Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

27-10-2016 15:18 Kategori: GENEL

Antep Fıstığı Budam eğitimi

Antep Fıstığı Budam eğitimi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), tarafından antepfıstığı üreticilerine yönelik, "Antepfıstığında Budama ve Toprak İşleme Eğitimi” düzenlendi."

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB), tarafından antepfıstığı üreticilerine yönelik, "Antepfıstığında Budama ve Toprak İşleme Eğitimi” düzenlendi.

GTB ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü İşbirliğiyle, Karkamış Belediyesinin ev sahipliğinde " Antepfıstığında Budama ve Toprak İşleme Eğitimi " konulu toplantı gerçekleştirildi.
Karkamış Belediyesi Konferans salonunda düzenlenen eğitim programına, Karkamış Belediye Başkanı Nuh Kocaaslan, Karkamış Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hakan Marakoğlu ve çok sayıda antepfıstığı üreticisi katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Kurban Nedret’in konuşmacı olarak katıldığı eğitimde, antepfıstığı üreticilerine budama ve toprak işleme konularında bilgiler verildi.

Antepfıstığı üreticisi çiftçilere erken budama yapmamaları konusunda ikazlarda bulunan Ziraat Mühendisi Kurban Nedret, zamanından önce yapılan budamanın ağaçlara faydadan çok zarar vereceğini ifade etti.

Budama işlemenin yapılabilmesi için ağaç yapraklarının dökülmesinin beklenilmesi gerektiğini vurgulayan Nedret,  “Ağaç uyku dönemine girmeden kesinlikle herhangi bir budama işlemi yapılmaması gerekmekte. Budama için en uygun zaman ağaç yapraklarının yüzde 80 oranında dökülmesiyle başlar. Budamadaki esas amaç ağaç uykuya girdiği zaman birbirinin üstüne girmiş, kırılmış ve eğilmiş kuru dalları temizlemektir. Ağaç uykuya girmeden yapılan budama faydadan çok zarar getirecektir. Zira zamanından önce yapılan budamaya bağlı olarak ağaç içinde salgıladığı en büyük gıdası sakızı dışarı akıtacaktır ve bu durumda ağacın güç kaybına uğramasına sebebiyet verecektir” dedi.

Antepfıstığı üreticilerinin budama konusunda düştükleri en büyük hatalardan birinin de bahçe sürümü esnasında traktöre yol açmak için ağaçların alt dallarını kesmek olduğunu belirten Nedret, bu durumun son derece yanlış ve verim azaltıcı bir uyguma olduğunu söyledi.

Antepfıstığının şemsiye şeklinde olması gerektiğini kaydeden Nedret, “ Traktöre yol açmak için izlen bu yanlış metot farkına varılmadan ciddi verim kayıplarına neden olmakta. Ağaç diplerinin traktörle sürülmesi yerine çapalama ve ot ilacının tercih edilmesi gerekmekte” ifadelerinde bulundu.

Antepfıstığında yaşanan phytoplasma hastalığına da dikkat çeken Nedret, budama esnasında alınacak basit tedbirlerle bu hastalığın yayılmasının önüne geçilebileceğini belirtti.

Nedret, “ Budamada kullanılacak olan makas, testere ve kesici aletlerin mutlaka çamaşır suyu ile yıkanması gerekiyor. Bu aletlerle maalesef farkında olmadan ağaçtan ağaca, bahçeden bahçeye phytoplasma hastalığı taşıyoruz. Bu hastalığın şu an için ilaçlı bir mücadelesi yok. Eğer mümkünse ağaçtan ağaca geçerken bile kullanılan aletlerin mutlaka çamaşır suyuna batırılması gerekiyor. Bu şekilde hastalığın budama esnasında yayılmasını engelleyebiliriz” dedi.

Nedret, eğitim toplantısı sonrası çiftçilerden gelen çeşitli sorulara da cevap verdi.HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna