazkaya'nın yeniden başvuru yapacakları öğrenilirken, çok sayıda isim de aday adaylığı için calışma yapıyor. STK Temsilcilerinin ağırlıklı tercihi CHP olurken, Kılıçdaroğlu'nun Şanlıurfalı bir ismi listeye koyacağını açıklaması, o taraftaki partilileri de harekete geçirdi. Eski milletvekilleri Mehmet Gökdağ, Akif Ekici, Mustafa Yılmaz ve Ali Serindağ, Reis Reisoğlu, Ali Peri, Hasan Öztürkmen, Uğur Kalkan, Barış Doğan, Gökhan Çeliktürk, İrfan Demirci, Aslı Tezel, Bektaş Şarklı, Mustafa İsmet Erdoğan, Nesrin Tuncel, Merve Altınbaş, Hurşit Yıldırım, Mehmet Atar, Yılmaz Kireç, Arzu Parlak, Vildan Aktaş, Av. Önder Alkurt CHP'de ismi geçen adaylar olarak dikkat çekiyorlar.

İYİ Parti

Geçtiğimiz haftalarda il kongresini gerçekleştiren İyi Parti'de de aday adayı bolluğu beklentisi hakim.  

Milletvekili aday adayı olarak isimleri kulislerde dolaşan isimler şunlar;

İ. Hüseyin Filiz, Can Tuğsuz, Tolga Batallı, Hüseyin Avcı, Tayfun Aygın, Ejder Demir, Mustafa Altunbaş, Emine Aybüke Yıldırım, İzzettin Şahin, Murat Keklik, Metin Aslan, Oğuz Hocaoğlu, Hasan Alpdoğan.

Deva Partisi

Ertuğrul Kaya, Mehmet Budak, Mehmet Erdoğan, Ahmet Aslan

Demokrat Parti

Erdal Cömert, Barış Kınacılar

Yeniden Refah Partisi

Sedat Yıldız, Cuma Avcı, Servet Yıldırım

Hüda par

Faruk Göçer

HDP

Mahmut Toğrul, Mehmet Karayılan, Osman Demirci, Berivan Özpolat Şimşek

Kaynak:Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Korkunç cinayetin sır perdesi aralandı...Önceki Haber

Korkunç cinayetin sır perdesi aralandı.....

Yaşlı çift evinde ölü bulundu!Sonraki Haber

Yaşlı çift evinde ölü bulundu!

Yorum Yazın

Erdem Koleji öğrencileri sınavda ter döktü
Altunkaya'dan GİBTÜ Rektörü Demir'e ziyaret
Sağlık Bakanlığı'nda 42 bin 500 kişi istihdam edilecek
Dekan yardımcılıklarına genç yetenekler atandılar
Depremde zarar gören bazı illerdeki elektrik ve doğal gaz borçların ertelendi
Afet Yeniden İmar Fonu'nun kurulması hakkında kanun Resmi Gazete’de
Bebeğini boğarak öldürdü, 4 yaşındaki çocuğunu da boğmaya çalıştı
Eşini önce öldüresiye darp etti, sonra zorla ilaç içirerek öldürmeye çalıştı
Prof. Dr. Filiz: Orta hasarlı binalar iyice incelenmeli
Vahşet! Eşini ve annesini öldürdükten sonra...
Gaziantep'te dilencilik yapan 22 şahsa işlem yapıldı
Milletvekili Aday Adayı Faruk Eruslu seçim sürecini değerlendirdi
Tahmazoğlu sele kapılan Reşat Ayva’yı evinde ziyaret etti
305 müdahale olumlu sonuçlandı
İbrahimli spor merkezi bir ilke daha imza attı
Boyundaki şişlikler kanser belirtisi olabilir
Motosiklet kazası 112 çalışanının sonu oldu
Gaziantep'te tarımsal alet ekipman parkı kuruluyor
Tokluk hissi sağlayacak oruç dostu besinler
Kimseye aldırmadan birbirlerini acımasızsa bıçakladılar