Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

06-06-2017 10:16 Kategori: EKONOMİ

Devler liginde Gaziantep’in yıldızı parladı

Devler liginde Gaziantep’in yıldızı parladı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Türkiye sanayinin devler liginde Anadolu etkinliğini artırıyor. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2016 yılı verilerine göre açıkladığı “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” listesinde İstanbul ve Kamu firmaları dışında 309 Anadolu şirketi yer aldı. İstanbul’dan listeye giren şirket sayısı 180 olarak gerçekleşti. 2010 yılında İstanbul’dan 215 şirket listede yer alıyordu. Listenin yıldızının parladığı kentler ise Gaziantep, Bilecik oldu."

Türkiye sanayinin devler liginde Anadolu etkinliğini artırıyor. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) 2016 yılı verilerine göre açıkladığı “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” listesinde İstanbul ve Kamu firmaları dışında 309 Anadolu şirketi yer aldı. İstanbul’dan listeye giren şirket sayısı 180 olarak gerçekleşti. 2010 yılında İstanbul’dan 215 şirket listede yer alıyordu. Listenin yıldızının parladığı kentler ise Gaziantep, Bilecik oldu.

Gaziantep 2015 verilerine göre 23 olan firma sayısı dün açıklanan listede 26’ya çıkardı. 12 Gaziantepli firma 2016’da sıralamada üst sıralara yükseldi. 5 Gaziantepli firma da listede ilk kez yer aldı. Ayrıca Gaziantep tam 10 yıl önceki 2006 verilerine göre sadece 10 firmasıyla listede yer alıyordu. 2009’da atılım yaparak 16 firmasının ismini listeye yazdıran kent, ikinci büyük atağını 2013 yılında gerçekleştirmiş ve 24 firmasıyla devler liginde yer almıştı. Kent zirvesini 26 firma ile 2016 listesinde yaptı.

Bilecik’in ise Bozüyük ilçesindeki sanayi tesisleri yüzünü güldürdü. Geçen sene listede yer almayan kentten, iki sanayi tesis birden listeye ismini yazdırdı. Bozüyük’ten listeye ilk defa giren Park Cam 282’nci sırada yer aldı. Midal Kablo ise 459’uncu sıradan listeye girdi.

Listede geçen sene olmayıp bu sene yer alan bir diğer kentte Kırklareli oldu. Lüleburgaz’da üretim yapan Lesaff re Turquie Mayacılık 282’nci sıradan listeye girdi. Türkiye’de tüketilen her üç ekmekten birinde firmanın mayası kullanılıyor. Firma 80 ülkeye ihracat yapıyor.

Ayrıca, Ankara, Bursa, Çanakkale, Hatay, Mersin ve Tekirdağ da listedeki firma sayısını artırdı.

Listeye veda eden iki kent Çankırı ve Giresun oldu. Her iki kent de tek firma ile listede yer alıyordu. Firma sayısı eksilen kentler, İstanbul, Adana, Adapazarı, İzmir, Karaman, Konya, Manisa, Ordu, Osmaniye ve Samsun oldu. 15 kentten sadece tek şirket listeye girdi. Türkiye’nin 34 kentinden ise devler liginde yer alan firma çıkmadı.

 Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası

MUHİTTİNOGLU TOYOTA

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna