memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

02-11-2022 13:23 Kategori: GÜNDEM

Tancan: 2023'e hazırız

Tancan: 2023'e hazırız
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Gaziantep’te enerji alanında yapılan çalışmaları memohaber'e anlattı. Ankara'daki yoğun iş temposu ve ziyaretlerinin arasında kapısını Memohaber Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Taşçı'ya açan Tancan, Gaziantep sevgisini ve kente yapılan yatırımları değerlendirirken, Gaziantep'e yapılan yatırımların hız kesmeden devam ettiğine dikkat çekti. 2021 ve 2022 yılı enerji yatırımlarını şeffaf bir şekilde anlatan Tancan, 2023 yılı ile ilgili de enerji anlamında atılacak adımlardan bahsetti."

Gaziantep'in yetiştirdiği ve milletine hizmet etme noktasında tüm kesimlerin teveccühünü kazanan Abdullah Tancan, doğup büyüdüğü topraklarda petrol arama faaliyetlerinin yapılacağını anlatarak, 8 yeni arama ruhsat başvurusunun da değerlendirme aşamasında olduğunu müjdeledi.


GAZİANTEP YATIRIMLARI HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR
Abdullah Tancan, 2021 yılında Gaziantep'e enerji anlamında önemli yatırımlar yapıldığını ifade ederek, toplamda 412 milyon TL yatırım yapıldığını kaydetti.

Tancan,''Gaziantep enerji yatırımları hız kesmeden artarak devam ediyor.  Şehrimizin büyümesine paralel olarak artan enerji ihtiyacının kesintisiz ve kaliteli olarak karşılanabilmesi için 2021 yılında;

Elektrik İletim Şebekeleri için 92 Milyon TL, Elektrik Dağıtım Şebekeleri için 220 Milyon TL, Doğalgaz Dağıtım Şebekeleri için 100 Milyon TL olmak üzere toplam 412 Milyon TL’lik yatırım ve elektrik dağıtım şebekelerine 22 Milyon TL bakım yapılmıştır. Bu kapsamda; elektrik dağıtımında yeni bağlantı taleplerinin karşılanması, yeni aydınlatma tesisleri, köy yenileme projeleri, kırsal bölgeler için yeni Enerji Nakil Hatları, Trafo İlaveleri yapılmıştır. Birçok bölgede yapılan, şebekenin yer altına alınması çalışmalarına ilaveten özellikle Güvenevler, Değirmiçem, Barak, Bostancı, Tişlaki mahalleleri, Fevzi Çakmak Bulvarı ile Küsget ve Nizip Sanayi Sitesi elektrik şebekeleri yer altına alınmıştır. 

Karkamış İlçesine, Oğuzeli Büyük Şahinbey ve Nizip 1. OSB bölgelerine doğal gaz arzı sağlanmış ve daha önce taşıma ile gaz arzı sağlanan Kuzeyşehir Toplu Konut bölgesine de boru gazı ile daimi gaz arzı sağlanmıştır. 2021 yılı içerisinde 40.000 yeni doğal gaz abonesi yapılmıştır. Tüm ilçelerine doğalgaz arzı sağlanan ülkemizdeki dokuz ilden birisi de Gaziantep şehrimizdir''dedi.


8 FİRMANIN PETROL ARAMAK İÇİN RUHSATLARI DEĞERLENDİRME AŞAMASINDA
Dünya enerji kriziyle savaşırken, Türkiye’nin ise kendi kaynaklarına yönelmeye devam ettiğini anlatan Abdullah Tancan, bu konunun hayati bir önem taşıdığına dikkat çekerek, ''Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğünün (TPAO) ilimizin muhtelif bölgelerinde 5 adet petrol arama ruhsatının mevcut olup arama çalışmalarının devam ettiğini, gerek TPAO gerekse özel şirketler tarafından 8 adet yeni arama ruhsat başvurusunun da değerlendirme aşamasında bulunduğunu belirtti.


2022'DE YATIRIM ARTTI, 2023'E HAZIRIZ
Tancan,''2022 yılında da; Elektrik İletim Şebekeleri için Ekim ayı sonu itibarı ile 50 Milyon TL, Elektrik Dağıtım Şebekeleri için 420 Milyon TL, Doğalgaz Dağıtım Şebekeleri için 120 Milyon TL olmak üzere en az 590 Milyon TL yatırım ve elektrik dağıtım şebekelerine de 36 Milyon TL bakım yapılacaktır. Bu kapsamda bu güne kadar; Kuzeyşehir Toplu Konut Bölgesinin elektrik ihtiyacının kaliteli olarak karşılanmasını temin etmek üzere Kuzeyşehir Trafo Merkezi, ağırlıklı olarak BUSEM olmak üzere bölgedeki diğer elektrik ihtiyacının kaliteli olarak karşılanmasını temin etmek üzere Taşlıca Trafo Merkezi tamamlanarak 2022 yılı içerisinde devreye alınmıştır. Şehir merkezini  besleyecek Gaziantep GIS Trafo Merkezinin yapım çalışmaları da devam etmektedir. Gaziantep GIS Trafo Merkezi de 2023 yılı içerisinde devreye alınacaktır.

İlin tüketim artışı ve kurulması düşünülen yeni organize sanayi bölgesi için Kilis-Gaziantep sınırında yeni kaynak niteliğinde 380/154 Polateli Trafo Merkezi ile bölgedeki özellikle tarımsal sulama tesislerinin ve diğer kullanıcıların daha kaliteli elektrik kullanmalarını temin edecek olan Karkamış Trafo merkezinin ihale hazırlıkları tamamlanmak üzere olup 2023 yılı başında ihale edilecektir.  Ayrıca Gaziantep il merkezi kuzeyinde yeni açılan imar alanlarının oluşmasına bağlı olarak yeni enerji ihtiyaçlarının kaliteli olarak karşılanabilmesi amacıyla Gaziantep GIS-2 Trafo Merkezi de 2023 yılı yatırım programına dahil edilecektir.

Elektrik dağıtım şebekelerinde de toplam 338 adet proje kapsamında 803 km. kablo, toplam yaklaşık 150 MVA gücünde 170 adet trafo, 70 km. Kırsal Enerji Hattı ve 3756 adet aydınlatma armatürü tesis edilecektir. Batıkent, Osmangazi ve Beyazlar mahallelerinin elektrik şebekeleri yeraltına alınmaktadır.

Dünyada artan enerji maliyetine rağmen vatandaşlarımızın bu maliyetten en az şekilde etkilenmesini sağlamak amacıyla doğalgazın konutlara maliyetin beşte biri fiyatına yansıtılmasının da etkisiyle doğalgaza talep hızla artmakta olup artan bu talebi karşılamaya yönelik olarak doğalgaz dağıtım şebekelerinde 200 km. ilave dağıtım şebekesi yapılarak 40.000 yeni tüketiciye doğalgaz arzı sağlanacaktır''diye konuştu.

Abdullah Tancan Kimdir?
1966 yılında Gaziantep'te dünyaya gelen Abdullah Tancan, ilk, orta ve lise eğitimini Gaziantep’te, Üniversite eğitimini İzmir’de 9 Eylül Üniversitesi’nde tamamladı. 1988 yılından itibaren Gaziantep PTT Başmüdürlüğünde Mühendis, Şahinbey Telefon Müdür Yardımcısı ve Şehitkamil Telefon Müdürü, TEDAŞ Müessese Müdürü olarak görev yaptı. 2004 yılından itibaren Başkent Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nde Genel Müdür Yardımcısı, TEDAŞ’ta Genel Müdür Yardımcısı, Türkiye Elektrik Dağıtım Şebekeleri Rehabilitasyon Projesi Uygulama Birim Başkanı ünvanıyla çalışan Tancan, 2010 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na Kurul Üyesi olarak atandı. 2016 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak atanan Tancan, halen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı olarak görev yapıyorKaynak: Haber Merkez
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ