memo

Bugun...
23-05-2018 09:42 Kategori: GENEL

Bu arıların babası yok

Bu arıların babası yok
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"​Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca bal arıları hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erkek bal arılarının tek kromozomla babasız dünyaya geldiğini kaydeden Koca, babasız dünyaya gelen Hz. İsa örneğini verdi."

Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca bal arıları hakkında çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erkek bal arılarının tek kromozomla babasız dünyaya geldiğini kaydeden Koca, babasız dünyaya gelen Hz. İsa örneğini verdi. Hz. İsa'dan yola çıkarak babasız, dünyaya canlı gelmesinin mümkün olabileceğinin altını çizen ve buna erkek bal arılarını misal gösteren Koca, ''Alimler hala Hz. İsa'nın dünyaya nasıl geldiğini tartışıyor. 2 bin yıl önceyi tartışmaya gerek yok. Örneği bugün de var. Bal arılarının erkekleri babasız olarak dünyaya gelir. Kız kardeşleri olan dişi işçi arılar ve ana arılar ise babalı dünyaya gelir'' dedi. 

FARKLI OLDUĞU İÇİN ARICI OLDU

Her zaman farklı işler yapmayı şiar edindiğini söyleyen ve o yüzden arıcı olduğunun altını çizen Gaziantep Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nebi Koca, arıların farklı dünyalarını araştırmaktan zevk aldığını söyledi. ''Ben arıları çok merak ettim ve çok araştırdım. Dünyada arılar üzerinde yapılmış araştırmadığım ve incelemediğim hiçbir şey yok. Bugünden sonra bir şey çıkarsa ona da bakarım'' diyen Koca, ''Zaten farklı olduğu için arıcı olmaya karar verdim. Herkesin yaptığı işi yapmayı sevmiyorum. Arıcılık çok farklı. Onların kainata ders verecek nitelikte çok farklı bir dünyaları var'' ifadelerine yer verdi. 

İNSANI SOKUNCA BAĞIRSAKLARI DIŞINA ÇIKAR

Bal arılarının iğne yapısının balık oltasına benzediğini ve bu yüzden farklı bir canlıyı soktuğu zaman kendisinin de öldüğünü belirten Nebi Koca, farklı bir canlıyı soktuğunda bal arılarının ölmesini ise şöyle anlattı: ''İşçi bal arılarının iğne yapısı balık oltasına benzer. Balık oltasına benzediği için insan vücuduna veya başka bir canlıya iğnesini soktukları zaman çıkaramazlar. İğnesi vücutta kalır ve bağırsakları çıkar. Bir dakika içerisinde sokan arı ölür. Arıların kendi bedeninden nesli devam etmez. Anasından veya kardeşinden nesli devam eder. Erkek arı ise sokmaz. Sokma özelliği ve yeteneği yoktur. İşçi arıların ise tamamı dişidir. Erkek değildir.''

İNTİHAR EDEN ARILAR

Ayrıca insanı sokan bal arılarının sadece işçi arılar olduğunu ve erkek bal arılarının farklı bir canlıyı sokmadığını söyleyen Birlik Başkanı, ''Ana arının iğnesi balık oltasına benzemez. İnsanı hemen hemen hiç sokmaz. Sadece rakibi olan arılar için iğnesini kullanır ve soktuğu zaman ölmez. Ana arı kovan için son derece önemlidir. Ana arı öldüğünde kovanın geleceği yok olacak diye ana arı o riski göze almaz. Ana arı öldüğü zaman kovan içerisinde yumurtlayacak, nesli devam ettirecek kimse kalmaz. Onların işi gücü kovanı düşünmek. Kovanı düşündükleri için intihar bile ederler. Kışın kovanda yiyecek azaldığı zaman işçi arılar en yaşlıdan en genç olana doğru kafalarını petek gözlerine sokarak, kendilerini nefessiz bırakarak ölüme terk ederler. Kendileri değil de genç olan arılar bal yesinler ve yaşamaya devam etsinler diye'' ifadelerine yer verdi.  

KOVAN İÇERİSİNDE BİRBİRİNİ SOKMAZLAR

İnsanı sokan bal arılarının öleceğini bildiği halde soktuğunu kaydeden Koca, arıların kovan içinde de birbirlerini kesinlikle sokmadıklarını söyledi. ''Kovan içerisinde işçi arılar birbirlerini sokmaz. Birbirleriyle ısırarak mücadele ederler'' diyen Koca, ''Aynı kovan içerisindeki bireylerle de mücadele etmezler kolay kolay. Genelde dışardan kovana gelecek olan başka arılarla mücadele ederler. Yani yabancı kovanın arısıyla'' diye konuştu. 

HZ. MERYEM'İ ANLAMAYANLAR ARILARA BAKSIN

Ayrıca erkek bal arıları hakkında da çok çarpıcı açıklamalarda bulunan Nebi Koca, erkek bal arılarının babasının olmadığını söyledi. Tek kromozomdan ve babasız olarak dünyaya geldiklerini ancak dişi kardeşlerinin çift kromozomdan ve babalı dünyaya geldiklerinin altını çizen Koca, Hz. İsa'dan örnek vererek, Hz. Meryem'in babasız çocuk dünyaya getirmesinin ilmen mümkün olabileceğini ve inanmayanların erkek bal arılarına bakmaları gerektiğini söyledi. Koca, ''Erkek arılar ana arının döllenmemiş yumurtasından meydana gelir. Yani erkek arıların babası yoktur. Babasız dünyaya gelirler Hz. İsa gibi. Hz. İsa'nın dünyaya nasıl geldiğini tartışıyor alimler. 2000 yıl önceyi tartışmaya gerek yok. Örneği bugün de dünyada var. Bal arılarının erkekleri babasız olarak dünyaya gelir. Kız kardeşleri olan dişi işçi arılar ve ana arılar babalı dünyaya gelir. Ve aynı anadan doğarlar'' dedi. 

ANA ARILAR RAKİPLERİNE SUİKAST PEŞİNDEDİLER

''Ana arı oğul dönemi ya da yaşlandığı dönemde yahut da verimden düştüğü dönemde, işçi arılar döllenmiş yumurtaya arı sütü vererek yeni bir ana arı yapmaya çalışırlar'' ifadelerini kullanırken ana arıların insanları sokmamasına karşın kovan içerisindeki kendisine rakip olabilecek ana arıyı sürekli öldürme teşebbüsünde bulunduğunu kaydeden Koca şöyle konuştu; ''İçerde var olan ana arı ise o ana arıya bir suikast düzenleme girişiminde bulunur. Çünkü kendisine rakip çıkacak. sürekli ona saldırı düzenler. Ama işçi arılar korur. Ana arının oraya yaklaşmasına müsade etmezler. Çünkü yaklaştığı anda iğnesini sokar ve rakibini öldürür. Rakip arı çıksa bile işçi arılar ikisini bir araya getirmez. Çünkü getirirlerse yaşlı olan ana arı genç olanı öldürür.'' 

BAL ARILARI 42 GÜN YAŞAR

Bal arılarının ömrünün uzun olmadığını da sözlerine ekleyen ve günde ortalama bin 800 yumurta yaptığını ifade eden Birlik Başkanı sözlerini şöyle tamamladı; ''Bal arıların ömrü sadece 42 gündür. 21 günde kuluçkadan çıkıyor. 21 günde kovan içi faaliyeti, 21 gün de tarlacılık görevi olur. Ortalama 42 gün yaşar ve yaşamı biter. Yani dışardaki yaşam süreleri 42 gündür kuluçka süresi hariç. Yaşamları kısa ama ana arı günde 6 bine kadar yumurta yapabilir. Ortalama bin 800 yumurta yapar. Bir ana arı günde ortalama kendi vücut ağırlığının iki katı yumurta yapabilir. 

HABER: NARİN DEMİRCİ

KAYNAK: Gaziantep Ekspres GazetesiKaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU