Afet Yeniden İmar Fonu'nun kurulması hakkında kanun Resmi Gazete’de

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Afet Yeniden İmar Fonu'nun kurulması hakkında kanun Resmi Gazete’de
Abone ol
Afet Yeniden İmar Fonu'nun kurulması hakkında kanun Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan Afet Yeniden İmar Fonu'nun kurulması hakkında kanun ile doğal afetler nedeniyle genel hayata etkili afet bölgesi ilan edilen alanlarda; imar, altyapı ve üstyapı çalışmaları için gerekli kaynağın sağlanması, yönetilmesi ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına aktarılması amacıyla Afet Yeniden İmar Fonu (Fon) kurmak, fonun yönetimi ve faaliyetlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amaçlanıyor. Bu kanunun amacının gerçekleştirilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı, tüzel kişiliği haiz Afet Yeniden İmar Fonu kuruldu.
Fonun yönetim kurulu; Hazine ve Maliye Bakanı başkanlığında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, İçişleri Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile Strateji ve Bütçe Başkanından oluşacak. Fon, yönetim kurulunun kararları çerçevesinde yönetilecek. Yönetim kurulu, fondan kaynak aktarımı yapılacak projeleri, aktarılacak kaynak tutarını ve harcama programlarını belirleyecek. Fonun kaynakları 28.03.2002 tarihli ve 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun 12’nci maddesi çerçevesinde belirlenen esaslara göre değerlendirilecek. Fonun sekretarya hizmetleri Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yerine getirilecek. Fonun yapısı ve işleyişine ilişkin usul ve esaslar fon tarafından çıkarılacak yönetmelik ile belirlenecek.
Fonun kaynakları; yurt içi ve yurt dışı kaynaklı her nevi nakdî bağış, yardım, hibe ve kredilerden, bütçeye bu amaçla konulacak ödenekten, fon tarafından kurum ve kuruluşların mevzuatındaki her türlü kısıtlamalardan muaf tutularak yurt içi ve yurt dışı sermaye ve para piyasalarından sağlanan finansman ve kaynaklardan ve diğer gelirlerden oluşacak.
Kanunun amacına uygun olarak yönetim kurulu tarafından karar verilen projeler için, harcama programı kapsamında ve gerçekleşmelere bağlı olarak ödenmek üzere fondan, yönetim kurulu onayı ile ilgili kurum ve kuruluşlara kaynak aktarılacak. Bu şekilde aktarılan tutarlar genel bütçe kapsamındaki idareler için genel bütçeye, diğer idareler için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının bütçesine gelir kaydedilecek. İlgili mevzuatı gereğince yatırım programıyla ilişkilendirilmesi gereken giderler için yatırım programı ilişkisi kurulduktan sonra, kaydedilen tutarlar karşılığını ilgili idare bütçelerinde açılacak tertiplere ödenek kaydetmeye ve bu suretle ödenek kaydedilen tutarlardan yılı içinde harcanmayan kısımları ertesi yıla devretmeye ilgili idareler yetkili olacak.
Fon bağımsız denetim standartlarına uygun olarak denetlenecek. Fon kaynakları ve aktarımlarına ilişkin mali veriler en geç üçer aylık dönemler itibarıyla kamuoyuyla paylaşılacak. Bu çerçevede, kaynak aktarılan idareler gerekli her türlü bilgi ve belgeyi sağlamakla yükümlü tutulacak.
Fon, kurumlar vergisinden muaf olacak. Fonun bu kanunda sayılan görevleriyle ilgili faaliyetlerinden elde ettiği gelirleri dolayısıyla iktisadi işletme oluşmuş sayılmayacak. Fonun faaliyetleri dolayısıyla yapılan işlemler ve düzenlenen kağıtlar damga vergisi ve harçlardan, fona yapılan bağış ve yardımlar veraset ve intikal vergisinden, fonun faaliyetleri ile ilgili işlemler banka ve sigorta muameleleri vergisinden ve Kaynak Kullanımını Destekleme Fonuna yapılacak kesintilerden müstesna tutulacak. Fona yapılan nakdi bağış ve yardımların tamamı, 193 sayılı kanun ile 5520 sayılı kanun hükümleri çerçevesinde gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde, gelir veya kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla beyan edilen gelirden veya kurum kazancından indirilebilecek.

Kaynak:Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bebeğini boğarak öldürdü, 4 yaşındaki çocuğunu da boğmaya çalıştıÖnceki Haber

Bebeğini boğarak öldürdü, 4 yaşındaki ço...

Depremde zarar gören bazı illerdeki elektrik ve doğal gaz borçların ertelendiSonraki Haber

Depremde zarar gören bazı illerdeki elek...

Yorum Yazın

Gaziantep’te kapkaç şüphelisi yakalandı
Şimşek, OSB Yönetimine Seçildi
Türkiye'nin en büyük termik santralinde yangın çıktı
Başkan Fadıloğlu, Meclis Üyelerini Bilgilendirdi
Erdoğan Meclis'te yemin etti...
Dev operasyonda 124 vatandaşı dolandıran 13 çete üyesi yakalandı
Traktör kazasında ölenlerin cenazeleri ailelerine teslim edildi
 Gaziantep'te traktör kazası: 3 ölü, 1 ağır yaralı
Bitmek bilmeyen çile tedavi olmaya gelen hastalar ile hasta yakınlarını çileden çıkarıyor
Gaziantep'te 3 Haziran'da elektrik kesintisi olacak yerler
Gaziantep'te şok operasyon! Cephanelik gibi ranza
Gaziantep'te bisiklet ve elektrikli scooter sürücülerine reflektif yelek dağıtıldı
Amputede Şahinbey'e çifte kupa
Yıldırım: Rakamlar umut verici
Ünverdi: Bölgemize destekler devam ettikçe yaralarımızı saracak ve ihracatımızı artıracağız
Gaziantep'te şok baskın! Operasyonda yakalanan 2 şüpheliden 1'i tutuklandı
TEDAŞ, Elektrik Arıza İhbar Uygulaması'nın lansmanını yaptı
Gaziantep'te 126 personelin katılımıyla huzur-güven uygulaması
Kılıçarslan Ortaokulu, Gaziantep'i Türkiye finallerinde temsil edecek
Park halindeki araçtan hırsızlık yapan 2 şahıs yakalandı