Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

26-10-2019 17:12 Kategori: SPOR

Futbol dünyada en çok takip edilen spor oyunlarından bir tanesi

Futbol dünyada en çok takip edilen spor oyunlarından bir tanesi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Her yıl milyonlarca izleyiciyi ekrana kilitleyen, tribünlerde bir araya getiren bu oyunun oynandığı futbol sahalarının nasıl yapıldığı bir kez de olsa merak etmişizdir."

Futbol sahası yapımı ve futbol sahası ölçüleri  hakkında bu yazımızda detaylar vereceğiz. Öncelikle bir saha nasıl yapılır, futbol sahası ölçüleri nelerdir, futbol sahası m2 fiyatları nedir? Gibi soruları cevaplayacağız.

Futbol Sahası Yapımı Nasıl Gerçekleştirilir?

Futbol sahası yapımı belirli aşamalardan geçmektedir. Bunun için ilk aşama arazi araştırması yapmaktır. Doğru lokasyonu seçmek ilk öncelikttir. Halı saha yapımı ile futbol sahası yapımı arasındaki en önemli farklardan bir tanesi de sahanın lokasyonudur. Yani futbol sahası yaptıracaksanız, yapım öncesi ulaşımın kolay yapılacağı bir yeri tercih etmeniz önemlidir. Merkezi bir konumda arazi seçildikten sonra proje aşamasına geçilir.

Proje aşamasında futbol sahası yapımı için kullanılacak malzemelerin karar verildiği, futbol sahası çizimi için gerekli aşamaların yürütüldüğü kısımdır. Bu aşamadan sonra futbol sahası çizimi tamamlanmış, kullanılacak zemin ürününe karar verilmiş olur. Eğer suni çim kullanılacak ise altyapı çalışması gerçekleştirilir ve suni çim serilir. Yine diğer zemin ürünleri içinde altyapı çalışması gereklidir. 

Futbol Sahası Ölçüleri Nelerdir?

Futbol sahası ölçüleri sahadan sahaya göre farklılık gösterir. Profesyonel futbol sahası ölçüleri ile amatör saha ölçüleri farklıdır. Yine antrenman sahaları için de ölçüler farklıdır. Futbol sahası kaç metre sorusuna net cevap vermek o yüzden doğru olmayacaktır. Aşağıda halı saha ve futbol sahalarında en çok kullanılan ölçüler bulunmaktadır. 

Futbol sahası kaç dönüm araziye kurulur sorusu da sahanın metrekaresi ile ilgilidir. Sahanın m2’si bilinmeden bundan da bahsetmek doğru olmayacaktır. 

Halı Saha Yapımı için Ölçüler

18 * 36 metre

20 * 40 metre 

25 * 40 metre 

25 * 45 metre 

28 * 48 metre

27 * 47 metre

30 * 50 metre 

32 * 52 metre

Fifa Onaylı Sahalar İçin Ölçüler

FIFA Quality Ölçüleri

Genişlik;

Min: 45m

Max: 90m

Uzunluk;

Min: 90m

Max: 120m

FIFA Quality Pro Ölçüleri

Genişlik;

Min: 64m

Max: 75m

Uzunluk;

Min: 100m

Max: 110m

Futbol Sahası m2 Fiyatları Nelerdir?

Futbol sahası m2 fiyatları birçok değişkene göre farklılık göstermektedir. Bu değişkenleri sıralayacak olursak;

  • Futbol sahasının kurulacağı lokasyon: Lokasyon nakliye masraflarını etkilemektedir bu sebeple futbol sahası m2 fiyatları hesaplanırken göz önüne alınmalıdır.

  • Kullanılacak zemin ürünü: Kullanılacak zemin ürünü yine fiyatı etkileyen diğer değişkendir. Suni çim, hibrit ve doğal çim gibi zemin seçenekleri ürünlerin fiyatlarını etkilemektedir.

  • Eğer suni çim kullanılacaksa ürünün kalitesi, m2’deki ip sıklığı da fiyatı etkilemektedir. 

Bu gibi değişkenler sebebi ile kesin bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır.

Futbol Sahası Zemin Seçenekleri

Doğal Çim

Doğal çim profesyonel futbol sahalarında kullanılan zemin seçeneğidir. Konforlu oyun sunan doğal çimin bakımı diğer zemin ürünlerine oranda daha yüksektir. 

Suni Çim

Suni çim halı diğer zemin seçeneklerine göre en az bakım maliyeti ve eforu gerektiren seçenektir. Daha çok antrenman ve halı saha yapımı için kullanılan suni çim uzun vadede en ekonomik ve oldukça konforlu oyun imkanı sunan bir zemin ürünüdür.

Hibrit

Hibrit son yıllarda oldukça revaçta olan bir zemin ürünüdür. Suni çim ve doğal çim karışımı olan hibrit ürünü suni çim konforunu sunarken doğal çim gibi daha az bakım maliyeti gerektirir.

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SPOR HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası

MUHİTTİNOGLU TOYOTA

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna