30 Kat Hızla Yayılıyor! Hızla yayılan o vaka Gaziantep'te ne durumda?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
30 Kat Hızla Yayılıyor! Hızla yayılan o vaka Gaziantep'te ne durumda?
Abone ol
İnsanın yaşam konforunu düşüren, sebep olduğu kaşıntı sebebiyle kişileri oldukça rahatsız eden uyuz hastalığı son zamanlarda herkesin korkulu rüyası oldu. 10-15 saniyelik kısa bir sürede yakın temasla insandan bulaşabilen bu hastalıktan korunmak için ne yapmalıyız?

Deprem sonrası artış gösteren uyuz vakaları Gaziantep İl Sağlık müdürlüğünü harekete geçirdi. Yapılan çalışmalar sonucunda yaklaşık 2000 civarında görünen uyuz vaka sayısının yarının altına düştüğü öğrenildi. 

CİDDİYE ALINMASI GEREKEN BİR HASTALIK

Uyuz hastalığı konusunda uzmanlar yaptığı açıklamada, “Salgın şu anda ülkemizin çok önemli bir gerçeğidir. Uyuz insandan insana yakın temasla bulaşan bir parazittir. İnsana özgü bir parazittir. Hayvanlardan bulaşması özellikle bu salgında insana ait uyuzun hayvanlardan bulaşması söz konusu bile değildir. İnsandan insana yaklaşık 10-15 saniyelik bir yakın temasla bulaşabilen, vücut ısısı ile bulaşma riski artan bir ajandır. Bu hastalığın tedavisinde yapılan en büyük hatalardan bir tanesi sadece hastayı tedavi etmeye çalışmaktır. Tüm ailenin aynı anda hasta olsun olmasın tedavi edilmesi çok önemlidir. Henüz yumurtadan çıkmamış uyuz parazitlerinin hastanın sağlık olduğu gibi yanlış bir algıya yol açabileceği önemli bir ayrıntıdır. Bütün aile bireyler tedavi olmazsa pinpon etkisi oluşacaktır. Bir hasta iyileşirken diğer hastalanacak, o iyileşirken diğer hastalanacaktır. Bir türlü kurtulmak mümkün olmayan kısır döngüye girilir. O yüzden hasta olsun olmasın tüm aile bireyleri tedavi olmalıdır."

Uyuz hastalığı nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Uyuz hastalığı: Uyuz akarının (böcek) sebep olduğu dünyada yaygın olarak görülen bir deri hastalığıdır. Gözle görülemeyen ancak mikroskopla seçilebilen uyuz böcekleri insan derisinde hastalığa yol açar. Uyuz akarı deride tüneller açar ve bu tünellerin içerisinde yaşar.

   Belirtiler: En önemli belirtisi şiddetli gece kaşıntısıdır. Kaşıntı, kişinin yatağa girip ısınmasıyla artar ve kişiyi uykudan uyandırır. Kaşıntı genellikle bilekler, koltuk altları, parmak araları, meme başları, dirsekler ve kasıklarda görülür. Ciltte içi su dolu kesecikleri görülmesi ve özellikle de geceleri artan şiddetli kaşıntı uyuz şüphesini arttırır.
Belirtileri, ilk defa uyuza yakalanan bir kişide 2-6 hafta içinde başlar. Ancak daha önce bu hastalığı geçiren kişiler de belitiler daha erken (1-4 gün içinde) ortaya çıkabilir.

   Bulaşma yolu: Uyuz genellikle hasta olan bireyle doğrudan yakın temasla bulaşır. Kişiden kişiye genellikle 15-20 dakikalık bir sürede bile yakın temasla ( aynı yatakta yatma, el ele tutuşma gibi) bulaşabilir. Yatak takımı, giysi ve havlu gibi kişisel eşyaların ortak kullanımı, uyuzun başlamısını ve yayılmasını kolaylaştırır. Ancak bu yayılma, uyuz hastasıyla uzun süre yakın temasa göre oldukça düşüktür.

 Tedavisi: Uyuz tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavide kullanılan ilaçlar hekimin önerdiği şekilde, dozda ve sürede kullanılmalıdır. Hasta ile doğrudan ve uzun süre yakın teması olanlar da eş zamanlı tedavi edilmelidir. Hastalığın tedavisinden sonra kaşıntı ve kızarıklıklar 2 ila 4 hafta kadar devam edebilir.

  Hastalıktan Korunma: Uyuz hastası ve yakın teması olan kişilerin kullandığı giysiler, çarşaflar ve havlular en az 60 derecede yıkanmalı ve ütülenmelidir. Yatak takımları birkaç gün havalandırılmalıdır. Yıkanamayacak eşyaların ağzı bağlı olan bir poşet içerisinde ortalama 3 gün saklanması gerekir. Ayrıca zemin ve mobilyalar bulaş kaynağı olabileceğinden temizlenmelidir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eğitim Sevdalısı Meliha Öğretmen Emekli OlduÖnceki Haber

Eğitim Sevdalısı Meliha Öğretmen Emekli...

Huzurevinde ölümle biten bastonlu kavgaSonraki Haber

Huzurevinde ölümle biten bastonlu kavga

Yorum Yazın

Gaziantep'te inşaat faciası! Ölü ve yaralılar var
Evlenen çiftlerin sayısı 2023 yılında geriledi
CHP’li Öztürkmen: Gaziantep’te, doktor da perişan hasta da
Hem eğitim, hem üretim
Jandarmadan emniyet kemeri denetimi ve eğitimi
21-22 ŞUBAT GAP TARIM FUARI
14. GAPTARIM Fuarı Törenle Açıldı
Gaziantep'te 22 Şubat'ta elektrik kesintisi olacak yerler
TOBB Gaziantep KGK, İşimiz Temiz Projesi'nde Gaziantep’e Türkiye birinciliğini getirdi
Yeni dönemde güçlü Nizip için yatırımlar artarak sürecek
Tahmazoğlu’ndan üniversite öğrencilerine 270 milyonluk dev destek
Yeni Transferler Takıma Güç Kattı
CHP’li Öztürkmen, Diyanet’in Sır İskandinav Gezisini Meclis’e Taşıdı
SANKO Sanat Galerisi’nde ‘Yansımalar’ temalı resim sergisi
Gaziantep'te tarihi eser operasyonu: 2 gözaltı
Köy okulu öğretmenlerinden örnek davranış
Toroslar EDAŞ Gaziantep’i Bakım ve Yatırımlarıyla Aydınlattı
 Polisin ele geçirdiği çalıntı bisikletler sahiplerine teslim edildi
Genç kursiyerlerden Fadıloğluna büyük sevgi
Başkan Fadıloğlu, ev ziyaretlerini aralıksız sürdürüyor