memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

19-04-2019 15:51 Kategori: GENEL

Gaziantep çocuk evliliğinde 8. sırada!

 Gaziantep çocuk evliliğinde 8. sırada!
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” dolayısıyla yapılan açıklamada 2017 yılına göre 2018 yılında resmi kız çocuk evliliklerinin azaldığı bildirildi."

Evlenme istatistiklerine göre; 16-17 yaş grubunda olan kız çocuklarının resmi evlenmelerinin toplam resmi evlenmeler içindeki oranı 2014 yılında %5,8 iken bu oran 2018 yılında %3,8'e düştü.

 Bu oran, illere göre incelendiğinde; 2018 yılında Ağrı ilinin %14,8 ile kız çocuk evlenmelerinde en üst sırada yer aldığı görüldü. Bu ili, %14,1 ile Muş ve %12,5 ile Bitlis izledi. Kız çocuk evlenmelerinin toplam evlenmeler içindeki oranının en düşük olduğu iller ise %0,7 ile Bolu, %0,9 ile Trabzon ve Artvin oldu.

 Adıyaman’ın farkı

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Bölge illeri de değerlendirildi. Yapılan açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te kız çocuk evliliklerinin oranının Türkiye ortalamasının üstünde gerçekleştiği bildirildi. Adıyaman’da çocuk evliliklerinin diğer bölge illerine göre düşük olduğu gözlendi.

 Gaziantep’te kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı %9,7 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Gaziantep tüm iller içinde 8. sırada yer aldı.

 Adıyaman’da kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı %5 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Adıyaman tüm iller içinde 26. sırada yer aldı.

Kilis’te kız çocuk evliliklerinin toplam evlenmeler içindeki oranı %11,7 olarak gerçekleşti. Bu oran ile Kilis tüm iller içinde 5. sırada yer aldı.

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU