memo

Bugun...
11-06-2018 12:05 Kategori: GÜNDEM

Porsche Gaziantep'te bakın neden çuvala toslayacak?

Porsche Gaziantep'te bakın neden çuvala toslayacak?
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Ünlü otomobil markası Porsche Gaziantep'te çuvala toslayabilir. "

Ünlü otomobil markası Porsche Gaziantep'te çuvala toslayabilir.  Porsche’nin 6 milyar euro yatırımla geliştirme kararı aldığı elektrikli ulaşım atağının en önemli üyesi, konsept ismi Mission E’nin 2020'de yola çıkaracağı aracın Türkçe bir isimle yani TAYCAN ile yola çıkacağı resmen açıklandı. Ancak Volkswagen Touran modelini piyasaya çıkardığında, Almanya’da yaşayan ve otomobil tamirciliği yapan Turan Ailesi’nin isim hakkı savaşıyla karşı karşıya kalmış, her ne kadar rakam resmen açıklanmadıysa da aileye iki adet yeni Touran, bir adet Touareg ve söylentilere göre de en az 200 bin Euro nakit ödenmiş ve isim hakkı aile temsilcisi Ali Turan’dan satın alınmıştı. Grubun isimle ilgili yeni krizi, yine bir Türk ailesi ile ama Almanya’da değil Gaziantep’te yaşayan Hanifi Sinan Taycan’ın sahibi olduğu, özellikle Avrupa’ya ihraç etmek üzere büyük çuvallar üreten Taycan Plastik’le yaşaması ihtimali yüksek. Taycan tescilli ve yıllardır dünyaya bu isim altında ürünler satıyor. 

HaberTürk'ten Hakan Özenen'in haberine göre Porsche’nin uzun zamandır konseptini Mission E olarak isimlendirdiği elektrikli aracının TAYCAN adıyla piyasaya çıkacağı duyuruldu. Türkçe TAY ve CAN sözcüklerinin birleşiminden oluşan model adı, Volkswagen Grubu’nda Touran’dan sonra kullanılan ikinci Türkçe isim oldu. Porsche’nin 6 milyar euro yatırımla geliştirme kararı aldığı elektrikli ulaşım atağının en önemli üyesi, konsept ismi Mission E. 

TAYCAN OLARAK AÇIKLANDI

Porsche Mission E’yi ilk kez 2015 yılında Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda göstermiş ve o tarihten bu yana nasıl isimlendirileceği konusu özellikle Alman basınında merak konusu olmuştu. Cevap geçen haftanın son günü Porsche CEO’su Oliver Blume’den geldi. Porsche spor otomobillerinin 70. yılı vesilesiyle Porsche Müzesi’nde gerçekleşen toplantıda konuşan CEO yeni otomobilin adının Türkçe, genç bir atın canlılık ve hareketliliğini anlatan TAYCAN olacağını açıkladı. Böylelikle Volkswagen Grubu’nda Touran’dan sonra ikinci bir otomobil de Türkçe isimle ticarileşmiş oldu.

TÜRKÇE İSME TEPKİ GÖSTERENLER DE OLDU

Gelecek yıl piyasaya çıkacağı açıklanan TAYCAN ilk bilgilere göre 600 beygir gücünde olacak. 500 kilometrelik iddialı bir menzil vaat eden Türk tayı fabrika verilerine göre 15 dakika içinde de tam olarak şarj edilebilecek. Porsche’nin elektrikli otomobiline Türkçe bir isim vermesi otomobilsever Almanların bir araya geldiği çeşitli bloglarda da tartışıldı. TAYCAN’ı, CAYMAN’a uyumlu bulan ve hangi dilde olduğunu önemli bulmayanlar olduğu gibi, meseleye daha milliyetçi bakıp tepki gösterenler de oldu.


İSİM KONUSUNDA PORSCHE GAZİANTEP'TE DUVARA TOSLAYABİLİR

Volkswagen Touran modelini piyasaya çıkardığında, Almanya’da yaşayan ve otomobil tamirciliği yapan Turan Ailesi’nin isim hakkı savaşıyla karşı karşıya kalmış, her ne kadar rakam resmen açıklanmadıysa da aileye iki adet yeni Touran, bir adet Touareg ve söylentilere göre de en az 200 bin euro nakit ödenmiş ve isim hakkı aile temsilcisi Ali Turan’dan satın alınmıştı. Grubun isimle ilgili yeni krizi, yine bir Türk ailesi ile ama Almanya’da değil, Gaziantep’te yaşayan Hanifi Sinan Taycan’ın sahibi olduğu, özellikle Avrupa’ya ihraç etmek üzere büyük çuvallar üreten Taycan Plastik’le yaşaması ihtimali yüksek. Çünkü Taycan tescilli ve yıllardır dünyaya bu isim altında ürünler satıyor.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU