memo

Bugun...
03-05-2018 09:22 Kategori: GENEL

GAÜN'de coşkulu 11. uluslararası öğrenci buluşması

GAÜN'de coşkulu 11. uluslararası öğrenci buluşması
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Toplumsal Duyarlılık Projeleri Merkezi, Uluslararası Öğrenci Ofisi ile Yeni Doğu Uluslararası Öğrenci Derneği işbirliğinde ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla "Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5' ten Büyüktür" etkinliği kapsamında hazırlanan “11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivali” GAÜN Amfi Tiyatro açık alanında gerçekleştirildi. "

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Toplumsal Duyarlılık Projeleri Merkezi, Uluslararası Öğrenci Ofisi ile Yeni Doğu Uluslararası Öğrenci Derneği işbirliğinde ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla "Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5' ten Büyüktür" etkinliği kapsamında hazırlanan “11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivali” GAÜN Amfi Tiyatro açık alanında gerçekleştirildi.

“Onlarca Renk Yüzlerce Kültür Dünya 5' ten Büyüktür” sloganıyla dünyanın dört bir yanından Gaziantep’e öğrenim görmek için gelen uluslararası öğrenciler, ülkelerine özgü çeşitli kültürel aktivite, etnik ve yöresel ürünlerini sergileyerek, hem kendi kültürlerini tanıma hem de başka ülkelerin kültürlerini tanıma fırsatı buldu.

PROF. DR. GÜR: TÜRKİYE MAZLUM VE MAĞDURLARIN KURTARICISIDIR

Festivalin açılış konuşmasını yapan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, Gaziantep’in kadim bir medeniyetin şehri olarak her zaman kucaklayıcı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Gür, Gaziantep Üniversitesi, bir taraftan Suriyeli misafirlerimize büyük bir özveriyle ev sahipliği yaparken aynı zamanda onlarla birlikte 107 ülkeden 4 bin 200 öğrencisiyle çok renkli, çok kültürlü, çok dilli ve çok dinli, birlikte yaşam kültürü biriktirmiş rengârenk bir üniversite olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Gür, “Türkiye’de uluslararası öğrenci sayısı bakımından Gaziantep Üniversitesi üçüncü sırada yer alıyorsa bunda payların büyüğü gazi şehrimizin halkına, ikincisi de Gaziantep Üniversitesi’nin vermiş olduğu eğitim ile birlikte öğrencilerimizin hiç yabancı görmeden ev sahibi gibi algılayarak kucak açmasıdır. Misafir öğrencilerimiz, Üniversitemizi o kadar sahiplendiler ki geçen yılın mühendislik mezunlarının birincisi, ikincisi ve üçüncüsü uluslararası öğrencilerden çıktı. Buda Gaziantep Üniversitesi’nin ne kadar eşit ve fırsat eşitliği sağladığını gösterir. Felsefemizde çalışan, başaran, riyakatlı olan her zaman önceliklidir. Türkiye’de yabancı öğrenci sayısını artırmak için Gaziantep Üniversitesi büyük çaba sarf ediyor. Türkiye kurtarıcı, Türkiye umut verici ve Türkiye mazlum ve mağdurların en önemli kurtarıcısıdır” şeklinde konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Deniz Köken açılış konuşmasında artık ülkeler yarışmıyor iller ve üniversiteler yarışıyor diyerek şunları söyledi: “Batı şuana kadar kendi içerisinde neyi uyguladıysa bizimde artık onları kendi ülkelerimizde uygulamamız lazım. Bunlar; Serbest piyasa ekonomisi, bilim ve teknoloji, riyakat, faydacılık, verimlik, hukukun üstünlüğü şehirlere ve ülkelere hakim olması, en üst eğitim model ve barış kültürüdür. Dünyayı yöneten egemenler kendi arasında yalandan dalaşa dursunlar, burada ağırlıkta olan Asya ve Afrikalı öğrenciler geleceğin dünyasında barışı dünyaya yerleştireceklerdir” şeklinde konuştu.

UDEF Kurumsal İleşitim Koordinatörü Enes Arıkan, Ülkemizde 115 bin uluslararası öğrenci bulunduğunu belirterek, misafir öğrenci olarak kabul ettiğimiz her gencimizle gönül coğrafyamızdan kapılar açtığımızı belirterek, inancımız, medeniyet değerlerimiz ve dinimiz ilim için yola çıkan insana destek ol demektedir diyerek, ülkemize gelen öğrencilere yabancı değil misafir olarak görüyoruz şeklinde konuştu.

GAÜN’de öğrenim gören İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğrencisi Esaad Halwani, Türkiye’yi ikinci vatanımız, Gaziantep Üniversitesini de ikinci evimizi olarak görmemizin asıl sebebinin sunulan imkanlardan çok kurulan sarsılmaz gönül bağı ve aramızda kurulan gönül dili olduğunu söyledi.

Açılış konuşmalarından sonra Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Söylemez, Öğretim Gör. Murat Sönmez, Öğr. Gör. Turgut Oğuz ve Öğr. Gör. Yunus Emre’nin koordinatörlüğünde hazırlanan, Uluslararası uyruklu öğrenciler tarafından sunulan Halk oyunları, Koro ve ritim gruplarından oluşan “İki Dil Bir Nefes” adlı konser düzenlendi. Konserden sonra Güzel Sanatlar Fakültesi Moda Tekstil ve Tasarım bölümü öğrencileri tarafından hazırlanan “Uluslar arası Kostüm Defilemiz” defilesi büyük ilgi gördü.

11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Festivaline; Gaziantep Vali Yardımcısı Alaaddin Serdar Polat, Rektör Prof. Dr. Ali Gür, Rektör Yardımcımları Prof. Dr. Metin Bedir ve Prof. Dr. Şehmus Demir, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Necip Yılmaz, Genel Sekreter Doç. Dr. Ayhan Doğan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Deniz Köken, Genel Sekreter Yardımcıları Mehmet Ali Eminoğlu ve Nuh Okumuş’un yanı sıra çok sayıda Gazantep Üniversitesinde eğitim gören öğrenci katıldı.

 


Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 1.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 4.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU