Gaziantep sağlığında yönetim krizi!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gaziantep sağlığında yönetim krizi!
Abone ol
Gaziantep siyaseti sağlık bürokratlarını kaderiyle baş başa bıraktı. Şehrin sağlığına yön verecek idarecilerin şehir dışından getirilmeye devam etmesiyle huzursuzluk ayyuka çıkmaya başladı. İktidar partisi milletvekillerinden ise tek bir tık yok. Şehri kaderine terk ettiler.

Gaziantep'e atanan üst düzey sağlık yöneticileri kendi ekibini kurma adına Şehirde o kadar liyakatlı ve donanımlı sağlık bürokratı varken, "benim ekibim olsun, işi bilmese de olur" mantığıyla sağlık tesislerinin adreslerini dahi bilmeyen daha önce yöneticilik tecrübesi olmayan, şehir dışından eş ,dost, akraba, hemşeri idarecilerle doldurulmaya başlayınca Aralık sağlıkta yeniden yapılanma sürecinde gözler şehir dışından daha kaç idareci getirileceğine çevrildi.

AHMET ÇALIŞTI, AYŞE'Yİ ATADILAR!

Türkiye'nin üçüncü büyük şehir hastanesi olarak geçtiğimiz günlerde Gaziantep'te açılan 1875 yataklı hastanenin açılış sürecinde gecesini gündüzüne katarak yaklaşık bir yıldan beri mesai mefhumu gözetmeden canla başla çalışan kurucu müdürlere idarecilik verilmesi beklenirken, yerlerine hiçbir idarecilik tecrübesi olmayan  eş, dost, tanıdık, hemşehri idareciler yine şehir dışından getirilirken tecrübeli ve donanımlı idarecilere ise kapı gösterildi.  

Geçtiğimiz günlerde hizmete giren Gaziantep Şehir Hastanesi, 335 poliklinik, 259 yoğun bakım yatağı, 30 diyaliz yatağı ve 64 ameliyathanesiyle kapılarını hastalara açılmasını sağlayan 7 bloktan oluşan ve her bloğu bir hastane gibi düşünülerek tasarlanan bu koca dev sağlık yatırımının her kademesinde görev alan, hastanenin hafızası olan kurucu müdürlere görev verilmesi yerine il dışından tecrübesiz, eş dost, tanıdık, hemşeri yönetici getirilmesi bir ahde vefasızlığın örneği olarak gösterildi. 

LİYAKAT GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULACAK MI?

Geçtiğimiz yıl sözleşme imzalayan ve peşinen 4 Aralık 2023 tarihli istifa dilekçeleri alınan il sağlık müdürlüğünde görevli başkan, başkan yardımcıları, uzmanlar ve kamu hastanelerinde görev yapan başhekim, başhekim yardımcıları, hastane müdürleri ve müdür yardımcılarından oluşan 150'nin üzerindeki sağlık bürokratlarının istifa(!) döneminde nasıl bir yol izleneceği merakla beklenirken, Gaziantep'te görev yapan donanımlı ve tecrübeli idarecilerin arasından liyakata göre mi görev verileceği yoksa yeni şehir dışından ithal mi edileceği sağlık ve bürokrasi camiasında gündem konusu oldu.

KADROLAR BOŞ, VATANDAŞ HİZMET BEKLİYOR!

Gaziantep İl sağlık müdürlüğünde görevli 3 başkanlık ve bazı başkan yardımcılığı görevlerinin yaklaşık 3 aydan beri boş olmasının ardındaki gerçeğin yine daha önce turistik gezi dışında Gaziantep ile hiç bir bağı olmayan, şehrin kaygılarını taşımayan, en kötü ihtimal kendilerini getiren kişi Gaziantep'teki görevinden ayrılıncaya kadar koltuğu meşgul eden, şehir dışından getirilen bürokratlar yüzünden hizmetin aksaması olarak gösteriliyor.

ASILSIZ İHBAR LOBİSİ DEVREDE!

Sağlık idarecilerinin her iki yılda bir sözleşme dönemi geldiğinde iftira kampanyası dur durak bilmiyor. Müdür veya müdür yardımcısı olarak çağrılan ve sözleşme imzalanan bir çok sağlık çalışanına iftira ve yalandan başka hiçbir meziyetleri olmayan, şehrin sağlığı, vatandaşın sağlığa erişimi gündeminde olmayan bazı şer odakları tarafından aslı astarı olmayan çeşitli yaftalar yapıştırılarak önleri kesilmeye çalışılıyor. Şehirde görev yapan karar verici yöneticilerin ise belki iyi niyetlerinden, belki yanlış yönlendirmelerden belki de basiretsizliklerinden malesef bu duruma prim verdikleri görülüyor.

GAZİANTEP HİÇ BU KADAR SAHİPSİZ KALMAMIŞTI.

Bakanlarca il siyasetine sorulmadan atanan bürokratlar, il siyasetine sormadan, tavsiyelerini dikkate almadan, kendilerinin göreve geldikleri şekilde atama yapmaya devam ederken, il siyaseti durumu malesef sadece izliyor. Bu durumda, Gaziantep daha önce yöneticilik tecrübesi olmayan kişilerin staj yapma yeri, deneme tahtası ve İthal yönetici cenneti olarak görülürken bu noktada olan öncelikle yıllarını yöneticiliğe vermiş tecrübeli sağlık idarecilerine, dolayısıyla da düzgün sağlık hizmeti alamayan vatandaşa oluyor. Memlekette bu işi yapacak yönetici yok denilerek dışarıdan ithal edilen yöneticilerin ise kendi memleketlerinde görev alamaması "madem bu kadar iyi yönetici idi, neden memleketinde görev verilmedi?" Sorusunu akıllara getiriyor. Ayrıca ildeki görevi bittikten sonra döndükleri memletlerinde herhangi bir görev verilmemesi de bu sorunun cevabını oluştuyor.

GÖZLER SİYASİ İRADEDE!

Kamuoyunca,  Aralık ayında yapılacak olan revizyonda: Akparti Gaziantep milletvekillerinin, MHP Gaziantep Milletvekili TBMM Meclis idare amiri Sermet Atay'ın, Akparti İl başkanı Murat Çetin'in ve Cumhur ittifakı bileşenlerinden MHP VE BBP il başkanlarını ilin sorunlarını bilen, yöneticiliğe yıllarını vermiş tecrübeli ve liyakatli yöneticilerin atanması noktasında sessiz kalmayıp irade ortaya koyarak şehrine sahip çıkması bekleniyor.

Kaynak:Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 5
  KIZGIN
Türkiye’ye örnek eğitim modeli!Önceki Haber

Türkiye’ye örnek eğitim modeli!

Uçar Ailesinin Acı GünüSonraki Haber

Uçar Ailesinin Acı Günü

Haber Yorumları

 • ÇETİN28-11-2023 10:51

  Yıllardır aynı isimlerin nöbetleşe müdür, müdür yardımcılığı yaptığı bir oyun alanı sağlık. yılların yöneticisi deneyimli v.s. yorumlarınızı okurken çok eğlendim. son 10 yıldır hiç bir hastanede liyakat ve hakaniyet sahibi meslek erbabı kimseyi görmüyoruz. sadece referans var. mide bulandıran konuşmaktan bile ar duyacağimız o kadar olay oldu ki hangi birini sayalım. Antebe her zaman dışardan gelir yöneticiler vekiller , bu ilk değil. gelenlerin iyi olup olmayacagını zaman gösterecek ama eskilerin zaten kötü yöneticiler olduğunu biliyoruz.

 • Hasan Hüseyin Özgezer25-11-2023 14:58

  Sivastan gelen,Urfa'dan gelen Adıyamandan gelen Çankırı dan gelenlerede kimsenin sesi çıkmıyor çımıyor.Çalışanına yavşıyanlara,hastaneye gelen bağıları Ceplerine atanlarada kimsenin sesi çıkmıyor.Personeliyle top gibi oynayan idarecilere de kimsenin sesi çıkmıyor.İşlerine gelenlerin yaptıkları pislikleri örten idarecilere de kimsenin sesi çıkmıyor maalesef .

 • Adalet25-11-2023 13:32

  Arkadaşım hep aynı kişiler müdür oluyor mobingin yolsuzluğun haksızlığın dibine vuruyorlar.Çalışanlara mobing yapıyor idareciler sen hala eski müdürler kalsın diyorsun.Acaba o makamlar sadece onlara mı zimmetli gitsin bir enjeksiyon yapsın önce.Müdürü kandıran bu yapılar asıl körler sağırlar birbirini ağırlıyor.

Yorum Yazın

Gaziantep'te inşaat faciası! Ölü ve yaralılar var
Evlenen çiftlerin sayısı 2023 yılında geriledi
CHP’li Öztürkmen: Gaziantep’te, doktor da perişan hasta da
Hem eğitim, hem üretim
Jandarmadan emniyet kemeri denetimi ve eğitimi
21-22 ŞUBAT GAP TARIM FUARI
14. GAPTARIM Fuarı Törenle Açıldı
Gaziantep'te 22 Şubat'ta elektrik kesintisi olacak yerler
TOBB Gaziantep KGK, İşimiz Temiz Projesi'nde Gaziantep’e Türkiye birinciliğini getirdi
Yeni dönemde güçlü Nizip için yatırımlar artarak sürecek
Tahmazoğlu’ndan üniversite öğrencilerine 270 milyonluk dev destek
Yeni Transferler Takıma Güç Kattı
CHP’li Öztürkmen, Diyanet’in Sır İskandinav Gezisini Meclis’e Taşıdı
SANKO Sanat Galerisi’nde ‘Yansımalar’ temalı resim sergisi
Gaziantep'te tarihi eser operasyonu: 2 gözaltı
Köy okulu öğretmenlerinden örnek davranış
Toroslar EDAŞ Gaziantep’i Bakım ve Yatırımlarıyla Aydınlattı
 Polisin ele geçirdiği çalıntı bisikletler sahiplerine teslim edildi
Genç kursiyerlerden Fadıloğluna büyük sevgi
Başkan Fadıloğlu, ev ziyaretlerini aralıksız sürdürüyor