Cankuş: 'Kış mevsiminde düşmeye bağlı el ve ayak bileği kırıkları artıyor'

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cankuş: 'Kış mevsiminde düşmeye bağlı el ve ayak bileği kırıkları artıyor'
Abone ol
SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Cenk Cankuş, özellikle karlı ve buzlu zeminlerde yanlış hareket veya dalgınlık sonucu düşmeye bağlı el ve ayak bileği kırıklarının arttığını söyledi.

El ve ayak bileğinin travmaya en fazla maruz kalan eklemler olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Cankuş, “Ayak bileği kırığı, kış mevsiminin korkulu rüyalarındandır. Ayak bileği çevresi kırıklarında, özellikle hastanın yaşı ileriyse, travma her ne kadar küçük ya da orta şiddette de olsa gerek ileri yaşın verdiği kemik erimesine, gerekse bağların dejenerasyonuna bağlı olarak, daha çok parçalı kırıklarla karşılaşılır” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Cankuş, kırıklardaki bu ayrılmanın eklem çevresinde kapsülün yırtılması anlamına gelebileceği gibi, yine ayak bileği ekleminin yarı çıkık veya çıkık hale gelmesine kadar gidebilen sonuçların da görülebileceğini kaydetti.

Doğru tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini düşürüyor
Kırıkların, kaygan zeminde el bileğinin üzerine düşülmesi sonucu oluştuğunu ve doğru tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini düşürdüğünü anımsatan Dr. Öğr. Üyesi Cankuş, genellikle cerrahi olarak tedavi edildiğine vurgu yaptı.
Düşme sonucu hastaların genellikle acil servise başvurduğuna işaret eden Dr. Öğr. Üyesi Cankuş, “El ve ayak bileği kırıklarında şişle birlikte ödem de görülür. Röntgen filmiyle kırık kolayca belirlenebilir. Kırık eklem içine uzanıyorsa, gözden kaçırmamak ve tedaviyi doğru planlamak amacıyla bilgisayarlı tomografiden de yararlanılabilir” diye konuştu.

Nelere dikkat etmeliyiz
Özellikle karlı ve buzlu havalarda yürürken yaşanacak denge sorunlarının yanı sıra, yaşla birlikte görülebilen rahatsızlıklar da dikkate alınarak desteksiz yola çıkılmaması gerektiğini bildiren Dr. Öğr. Üyesi Cankuş, uyarılarını şöyle özetledi:
“Belirli bir yaş grubundaysanız öncelikle karlı ve buzlu havalarda zorunlu durumlar dışında mümkünse dışarıya çıkmayın. Dışarı çıkılacaksa, mutlaka tabanı kaymayan, mevsime ve hava koşullarına uygun bir ayakkabı giyilmelidir. Baston ya da benzeri bir destek yoksa şemsiye destek amaçlı kullanılabilir. Soğuktan korunmak için eller cepte yürümek yerine eldiven tercih edilebilir. Çünkü ellerin cepte olması, herhangi bir denge bozukluğu durumunda destek almayı engelleyecektir. Aynı anda iki elin de dolu olmamasına dikkat edilmelidir. Küçük ve yavaş adımlarla acele etmeden buzlanma ya da karın daha az olduğu alanlar tercih edilerek yürünmelidir. Merdiven inerken ya da çıkarken mutlaka bir yerden tutunarak hareket edilmelidir. Binaların altından ya da yanından geçerken çatı veya tentelerden düşebilecek sarkıtlar ve kar kütlelerine dikkat edilmelidir.”

Kaynak:Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gaziantep'te kar yağışı etkili oluyorÖnceki Haber

Gaziantep'te kar yağışı etkili oluyor

Görenler Şaşkın! Tam 6 Bacaklı Doğdu!Sonraki Haber

Görenler Şaşkın! Tam 6 Bacaklı Doğdu!

Yorum Yazın

Kadınlar, üzerlerindeki stres, korku ve paniği atmaya çalışıyor
Depremzedeye bir darbede ekonomiden!
Suudiler Türk İhraç Ürünleri Fuarına akın etti
Un Fiyatlarına Ramazan’da ZAM yapılacak mı?
Av. Önder Alkurt adaylığını açıkladı
Erdem Koleji öğrencileri sınavda ter döktü
Altunkaya'dan GİBTÜ Rektörü Demir'e ziyaret
Sağlık Bakanlığı'nda 42 bin 500 kişi istihdam edilecek
Dekan yardımcılıklarına genç yetenekler atandılar
Depremde zarar gören bazı illerdeki elektrik ve doğal gaz borçların ertelendi
Afet Yeniden İmar Fonu'nun kurulması hakkında kanun Resmi Gazete’de
Bebeğini boğarak öldürdü, 4 yaşındaki çocuğunu da boğmaya çalıştı
Eşini önce öldüresiye darp etti, sonra zorla ilaç içirerek öldürmeye çalıştı
Prof. Dr. Filiz: Orta hasarlı binalar iyice incelenmeli
Vahşet! Eşini ve annesini öldürdükten sonra...
Gaziantep'te dilencilik yapan 22 şahsa işlem yapıldı
Milletvekili Aday Adayı Faruk Eruslu seçim sürecini değerlendirdi
Tahmazoğlu sele kapılan Reşat Ayva’yı evinde ziyaret etti
305 müdahale olumlu sonuçlandı
İbrahimli spor merkezi bir ilke daha imza attı