memo

Bugun...
30-07-2018 10:30 Kategori: SAĞLIK

Çocuk kemik iliği nakil ünitesi geliyor

Çocuk kemik iliği nakil ünitesi geliyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Güneydoğu Anadolu Bölgesi ilk ve tek Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi’ne kavuştu."

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ilk ve tek Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi’ne kavuştu. Ünitenin şu an 4 yataklı olduğunu kaydeden Gaziantep Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Suat Zengin, "Yeni yapılan çocuk hastanemizde 9 yataklı, geniş bir klinik olarak hizmet verebileceğiz. Böylelikle Ortadoğu’dan pediatrik kemik iliği nakli için gelmek isteyen hastalarımıza da kapılarımızı açmış olacağız" dedi. 

İLİK NAKLİ İÇİN ŞEHİR DIŞINA GİTMEYE GEREK KALMAYACAK 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Çocuk Kemik İliği Nakil Ünitesi olmadığının altını çizen ve ünitenin sadece Gaziantep’e değil tüm bölgeye hitap ettiğini vurgulayan Başhekim Suat Zengin, “Adana'da ziyaretimiz sırasında kemik iliği bekleyen Gaziantepli hastalar gördük. Ne kadar doğru bir iş yaptığımızı anladık. Şehir dışında, hastaların misafir olamayacakları yerlerde bu işler çok zor. Bu birimi de Onkoloji Hastanesi'nin içerisinde 4 yataklı olarak açtık. Bu ay içerisinde ilk kemik naklini yapacağız. Özellikle Güneydoğu Bölgesi'nde Pediatrik Kemik İliği Nakli hastası çok fazla. Böylece hiçbir pediatrik hasta kemik iliği nakli için şehir dışına gitmeyecek” diye konuştu.  

BİRÇOK HASTALIK İÇİN BU ÜNİTEDE NAKİL KARARI ALINIYOR 

Ünitede birçok hastalık için nakil kararı alındığının altını çizen Suat Zengin, “Bu ünitede lösemi, lenfoma, bazı kanser hastalıkları, Akdeniz anemisi gibi kan hastalıkları, doğuştan immün yetmezlikler, metabolik hastalık, vb. hastalıklara uygun hastane koşullarında ve tam uyumlu anne, baba, kardeş verici olmak şartıyla kök hücre nakli yapılmaktadır. Kemik iliği nakli için hastalık bazında kemik iliği nakli konseyinde hastalar için nakil kararları alınıyor” ifadelerine yer verdi.  

HAYAT KURTARICI TEDAVİ ‘İLİK NAKLİ’ 

Kemik iliği naklinin önemine de değinmeden geçmeyen Zengin, “Bazı hastalıklarda hayat kurtarıcı önemli bir tedavi şeklidir. O yıllardan günümüze bu alanda birçok gelişmeler sağlandı. Kemik iliği nakli tedavisi gün geçtikçe birçok hastalık için tek tedavi seçeneği oldu” dedi. Üniteden sorumlu Prof. Dr. Sinan Akbayram, ekip çalışmasının önemine değinerek “Yardımcım Öğr. Üyesi Esra Pekpak ve sorumlu hemşiremiz Sevda Alkan ile Güneydoğu Anadolu bölgesindeki ilk ve tek Pediatrik KİT ünitesi ile hastalarımıza hizmet veriyoruz. Sağlık bizim için her şeyin önünde” dedi.

Kaynak: Ekspres Gazetesi

Haber: Narin DemirciEditör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU