Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

21-11-2019 09:44 Kategori: GÜNDEM

Gamification Nedir?

Gamification Nedir?
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"İş dünyasında karşımıza sıkça çıkan kavramlar arasında gamification ya da diğer bir deyiş ile oyunlaştırma gelmektedir. Oyunlaştırma iş dünyasına hızlı bir giriş yaparak burada başarılı sonuçlar elde etti."

Genel anlamı ile gamification nedir sorusuna cevap verecek olursak, gamification bir markaya oyun dinamiklerini entegre ederek bu alanda gelişme sağlamayı hedeflemektir. Oyun dünyası ve iş dünyasının bir araya geldiği bu çalışmalar sonucunda hedefler arasında iş verimliliğinin, karlılığın ve pek çok farklı alanda gelişim hedeflenmektedir. 

Oyunlaştırma özellikle zincir markalarda ve fazla çalışanı olan firmalarda uygulandığı gibi sosyal medya platformları üzerinde de sıkça karşılaştığımız bir yöntemdir. Örnekler ile oyunlaştırmayı açıklamamız gerekirse örneğin bir ulaşım firmasının ya da havayolu şirketinin her gerçekleştirdiğiniz seyahat sonrasında size sunduğu miller bir gamification örneğidir. Bu hediye miller ile sizin sonraki seyahatiniz için o firmayı tercih etmeniz hedeflenmektedir. 

Bu çalışmalar sonucunda büyük oranlarda kullanıcılar yine aynı firmaları tercih ettiği yapılan araştırmalarda görülmüştür. Bu sefer ise fast food restoranlarında çalışanlara uygulanan gamification örneğimizi inceleyelim. Bu zincir restoranlarda çalışanlara verilen haftalık elemanı ve yılın elemanı teşvikleri ile birlikte özellikle çalışanlarda verimlilik oldukça artmaktadır. Öte yandan verimliliğin yanı sıra dolaylı olarak bu gamification çalışması ile müşteri memnuniyeti de artış göstermektedir. Sosyal medya üzerindeki oyunlaştırma çalışmaları arasında Foursquare uygulamasının izlediği yolu örnekleyelim. 

Foursquare uyglaması içerisinde yer Foursquare badges bölümünde kazanılan rozetler ile rütbenizi yükseltmeniz mümkün. Bu rozet oyunlaştırması kullanıcıların uygulamayı daha sık kullanmasına ve marka tarafında verimliliği oldukça arttırmasına yardımcı oluyor. Oyunlaştırma çalışmaları dünya genelinde ve ülkemizde oyun ajansları tarafından profesyonel hizmetler olarak sunuluyor. Turkish game agency ya da oyun ajansları adı altında pek çok firma hizmet sunmaktadır. Oyun ajansları oyunlaştırma çalışmalarının yanı sıra pek çok farklı alanda da şirketlere hizmetler sunmaktadır. Bu çalışmalardan bazıları ise şu şekildedir; PR Management, 360 Marketing, Partnershis, Customer Support, Media Planning, Media Production, Brand & Strategy Development, UI & UX, Payment Solutions gibi hizmetler bunlar arasından bazılarıdır.

Detaylı bilgi için; https://www.purplepan.com/oyunlastirma-gamification-nedir/Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna