memo

Bugun...

GİRAY FİLO

29-12-2020 09:53 Kategori: TEKNOLOJİ

Değişen dünyada geleceğin meslekleri neler olacak?

Değişen dünyada geleceğin meslekleri neler olacak?
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Teknoloji geliştikçe insanların ihtiyaçlarını giderme şekilleri de her geçen gün daha farklı bir hal alıyor. Zira bundan 100 yıl önce bir yerden bir yere telefon edebilmek için dakikalarca belki de saatlerce beklemeniz gerekirken sizin telefonunuzu bağlayacak santral adında kocaman bir yer vardı. Bu santralde de çalışan ve tek işleri telefon bağlamak olan yüzlerce insan vardı. Ancak günümüzde böyle bir şey yok. "

Veya yine daha güncel bir örnek olarak; geçmişte fatura ödemek için her köşe başında özel yerler bulunurdu. Tabii ki bu fatura ödeme merkezleri hala bulunuyor ve buralar kullanılıyor. Ancak mobil teknolojiler sayesinde sayıları oldukça azaldı. Tam tersi olarak geçmişte olmayıp günümüzde teknoloji ile birlikte yayılan işlerden biri sosyal medya uzmanlığı olarak belirtilebilir. Nitekim oldukça yeni bir iş olmasına rağmen pek çok markanın profesyonel sosyal medya görevlileri istihdam ettiği de bilinmektedir. 

İşte biz de bu yazımızda gelişen teknoloji ile birlikte kariyerini şekillendirmeyi düşünenler için gelecekteki en iyi meslekler hakkında bilgi vermek istedik. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım. 

Mobil Uygulama ve Oyun Geliştiricisi

İnsanların hayatında zorunlu ihtiyaçları otomatize edildikçe daha çok boş zamanları olacak. Buna örnek olarak bundan yine 100 yıl önce bir tarla ekmek, makineler kullanılmadan aylar alırken bugün buğday tarlalarının ekim – biçim işleri 1 haftada tamamıyla yapılabilmektedir. 

Hal böyle olunca insanların boş zamanlarını geçirecekleri günümüzün ve geleceğin en önemli aygıtları mobil cihazlar. Bu cihazlarda insanların ilgisini çekecek uygulamalar yaparak milyonlar kazanılabilir. 

Bu yüzden insanların bir ihtiyacını giderecek ya da onların boş zamanların iyi geçirmelerini sağlayacak mobil uygulama geliştiricileri kesinlikle geleceğin en çok aranan mesleklerinden olacak. 

Endüstriyel veri bilimci

Günümüzde iş dünyasındaki pek çok işlem internet üzerinden yapılabilmektedir. Özellikle son yıllarda trendi oldukça yükselen online alışveriş ile birlikte neredeyse bütün firmalar bu alana yöneldi diyebiliriz. 

Elbette burada yer almak ve pazarda daha fazla büyümek için isabetli adımlar atmak gerekiyor. İhtiyacı olan kişiye ihtiyacı olanı sunmak ya da iş üretim süreçlerinde de en verimli yolu bulmak halihazırdaki verileri yorumlayarak bir çıkarımda bulunmak veri bilimcilerin işi. 

Bir veri bilimci bir şirketin üretim süreçlerini 2 kata kadar daha verimli bir hale getirebilir. Bu nedenle geleceğin en popüler mesleklerinden biri olacağını söylemek herhalde bir kehanet olmayacaktır. 

İklim Mühendisi

Her şeyin bir bedelinin olduğu gibi dünyada teknolojiyi ilerletmenin bedeli de dünya kaynaklarını ne yazık ki bilinçsiz tüketmeye yol açması oldu. Günümüzün en çok tartışılan ve radikal değişikliklerle çözüm bulunması gereken sorunlarından biri de küresel ısınma ve iklim kaymaları. 

Dünyanın en büyük iş ve bilim insanları bu konu hakkında çok büyük adımlar atmaya hazırlanıyor. İlerleyen yıllarda tüm dünyayı etkileyecek çok önemli bir sorun olması beklenen bu konu ile ilgili profesyonellerin de önemi oldukça fazla olacak. 

Robot Teknisyeni

Günlük hayatımızda yavaş yavaş robotlar yer almaya başladılar. Evlerimizde temizlik robotlarını kullanmaya başladık bile. 

Artık robotik teknolojilerinin çok geliştiği zamanlara giriyoruz. Hal böyle olunca eskiden bir hayal gibi gelen robot teknolojilerini önümüzdeki yıllarda çok yaygın olarak etrafımızda göreceğiz. 

Elbette bu kadar yaygınlaşacak bu robotları programlayacak veya bir problem olması halinde onlara müdahale edecek kişiler de robot teknisyenleri olacak. Robot teknisyenliği kesinlikle geleceğin en popüler mesleklerinden biri olmaya aday bir meslek. 

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER TEKNOLOJİ HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası

MUHİTTİNOGLU TOYOTA

NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ