GAÜN Tıp Fakültesi sağlık kampüsüne dönüşüyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GAÜN Tıp Fakültesi sağlık kampüsüne dönüşüyor
Abone ol
Son dönemlerde farklı değerlendirmeler ile gündeme gelen Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama hastanesi ile ilgili önemli bilgilere ulaşıldı.

Günlük 3 bin hastadan 8 bin hastaya yükseliş

GAÜN Araştırma hastanesinin daha önceleri günlük yaklaşık 3 bin hastaya hizmet verdiği ancak deprem sonrası günlük hasta sayısının yaklaşık 8 binlere çıktığı öğrenildi. 25 Aralık Devlet Hastanesi inşaatının yenilenmeye başlanması, Şehir Hastanesi’nin bir türlü açılamaması, Ersin Arslan Hastanesi’nin yıkılmaya başlanması ve deprem illerindeki sağlık kuruluşlarının hasar görmesi gibi nedenlerle yüzde 300 oranında hasta artışının ortaya çıkmasına neden oldu. Araştırma hastanesine tedavi olmak için gelen hastaların %75’nin il dışından gelen hastalar oluşturduğu öğrenildi. Hastanede aylık yaklaşık 1200 ameliyat gerçekleştirildiği öğrenildi.

Yaşanan gelişmeler hastane süreçlerini etkilemektedir

Bin 156 yatak kapasitesi, bin 180 işçi, bin hemşire, 800 öğretim görevlisi ile üç katı misliyle tüm bölgenin sağlık anlamında hasta yükünü kaldırmaya çalışan hastanede farklı sorunlar yaşanabiliyor. Devletin 3 bin hasta geldiğinde hastaneye verdiği ödenek ile günlük 8 bin hastaya çıkmasına rağmen ödeneğin aynı kalması da hastanenin çözülmesi gereken önemli sorunlardan biri olarak belirtiliyor.

ACİLİN KAPASİTESİ 5 MİSLİNE ÇIKACAK

Kapasite olarak yetmemeye başlayan ve sorunların en çok dile getirildiği yerlerden biri olan acil servisin yenisinin yapıldığı ve yaklaşık 1 yıl içerisinde tamamlanacak olan 120 yataklı Acil ve Travma Merkezi’nin hayata geçmesi ile birçok sorunun çözüleceği belirtildi. Yeni açılacak bu merkezin kendisine has modern ameliyathanesinin de olacağı öğrenildi.

Tüm sorunlara rağmen gelişim için her şey yapılıyor

Büyük bir özveri ve adanmışlıkla hizmet veren hastanede 20 yılda yenilenmeyen cihazlarının neredeyse tamamını son 3 yılda modern hale getirildi. Onkoloji Hastanesi’nin tam randımanla hizmet vermeye başlaması, ve 950 araçlık yeni otoparkı farklı bir çehreye bürünecek olan Araştırma ve Uygulama hastanesi kısa zamanda bir sağlık kampüsüne dönüştürülecek. Sağlık kampüsünde; Tıp Fakültesi,  Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Çocuk hastanesi, Böbrek Nakil merkezi ve Acil ve Travma Merkezi ile Onkoloji hastanesi olmak üzere  sağlıkla ilgili altı birim ülkemizde ilklerden olacaktır.

43 TIP FAKÜLTESİ ARASINDA TEK BORÇSUZ HASTANE

Türkiye’deki 43 Tıp Fakültesi Hastaneleri içerisinde özel ve resmî kurumlara tek kuruş borcu olmayan GAÜN Araştırma ve Uygulama Hastanesi dağıttığı 16.5 milyon liralık döner sermaye payı başarısı ile de zirvede yer alıyor. Hemşirelere ödenen 500 TL döner sermayeye 10 kat artırarak 5 bin TL’ye çıkaran hastanede, öğretim görevlileri, asistan ve yan dal ödemeleri de iki misline çıkarıldı. Yine araştırma hastanesinin ülkemizde gelir gider dengesini sağlayan dört hastaneden biri seçildiği öğrenildi.

HASTANEYE GÜNDE 30-35BİN KİŞİ GELİYOR

Acilden yapılan girişler, poliklinik hastaları, refakatçılarla birlikte günlük hastaneye giren çıkan insan sirkülasyonunun günlük 30-35 bin kişinin üzerinde gerçekleştiği Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yılın ilk 8 ayında 25 tona yakın tıbbi atık, 42,5 ton katı atık olmak üzere toplamda  67,5 ton atık (çöp) çıkması dahi verilen hizmetin büyüklüğünü gösteriyor.

YASAL DÜZENLEMELERE İHTİYAÇ VAR

Araştırma hastanesinde son yaşanan olayda kişilerin hastaneye silah ve bıçak gibi aletlerle girmesi hususunda, güvenlik görevlilerinin üst arama ve silah taşıma yetkilerinin olmadığı, bu konuların önlenmesi için yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğu öğrenildi.

Tek gayemiz milletimize hizmet etmektir

GAÜN araştırma hastanesi Başhekimi ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şevki Hakan Eren, hangi koşullar olursa olsun tek gayelerinin halkımızın layık olduğu en kaliteli hizmeti sunmak olduğunu, bu konuda her türlü eleştiriye açık oldukları gibi bu şehrin tüm paydaşlarının desteklerinin de çok önemli olduğunu belirtti. 

Sorunların ve çözüm önerilerinin belli olduğunu, şehir hastanesinin bir an önce tamamlanması, ödeneklerin artırılması, depremden etkilenen bölgelerin biran önce kendi sağlık hizmetlerini sunmaya başlamalarının hastanenin yükünü azaltacağını ve bunun da sağlık hizmetlerinde kaliteyi daha da artıracağını belirtti. Son olarak kurumdaki bazı sorunlara ülke genelinde sağlık sistemindeki çözülmesi beklenen yapısal sorunlar bağlamında değerlendirilmesi gerektiğinin de önemli olduğunu belirtti.

 

 

 

Kaynak:Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 1
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gaziantep'te sır ölüm! Genç iş adamı canına kıydıÖnceki Haber

Gaziantep'te sır ölüm! Genç iş adamı can...

Akaryakıta dev zam! Pompaya yansıdıSonraki Haber

Akaryakıta dev zam! Pompaya yansıdı

Yorum Yazın

Gaziantep İYİ Parti’de şok istifa!
Solıdworks uzmanlık programında katılımcılar sertifikalarını aldı
Başkan Tahmazoğlu: Daha rahat ve konforlu ulaşım için çalışıyoruz
GastroANTEP çocuklara da unutulmaz anlar yaşatıyor
Sanık otobüs şoförü “suçsuzum” dedi, 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı
Minik Serçe’nin ‘Yeter’ine Merve Yılmaz’dan yeni yorum
İHA muhabirlerinin de öldüğü TAG Otoyolu'ndaki feci kaza ile ilgili davada karar açıklandı
Depremzede engelliler için 5 milyon dolarlık destek
Venezuela Türk İhraç Ürünleri Fuarına Altunkaya Damgası
Şehitkamil Belediyesi, 62. Spor Organizasyonunu Gerçekleştirildi
Milletvekili Meriç’ten Sağlıktaki Atamaya Sert Tepki
Gaziantep Özel MMT Amerikan Hastanesi'nin yeni Genel Müdürü Dr. Vejdi Yıldız oldu
Milletvekili Gürban’dan Hükumete Mülteci Önerisi
 Avukatlık asgari ücret tarifesi belli oldu
Motosiklet sürücüsünün tehlikeli yolculuğu kameraya yansıdı
Uyuşturucu Operasyonunda 1 Asker Şehit Oldu
Gaziantep'te trafik kurallarını ihlal eden 50 sürücüye ceza
Şimşek: Enerjimizin yüzde 15’ini güneşten karşılıyoruz
Önce Öğren Sonra Eğlen Projesi okullara renk katıyor
HÜDA PAR Gaziantep Milletvekili Demir: Siyasetimiz halk içindir