Bakan Kurum "Gaziantep'te 551 Kişi Hayatını Kaybeti 900 Bina Ağır Hasarlı"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Kurum "Gaziantep'te 551 Kişi Hayatını Kaybeti 900 Bina Ağır Hasarlı"
Abone ol

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum,

“Gaziantep özelinde gelen ihbarlar neticesinde 900 binamızın ağır hasarlı ve yıkık olduğunun tespitini yaptık. Gaziantep’teki enkazlarımızda vefat eden vatandaşımızın sayısı 551'e ulaştı. 5 bin 942 kişi enkaz altından kurtarılarak tedavi altına alındı.

Değerli arkadaşlar, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremin bugün üçüncü günündeyiz. 55 saatimizi tamamladık. 7.7 ilk etaptaki şiddetli depremin ardından yine ikinci bir depremi yaşadık. 55. Saat bizim için hala umutlarımızın var olduğu, enkazdaki vatandaşlarımızın canlı kurtarılabilmesi amacıyla verilmesi gereken mücadelelerin en hassas, en yoğun bir şekilde hissedildiği saatlerdir.

Bildiğiniz gibi saatlerdir. Bildiğiniz gibi İzmir depreminde 110’uncu saatlerimizde bebeklerimizi, yavrularımızı enkaz altından çıkarmıştık. İnşallah burada da bu hassasiyet ve motivasyonla arama-kurtarma faaliyetlerini yürütüyoruz. Gaziantep özelinde merkezde kurmuş olduğumuz koordinasyon merkezinde valilerimiz, ilgili tüm birimlerimiz emniyetimiz, jandarmamız, AFAD’ımız, UMKE’miz, Kızılay’ımız tüm birimlerimizle bir koordinasyonla süreci anbean takip ediyoruz.

 

Hem buradaki koordinasyon merkezi de depremin yoğun olarak yaşandığı Ishahiye ve Nurdağı’ndaki merkezlerimizle bağlantı kurmak suretiyle süreci takip ediyoruz. Şu ana kadar 684 artçı depremler yaşadık ve halen artçı depremler devam ediyor. Bugün görüyoruz ki bu artçı depremler, yorulan binalar sebebiyle de artçı depremlerle birlikte binaların hasarının daha da arttığını, dolayısıyla hasarlı binalarla ilgili hassasiyetin hala devam ettiğini de burada altını çizerek ifade etmek istiyorum. Kesinlikle vatandaşlarımız hasarlı binalara girmemeleri konusunda bu konuyu önemle ifade etmek istiyorum. Hasarlı binaların yanında da durulmaması noktasında birimlerimiz, ekiplerimiz süreci takip ediyorlar.

 

Gaziantep sürecinde şu an 12 bin doğrudan personelimiz, arama-kurtarma ekiplerimiz, sağlık personellerimiz, çadırlarımızla ilgili gıda, barınma ihtiyaçları ile ilgili tüm personellerimiz sahadadır. Dolaylı olarak da tabii ki tüm birimlerimiz, belediyelerimiz valiliğimiz koordinasyonunda, buradaki merkezimiz koordinasyonunda faaliyetleri yürütmekte.

 

Bin 646 kurtarma personelimiz ile şu an bütün enkaz alanlarında vatandaşımızın yanındayız ve orada sağ-salim vatandaşlarımızı çıkarabilme mücadelesini yoğun bir şekilde yürütüyoruz. Ve bu manada 400'ü iş makinesi, ekskavatör, vinç, mobil vinç kazıyıcısı, yükleyicisi ve tüm ekipmanlarımızla birlikte bir fiil enkaz alanlarındayız. Yine alet edevat noktasında kırıcı, kesici tüm aletlerimiz ve bin 646 arama- kurtarma ekibimizle, bu ekibin içinde profesyonel AFAD’ımızın ekipleri, jandarmamızın ekipleri, emniyetimizin ekipleri, gönüllü arama-kurtarma ekiplerimiz yine gönüllerimiz ve bu sürece destek veren arama-kurtarma ekiplerimizle birlikte sürecimizi yürütüyoruz.

 

Yine sağlık noktasında 618 sağlık personelimiz. Gaziantep özelinde sadece AFAD’la ilgili arama-kurtarma faaliyetleriyle ilgili sürece yürütmekte. Diğer taraftan da Lojistik 12 bine yakın da sağlık çalışanıyla burada süreci yürütüyoruz. 243 ambulansımız da bir fiil enkaz alanlarında süreci yakinen takip etmektedir.

 

Tabii ki ülkemiz çok büyük depremler gördü, çok büyük acılar çektik. Bu depremlerde 80 binin üzerinde canımız yitirdik. Deprem ülkesiyiz, ama bugün Cumhuriyet tarihimizin değil, belki dünyanın en büyük deprem felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız ve en büyük acılarından birini de yaşıyoruz. Biz ülke olarak her depremde, her afette biri olmayı, beraber olmayı bilen bir milletiz. Birbirimize destek olmayı, 85 milyonun afet bölgelerinde yüreğinin yandığı, attığı bir süreci takip eden bir milletiz. Ve bu affet 13,5 milyon vatandaşımızı doğrudan ilgilendiren ve bu alanda da bin kilometrekarelik alanı etkisi altına alan bir deprem olması hasebiyle çok büyük bir afetle karşı karşıya olduğumuzu da burada ifade etmek isterim.

 

Tabii ilk büyük depremin ardından ikinci bir depremle birlikte hasar gören binaların da yıkımıyla karşılaştık. Hasarla birlikte, depremle birlikte ilk andan itibaren AFAD’ımızın genel merkezinde Sayın Cumhurbaşkanımızın da koordinasyonunda tüm illerimize dağılımı gerçekleştirdik ve 10 ilde etkilenen diğer iki ilimizde de ekiplerimiz, bakanlarımızın, valilerimizin, milletvekillerimizin koordinasyonunda süreci bilfiil takip ediyoruz. 10 ilimize bu manada 31 valimiz 62 kaymakamımız ve il müdürlerimiz, yine milletvekillerimiz görevlendirilmiş.

 

Bu çerçevede canla başla 7 gün 24 saat büyük bir fedakarlıkla cansiperane çalışmaktadır. İlk yardım ödeneklerimizi illerimize aktardık. Hem Gaziantep’e, hem de diğer illerimize, vatandaşımızın, belediyelerimizin bu manada acil ne ihtiyacı varsa bu ihtiyaçların giderilmesine ilişkin yardım ödeneklerimizi gerek Aile Bakanlığımız, gerek AFAD’ımız, gerekse bakanlığımız, İller Bankası Genel Müdürlüğü’müz eliyle Cumhurbaşkanımızın koordinasyonunda süreci bilfiil yönetiyoruz. 10 ilin afet bölgesi olduğunu Sayın Cumhurbaşkanımız dün ilan ettiler ve 10 yılı kapsayan OHAL kararıyla da birlikte süreci bilfiil burada valilikler koordinasyonda sürdürüyoruz.

Tabii ki şu an iki önceliğimiz var. Birinci önceliğimiz arama kurtarma faaliyetleri. 55'inci saatteyiz.  İzmir'de bir yavrumuzu 112'nci saatte enkaz altından canlı kurtardık. Dolayısıyla bu saatler bizim için çok çok önemli. İkinci önemli husus da hasar tespit ve vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını, gıda ihtiyaçlarını giderme sürecidir. Bu süreçleri de bir fiil takip ediyoruz. Bu kapsamda Gaziantep özelinde gelen ihbarlar neticesinde 900 binamızın ağır hasarlı ve yıkık olduğunun tespitini yaptık Şu an itibariyle enkazlarımızda vefat eden vatandaşımızın sayısı 551'e ulaştı. Enkazlarda yaralı olarak 5 bin 942 vatandaşımızı kurtarmak Islahiye ve Nurdağı’nda hastanelerimiz ve sahra çadırlarımızda tedavi altına aldık. Acil olanlar varsa da Sağlık Bakanlığımız koordinasyonunda diğer büyükşehirlerimize uçak ambulanslarla tahliye sürecini yürütüyoruz. Oralarda tedavileri devam ediyor.

Gaziantep özelinde baktığımızda, deprem merkez ve Nurdağı, İslahiye ilçelerinde yoğun bir şekilde hissedildi. Şu an bütün ilçelerimizde tüm 900 enkazımızın tamamında arama kurtarma faaliyetleri ekiplerimizle birlikte yürütülmektedir.  Islahiye, Nurdağı ve merkezde görevlendirdiğimiz valilerimizle birlikte süreci yürütüyoruz. Bu kapsamda Nurdağı'nda Amasya, Şırnak ve Mardin Valilerimiz, Islahiye ‘de Bingöl ve Batman Valilerimiz görevlendirilmiştir. Merkezde de Bursa Valimiz görevlendirilmiş almıştır.  Bu kapsamda koordinasyonu yürütmektedirler. 

Depremin 7 kilometre yeryüzüne yakınlığı sebebiyle de yollarda ve köprülerde hasarlar meydana geldi. Biz de bu hasarların tespitiyle birlikte ulaşımı ve yardım arama kurtarma faaliyetlerinin hızlı yürütülebilmesi amacıyla yolların açım sürecini titizlikle yürüttük. Karayollarımız, büyükşehir belediyemiz, belediye ekiplerimizle birlikte bu süreci yürüttük. İlk önce D400 karayolundaki kaya düşmesi sebebiyle kapanan o yolun açılımı ardından da Gaziantep, Bahçe istikametine, Osmaniye istikametine giden otobanımızda bahçeye kadar olan kısmı dün gece itibariyle açtık. Şu an Gaziantep'ten bahçeye kadar otobanımız açıktır. Dolayısıyla Osmaniye istikametine giden otobanımızdan Bahçe'ye kadar açtık. Şu an Gaziantep'ten Bahçe'ye kadar otobanımız açıktır. Osmaniye istikametine gidecek vatandaşlarımızın da bu güzergahı kullanmalarını önemle rica ediyoruz. Arama kurtarma faaliyetleri yapan ekiplerimize, ambulans ekiplerimize de öncelik verilmesini ifade etmek istiyorum. Altyapı hasarlarımız mevcut. Hasarlarımıza ilişkin, İller Bankamız tüm şehirdeki içme suyu hatlarına ilişkin çalışmalarını Gaziantep Büyükşehir Belediyemizle, birlikte yürütüyor. Dün gece itibariyle Gaziantep merkezde, Nurdağı ve Islahiye ‘deki içme suyu ihtiyaçlarını giderecek altyapı çalışmalarını başlattık. Merkezde, membada ve yine terfi istasyonlarına gelen elektrik kesintisinden kaynaklı hasarları gerek jeneratör tedarikiyle, gerekse oradaki tamiratları yapmak suretiyle bugün Gaziantep genelinde merkezde, Islahiye'de ve Nurdağı'nda şebekeye su verilmeye başlandı.

Gaziantep merkezine ilk günden itibaren kısmi olarak elektrikleri veriyoruz. Etaplar halinde il genelinde vermeye başladık. Nurdağı ve Islahiye'de jeneratörlerle takviyelerimizi yapıyoruz.  Bu akşam itibariyle buralarda da şehre elektrik verilmeye başlanacaktır. İletişim noktasında baz istasyonlarımız hasar görmüştü. Mobil baz istasyonlarında yapılan tadilatlarla birlikte şu an merkez Islahiye ve Nurdağı'nda ulaşımı ve iletişimi tamamen çözmüş, vatandaşlarımıza bu noktadaki hizmeti sağlamış olduk.

Sahra çadırlarımızı Nurdağı ve Islahiye'de alanlara kurduk. Vatandaşımıza acil yardım hizmetlerini bu çerçevede veriyoruz. En önemli ihtiyaç diye ifade ettiğimiz çadır kurma sürecini yürütüyoruz. Her gün çadırlarımızı, gerek enkaz alanındaki vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılayacak, gerek köydeki vatandaşlarımızın gerekse merkezdeki vatandaşlarımızın soğuk hava şartlarında ısınma ve barınma ihtiyacını karşılayacak çadır kurulumu sürecini de AFAD'ımızın koordinasyonunda yürütüyoruz. Şu ana kadar 3 bin 500 çadırımızı bir fiil sahaya kurduk. 15 bin çadırımıza ilişkin de süreci sahada bir fiil takip etmek suretiyle gerek enkaz alanlarında gerekse belirlediğimiz toplu çadır kent alanlarında kuruyoruz. Bir taraftan da konteyner kurulum sürecini başlattık.

Gaziantep özelinde 3 bin konteynerimizi merkez, Islahiye ve Nurdağı'nda olmak suretiyle altyapısını hazırlıyoruz. Etaplar halinde 3 bin konteyner kurulum sürecine de başladık. Bir taraftan da TOKİ Başkanlığımızla birlikte kalıcı konutlarla ilgili çalışmaları yürütüyoruz.  Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi kapsamında yapmış olduğumuz çalışmalar çerçevesinde belirlediğimiz alanlara ilave etmek suretiyle alan ve projelerin çalışmasını, hızlı bir şekilde vatandaşımızın kalıcı konutlara erişmesini  sağlayacak adımlarımızı daha önceki depremlerde, afetlerde olduğu gibi burada da hızlı bir şekilde yürütmek üzere ekiplerimiz sahada bilfiil çalışmaktadır. Gaziantep genelimizde bu çerçevede ekmek, yemek ihtiyaçlarını giderebilmek,  amacıyla mobil yemekhanelerimizi kurduk.  İslahiye'de 3 adet, Nurdağı'nda 5 adet ve merkezde yine yeterli ihtiyacı giderecek şekliyle mobil yemekhanelerimiz kuruldu. Kilis'te kurduğumuz, jandarmamızın yemekhanelerle birlikte de vatandaşlarımıza sıcak yemek, çorba dağıtımını gerçekleştiriyoruz. 

Bu çerçevede sosyal tesislerimizi, kültür merkezlerimizi, sağlam olduğunu tespit ettiğimiz binalarda da vatandaşlarımızın geçici barınma ihtiyaçlarını giderecek adımlarımızı atıyoruz. Büyük bir seferberlik şuuruyla hareket ediyoruz. Bu manada şu an ilimizde herhangi bir araç, ekipman eksiği, arama kurtarma personeli, eksiği yoktur. Bir fiil bütün alanlarda çalışılmaktadır. Devletimiz hem maddi olarak hem manen milletin yanındadır. İnşallah el birliği içerisinde daha önceki depremlerde, afetlerde olduğu gibi buradaki süreci de büyük bir titizlikle, büyük bir özveriyle özenle yürüteceğiz. Vatandaşlarımızı enkaz altından kurtaracağız. Kurtarma mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz. Bu motivasyonla inanan ekiplerimiz sahada çalışıyorlar. Kara, yağmura, yağışa rağmen bu süreci yürütüyoruz. Jandarmamızla bölgeye sevk ettiğimiz helikopterlerle birlikte köylerimize, battaniyelerimizi, çadırlarımızı ulaştıracak iki tane helikopterimizi tahsis ettik.

Nurdağı ve Islahiye'de vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını giderecek hizmetlerimizi de AFAD koordinasyonunda yürütüyoruz ki daha hızlı erişebilmek adına bu süreci de takip ediyoruz. İnşallah devletimiz, milletimiz el ele verecek, bu büyük afetin de üstesinden gelecektir. Biz güçlü bir devletiz, güçlü bir milletiz. Tüm dünyaya da burada bu birliği, beraberliği, kardeşliği gösteren bir milletiz. Vefat eden ailelerimize baş sağlığı diliyorum. Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Tüm milletimizin başı sağ olsun. Gaziantep’imizin diğer illerimiz başı sağ olsun diyorum.

Anahtar Kelimeler:
 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Yardımcısı Tancan'dan Enerji AçıklamasıÖnceki Haber

Bakan Yardımcısı Tancan'dan Enerji Açıkl...

Güçyetmez'den Depremzedelere UyarıSonraki Haber

Güçyetmez'den Depremzedelere Uyarı

Yorum Yazın

Suudiler Türk İhraç Ürünleri Fuarına akın etti
Un Fiyatlarına Ramazan’da ZAM yapılacak mı?
Av. Önder Alkurt adaylığını açıkladı
Erdem Koleji öğrencileri sınavda ter döktü
Altunkaya'dan GİBTÜ Rektörü Demir'e ziyaret
Sağlık Bakanlığı'nda 42 bin 500 kişi istihdam edilecek
Dekan yardımcılıklarına genç yetenekler atandılar
Depremde zarar gören bazı illerdeki elektrik ve doğal gaz borçların ertelendi
Afet Yeniden İmar Fonu'nun kurulması hakkında kanun Resmi Gazete’de
Bebeğini boğarak öldürdü, 4 yaşındaki çocuğunu da boğmaya çalıştı
Eşini önce öldüresiye darp etti, sonra zorla ilaç içirerek öldürmeye çalıştı
Prof. Dr. Filiz: Orta hasarlı binalar iyice incelenmeli
Vahşet! Eşini ve annesini öldürdükten sonra...
Gaziantep'te dilencilik yapan 22 şahsa işlem yapıldı
Milletvekili Aday Adayı Faruk Eruslu seçim sürecini değerlendirdi
Tahmazoğlu sele kapılan Reşat Ayva’yı evinde ziyaret etti
305 müdahale olumlu sonuçlandı
İbrahimli spor merkezi bir ilke daha imza attı
Boyundaki şişlikler kanser belirtisi olabilir
Motosiklet kazası 112 çalışanının sonu oldu