memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

19-04-2019 16:08 Kategori: GENEL

Gaziantep'te bakın bebeklerde hangi isimler çok kullanılmış?

Gaziantep'te bakın bebeklerde hangi isimler çok kullanılmış?
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” dolayısıyla çocuk nüfusun sağlık, eğitim gibi sosyo-ekonomik özelliklerine yer verildi. Yapılan açıklamada her iki bebekten birinin sezaryen ile doğduğu bildirildi."

Sağlık Bakanlığı verilerine göre; 2002 yılında %21 olan sezaryen doğum oranı 2014 yılında %51, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında ise %53 oldu.

İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 1. Düzeye göre; 2017 yılında sezaryen doğumların en yüksek oranda görüldüğü bölge %64 ile TR6 Akdeniz (Antalya, Isparta, Burdur, Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye), en düşük oranda görüldüğü bölge ise %34 ile TRA Kuzeydoğu Anadolu  (Erzurum, Erzincan, Bayburt, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) oldu.

 ADNKS sonuçlarına göre; 2018 yılında doğan bebeklere konulan en popüler erkek isimleri, Yusuf, Eymen ve Ömer Asaf, en popüler kız isimleri ise Zeynep, Elif ve Defne oldu. Bununla birlikte, 0-17 yaş  grubundaki çocuklarda en çok kullanılan erkek isimlerinin Yusuf, Mustafa ve Mehmet; kızlarda ise Zeynep, Elif ve Yağmur isimlerinin olduğu görüldü.

2018 yılında doğan kız ve erkek bebeklere verilen isimlerle ilgili bölge müdürlüğü sorumluluk alanındaki Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illeri için değerlendirildiğinde Türkiye genelinde olduğu gibi Adıyaman’da da kızlarda ilk sıradaki ismin “Zeynep”, erkeklerde “Yusuf” olduğu bildirildi. Gaziantep’te ise kızlarda ilk tercih edilen isim “Zeynep”, erkeklerde “Mehmet” olurken Kilis’te 2018’de doğan kız bebeklere en çok “Elif”, erkek bebeklere ise  “Mehmet” ismi konuldu.

 Ortaöğretimde okullaşma oranı arttı

Milli eğitim istatistiklerine göre; ilkokul seviyesinde net okullaşma oranı 2017/'18 öğretim yılında %91,5 oldu. Net okullaşma oranı cinsiyet bazında karşılaştırıldığında, cinsiyetler arasında önemli bir farklılığın olmadığı görüldü.

Öğretim yılı ve eğitim seviyesine göre net okullaşma oranı, ortaöğretimde bir önceki yıla göre artış gösterdi. Ortaöğretim seviyesinde net okullaşma oranı 2016/'17 öğretim yılında %82,5 iken 2017/'18 öğretim yılında %83,6 oldu. Net okullaşma oranı cinsiyet açısından karşılaştırıldığında, cinsiyetler arasında önemli bir farklılığın olmadığı görüldü. 

Eğitim hizmetlerinde en fazla sorun eğitim masraflarında görüldü

Yaşam memnuniyeti araştırması sonuçlarına göre; eğitim hizmetleriyle ilgili yaşanan en büyük sorun eğitim masrafları konusunda oldu. Eğitim masraflarında sorun görenlerin oranı 2018 yılında devlet okullarında %44,2 iken özel okullarda %60,4 oldu.

 Eğitim hizmetleriyle ilgili 2018 yılında en az sorunun okulların ısınma, temizlik vb. koşullarında yaşandığı görüldü. Bu oran, devlet okullarında %8,8, özel okullarda ise %1,3 oldu.

 Bölgede ortaöğretim okullaşma oranı ülke ortalamasının altında

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Bölge illeri de değerlendirildi. Yapılan açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis ili ortaöğretim okullaşma oranının Türkiye ortalamasının altında kaldığı bildirildi.

Gaziantep’in ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim net okullaşma oranı sırasıyla %92,8, %94,5 ve %78,2 olarak gerçekleşti. Gaziantep’te ilkokul okullaşma oranları Türkiye ortalamasından yüksek iken, ortaokul oranı aynı, ortaöğretim oranı ise Türkiye ortalamasının altında kaldı.

Adıyaman’ın ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim net okullaşma oranı sırasıyla %91,8, %95,4 ve %82,5 olarak gerçekleşti. Adıyaman’da ilkokul ve ortaokul okullaşma oranları Türkiye ortalamasından üstünde iken, ortaöğretim oranı altında gerçekleşti.

Kilis’in ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim net okullaşma oranı sırasıyla %91,5, %92,8 ve %79,1 olarak gerçekleşti. Kilis’te ilkokulda okullaşma oranları Türkiye ortalaması ile aynı iken ortaokul ve ortaöğretimde ülke ortalamasının altında gerçekleşti.

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU