memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

09-09-2019 15:36 Kategori: GÜNDEM

Doğubayazıt Gezi Rehberi

Doğubayazıt Gezi Rehberi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Türkiye’nin en görkemli dağı olan Ağrı Dağı’nı görmek isteyenlerin uğrak yeridir Doğubayazıt. Ağrı Dağı’nın eteklerinde yer alan Doğubayazıt aynı zamanda İran sınırında bulunmaktadır. İran sınırında bulunan Gürbulak Sınır Kapısı’na olan uzaklığı 166 km’dir."

Yaz kış yerli ve yabancı turistler ilçeyi ziyaret etmektedir. Ayrıca ilçede çok sayıda kamp alanı bulunmaktadır. Bu da ilçeye rağbeti arttırmaktadır. Konumundan dolayı dağcılık ile uğraşanların sıklıkla ziyaret ettiği bir ilçedir.

Doğubayazıt Gezilecek Yerler

Doğubayazıt’ın hem coğrafi özellikleri hem de konumu itibariyle gezilecek birçok yeri vardır. Bunlar:

1. İshak Paşa Sarayı

Doğubayazıt ilçe merkezine 7 km uzaklıkta bulunur. 18. YY'da İshak Paşa Sarayı’nın inşa edildiği konum Eski Doğubayazıt’ın olduğu yerdir.

Sarayı tam anlamıyla gezmek için en az bir saat zaman ayrılması tavsiye edilir. İlçenin belediye dolmuşları ile saraya ulaşım rahatlıkla sağlanabilmektedir.

2. Bayazıt Camii

Yavuz Sultan Selim döneminde inşa edilen ve günümüze kalabilmiş olan Bayazıt Camii ilçenin önemli mimarı yapılarındandır. İshak paşa sarayına yakın bulunan camiye ilçeden ulaşım kolayca sağlanabilmektedir.

3. Doğubayazıt Kalesi

Urartu döneminde inşa ve o dönemin mimari özelliklerini yansıtmaktadır. Kale Selçuklular ve Osmanlılar tarafından onarılmasına rağmen bugün harabe halindedir. Ancak yine de önemli bir turistik alan olma özelliğini korumaktadır.

İlginizi çekebilir: Türkiye’nin En Büyüleyici Sarayları

4. Balık Gölü

Türkiye sınırları içerisindeki en yüksek rakıma sahip olan gölümüzdür. Balık gölünün rakım değeri 2241'dir. Gölde çok çeşit balık bulunsa da yoğunluğu alabalık ve sazan oluşturmaktadır. Yaz ve kış farklı manzaralarla karşılayan göl tam bir görsel şölen.

5. Ahmedi Hani Türbesi

Ağrı ve çevresinde Hani baba olarak bilinen kişi aslında filozof olan Ahmedi Hanidir. Doğubayazıt’ta vefat eden Ahmedi Haninin türbesi İshak Paşa Sarayı’nın üst kısmında bulunmaktadır.

Belediye tarafından türbenin yanına bir de cami inşa edilmiştir.

İnanç turizmi açısından ilçede büyük öneme sahiptir.

6. Ağrı Dağı Milli Parkı

Ağrı Dağı Milli Parkı 4 ülkenin sınırlarının kesiştiği noktada bulunmaktadır. Bu ülkeler Türkiye, Ermenistan, Nahçıvan, İran’dır. Milli parkın Doğubayazıt’a uzaklığı sadece 10 km’dir. Milli parkın büyüklüğü 88 bin 104 hektardır. Milli park alanı içinde bulunan meteor çukuru dünyada aynı türdeki 2. büyük çukurdur. Milli parkın doğusunda Küçük Ağrı dağı bulunmaktadır. Milli parkta farklı coğrafi yapılar, çeşitli bitkiler bulunmaktadır.

7. Diğer

Doğubayazıt’a 50 km uzaklıkta olan Diyadin ilçesinde bulunan kaplıcalara gidilebilir. İshak Paşa Sarayı yolu üzerinde bulunan Doğubayazıt Kent Evi ve Müzesi’ne gidilebilir.

Doğubayazıt Nerede Kalınır?

İlçede çok sayıda otel ve bir tane öğretmen evi bulunmaktadır. Ayrıca uygun hava koşulları olduğunda kamp da yapılabilir.

Doğubayazıt Ne Zaman Gidilmedi?

İlçe hem yaz hem kış turizmine uygundur.

Doğubayazıt Gece Hayatı

Halkın kültürü ve ilçenin küçük olması sebebiyle aktif bir gece hayatının olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil. Ancak yine de geç saate kadar açık olan mekanlar bulunmaktadır.

Doğubayazıt Nerede?

Doğu Anadolu bölgesinde, Ağrı iline bağlı bir ilçedir. Ağrı il merkezine yaklaşık 100 km uzaklıktadır.

Doğubayazıt’a Nasıl Gidilir?

İran transit yolu üzerinde olması sebebiyle karayolu ağı gelişmiştir. Ayrıca Erzurum, Van, Ağrı, Iğdır ve Kars hava limanları Doğubayazıt’a en yakın hava limanlarıdır.

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna