memo

Bugun...

CİĞERCİ HÜSEYİN

CİĞERCİ HÜSEYİN

05-10-2018 16:31 Kategori: SAĞLIK

Gaziantep 'Altın bebek dostu il' seçildi

Gaziantep 'Altın bebek dostu il' seçildi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Merkezi tarafından Gaziantep'e 'Altın Bebek Dostu İl' ünvanı verildi. "

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı tarafından Gaziantep'e başarılı emzirme uygulamaları nedeniyle 'Altın Bebek Dostu İl' unvanı ile ödüllendirildi. Ödülü Gaziantep Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı aldı. 

Sağlık Bakanlığı tarafından  2008 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması, ölümlerin önlenmesi amacıyla diğer çocuk sağlığı programlarıyla birlikte ‘Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı’ yürütülmektedir. Bakanlık tarafından yürütülmekte olan bu proje kapsamında  10 yıldan beri 58 ile verilmiş ve Gaziantep'in  ise bu ödülü ikinci defa aldığı bildirildi. 

Sağlık müdürlüğü bünyesindeki Kamu Hastanelerinden Cengiz Gökçek kadın doğum ve çocuk hastalıkları hastanesi ve Şehitkamil Devlet hastanesi bünyelerinde bulunan çocuk servisleri ve polkinliklerinin başarılı çalışmaları sonucunda Gaziantep'in yüzünü güldüren 'Altın Bebek Dostu İl' ünvanını alarak ödüle layık görüldü. 

Ankara üniversitesi Abdülkadir Noyan toplantı salonunda düzenlenen ödül törenine Gaziantep'in yanı sıra bu ödüle layık görülen 10 ilin sağlık müdürleri katıldı. Gaziantep'in ödülünü ise İl Sağlık Müdürü Dr. Serdar Sarıfakı Unicef Türkiye temsilcisi Dr. Mehmet Ali Torunoğlu'ndan aldı. Ödül töreni sırasında Genel Müdür Hüseyin İlter çalışmalarından dolayı Dr. Sarıfakıyı kutlayarak teprik etti.

ALTIN BEBEK DOSTU İL KRİTERLERİ

1) İl merkezindeki doğum yapılan ya da çocuk hastanesi formundaki tüm hastanelerin (devlet, üniversite, özel, asker gibi) değerlendirmenin yapıldığı yıl içinde açılanlar hariç bebek dostu olmalarının sağlanması.

2) İlçelerde bulunan doğum yapılan ya da çocuk hastanelerinin % 75’ inin bebek dostu olmasının sağlanması.

3) İlde “Bebek Dostu” unvanı alan hastanelerin her sene “Bebek Dostu Hastane Kendi Kendine Değerlendirme Formu” kullanılarak ilin kendisi tarafından değerlendirilmesinin yapılması.

4) İl genelindeki birinci basamak sağlık kuruluşlarının %50’sinin bebek dostu olmasının sağlanması ve (eğitim düzenlenmesi yılda 2 kere).

5) Emzirmenin ve anne sütünün desteklenmesine yönelik en az 10 sosyal aktivitenin gerçekleştirilmesi.

6) İl Genel Meclisi’nde emzirmeyi destekleyen bir Bebek Dostu grubun olmasının sağlanması.Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU