memo

Bugun...
25-04-2018 18:44 Kategori: GÜNDEM

Partilerde adaylık başvuruları hız kazandı!...

Partilerde adaylık başvuruları hız kazandı!...
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Erken seçimin tarihi belli oldu, aday adayları sahaya çıkmaya başladı. Gaziantep'te şu an için AK Parti'de 100, MHP'de 30, CHP'de 45 ve İYİ Parti’den ise 20 kişinin adı geçiyor"

Erken seçimin tarihi belli oldu, aday adayları sahaya çıkmaya başladı. Gaziantep'te şuan için AK Parti'de 100, MHP'de 30, CHP'de 45 ve İYİ Parti’den ise 20 kişinin adı geçiyor

Türkiye erken seçime giderken, siyasi partilerde beklenmedik bir şekilde aday bolluğu gözleniyor. Yüksek Seçim Kurulunun son tarih olarak açıkladığı 26 Nisan 2018 mesai bitimine bir gün kala henüz bürokrat ve STK  başkanları istifa etmeden ortaya çıkan bir çok isim, yerel kulislerde konuşulmaya başladı.

ÜÇ PARTİ İL BAŞKANI İSTİFA EDİYOR

24 Haziran seçiminde partilerde aday bolluğu yaşanırken  AK Parti hariç, CHP İl Başkanı Hayri Sucu, MHP İl Başkanı Dr. Muhittin Taşdoğan ve İYİ Parti İl Başkanı İzzettin Şahin’in Milletvekili adayı olmak için il başkanlıklarından istifa edecekleri öğrenildi.

İLK BAŞVURUYU ÜNALAN YAPTI

AK Partiden Milletvekili Aday Adayı olmak için ilk başvuruyu genç işadamlarından inşaatçı Ahmet Ünalan yaptı. Bugün İl Başkanlığına giderek müracaat için dilekçesini veren Ahmet Ünalan’ın Gazikent bölgesinde herkesimin tanıdığı aslen Şanlıurfa’lı ve 4 üniversite mezunu olan  sevilen bir işadamı olduğu öğrenildi.

TEŞKİLATA İKİNCİ BİR TALİMATA KADAR YASAK

AK Parti Genel Merkezinin talimatı üzerine İl Başkanı Eyüp Özkeçeci teşkilata şu mesajı gönderdi. “Değerli AK Parti il, ilçe Yönetim Kurulu üyelerimizin  Genel Merkezimizin 2.nci  bir talimatına kadar  Milletvekilliği Aday Adaylığı için istifa etmemelerini önemle rica ediyorum” dedi.

AK PARTİ'DE YİNE ADAY PATLAMASI YAŞANACAK

Adaylar arasında sürpriz isimler de yer alıyor. AK Parti’de Milletvekilliği  aday adaylığı için kulislerde bir çok isim dillendirilmeye başlandı. Üç dönem kuralına takılmayan ve halen Milletvekilleri olanların da başvuru yapacakları gelen bilgiler arasında.

Teşkilattan, Eski İl Genel Meclis Başkanı Menderes Karaduman, Eski Şehitkamil İlçe Başkanı Halil Uğur, Eski Saadet Partisi İl Başkanı İrfan Çelikaslan, MHP Eski İl Başkanı Mehmet Özdemir, Oğuzeli Eski Belediye Başkanı Bekir Öztekin, AK Parti Kadın Kolları eski İl Başkanı Filiz Üzücü, Araban ve Yavuzeli ilçelerinde bölgenin sevilen İşadamı Eski Anavatan Partisi İl ve İlçe Başkanılığı ve AK Parti İl Başkan yardımcılığı yapan Cuma Reyhan, Gazikent bölgesinde İnşaat sektöründe faaliyet gösteren ve herkesin tanıdığı sevilen genç işadamlarından Aslen şanlıurfa’lı olan Ahmet Ünalan’ın da AK Partiye ilk gidip Aday Adaylığı için başvurusunu yapan isimler arasında. AK Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Adaylarından Serpil Kavrak, İşadamlarından Ahmet Çelik, Saadet Partisi Eski İl Başkanı Hayri Kamalı, Şekabel Eski Genel Müdürü Resül Kaya’nın da aday adaylığı için başvuru yapacakları belirtiliyor.

BÜROKRASİDE ADAY BOLLUĞU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, üst düzey bürokratları çok fazla listeye koymasa da, Gaziantep'te yine önemli sayıda bürokratın aday adaylığı başvurusu yapacağı konuşuluyor. Bunlar arasında ismi sıkça zikredilen Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, GAÜN eski Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, TİM Başkanlığını bırakacak olan Mehmet Büyükekşi, Bürokrasiden Hasan Köroğlu, Hakan Tanrıöver, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Eski Gaziantep Gençlik spor il müdürü ve halen Bursa Gençlik spor il Müdürlüğü yapan aslen Şanlıurfalı sevilen bürokrat Ömer Faruk Şiran, Gaziantep’te bir kaç kurumun il müdürlüğünü yaptıktan sonra Ankara’da bir çok kurumda üst düzey bürokratlık yapan Halen Enerji Bakanlığında Müsteşar yardımcılığı yapan Abdullah Tancan ve PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, Şahinbey bel.başkan Yrd .Dr. Mehmet Çoban ve Gaziantep Tarim İl Müdürü Mehmet Karayılan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda bürokratında adaylık için son günü beklediği öğrenildi.

ADAYLAR KISA SÜREDE BELİRLENECEK

24 Haziran'da yapılacak seçim için 60 gibi kısa bir süre kalırken, en  erken 10 gün içinde adayların belirleneceği Gaziantep’te AK Parti yine aday adayı patlamasına sahne olacak gibi gözüküyor.  Eski milletvekillerinden, mevcut milletvekillerine ve eski il ve ilçe   başkanlarına kadar bir çok kişinin isminin geçtiği siyasi kulislerde,  bürokratlar da istifa için 'süreci' takip ediyor. STK Temsilcilerinden de adaylar çıkabileceğinden, yerelde ve Ankara'da görüşmeler  hızlandı.

CHP'DE ADAY ADAYLARI GENEL MERKEZİ BEKLİYOR

CHP'de aday belirlemesi bu kez delegeyle değil Genel merkez tarafından belirlenecek. Eski vekiller, mevcut vekiller, eski il ve ilçe başkanlarınında adları aday adayı olarak isimleri zikrediliyor. Gaziantep’te Milletvekili Akif Ekici, eski vekil Mehmet Şeker, CHP Eski Milletvekillerinden Ahmet Yılmazkaya’nın oğlu başarılı Kalp Damar Cerrahlarından Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya,  Adaylık için adı geçen İl Başkanı Hayri Sucu’nun ise  Genel Merkez ile görüştükten sonra istifa edip etmeyeceği kararını yarı açıklayacağı öğrenildi.  Şahinbey ilçe Başkanı Av. Hüseyin Yalçın Adaylık başvurusu için geçtiğimiz günlerde istifa etmişti, Mali Müşavir Mehmet Turan Gündoğdu, Eski İl Başkanı Ali Peri,  İslahiye ve Nurdağı ilçelerinin yakinen tanıdığı, Partinin çeşitli kademelerinde yıllardır görev almış tabanda sevilen Eczacı İrfan Kaplan, İşadamlarından Naci Kılınç ve İsmail Çirkin, Eski il Başkanlarından Av. Nesrin Tuncel, Gaziantep Alevi Kültür Derneği Başkanı Av. Yılmaz Demir Delen, Ünlü Avukatlardan Hasan Gür, Bir halı Fabrikasının genel müdürü olan Ahmet Bozgeyik, Nizip bölgesinden Diş Hekimi Ali Sayın, Yavuzeli ilçesinden Avukat Mehmet yılmaz Çelik, gibi isimlerinde CHP’den aday adayı olacakları gelen bilgiler arasında. Daha önceki seçim için yapılan ön seçimin geçerli olmayacağı öne sürülüyor. Genel merkezin kararını açıklaması ile yarışın başlayacağı belirtiliyor.

MHP'DE BAŞVURULAR BAŞLADI

Milliyetci Hareket Partisi Genel Merkezi tarafından teşkilatlara gönderilen talimata göre Ada Adaylık için başvuru sürecinin 26 Nisan'da başlayıp 3 Mayıs'da sona ereceği ve Adaylık başvurusunun bizzat Ankara'da parti genel Merkezinde yapılacağı ve alınacak ücretin ise 2 Bin 500 Tl olacağı açıklandı

MHP'DE İSİMLER NETLEŞMEDİ

MHP'de Gaziantep Teşkilatı Genel merkezden gelecek işareti bekliyor. 3 seçimden beri birinci sıra Genel Merkez tarafından atarınken, bu kez teşkilat açıktan olmasa dahi ithal adayı istemiyorlar. 3 yıldan beri Gaziantep İl Başkanlığını yapan Yrd. Doç. Dr. Muhittin Taşdoğan Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin İl Başkanlarını aday adaylığı konusunda Serbest bırakmasından sonra aday olmaya karar verdi. Yarın Perşembe günü İl binasında bir basın toplantısı düzenleyecek olan Taşdoğan Aday Adaylığını açıklayacak.  Eski İl Başkanlarından Av. Sermet Atay, Sağlık Personellerinden Ayşe Nur, Eski Ülkü ocakları Gaziantep İl Başkanı Serdar Çelik, Eski Milletvekili adaylarından, Eski Ülkü ocakları Başkanlarından Bir Önceki dönem MHP Milletvekili Adayı Ülkücülerin Ağabeyi olarak bilinen yıllarını bu teşkilata adamış olan Fevzi Koçoğlu,  Eski Milletvekili Avukat Tolga Orhan, MHP Şehitkamil İlçe Başkanı Aziz Yücel, Bir önceki dönemde Milletvekili Adayı olan Ünlü Avukatlardan Ejder Demir, Halil Beyazay, İşadamı İsmail Çelik, Eski Meclis üyelerinden Cuma Kaymakcı ve MHP il yönetiminden Meral Özdemir’de isimleri kulislerde dolaşmaya başlandı.

İYİ PARTİ RAHAT NEFES ALDI

24 Haziranda Seçime girip girmeyeceği tartışılan çiçeği burnundaki İyi Parti CHP’den transfer olan 15 milletvekili ile grup kurunca rahat bir nefes aldı.

İYİ Partinin Kurucu İl Başkanı İzzet Şahin ve İkinci Başkanı Av. Oğuz Hocaoğlu, bugün adaylık için istifa ettiler. İl yönetim kurulu üyesi Nermin Tuzcu, Yönetim kurulu üyesi Filiz Mahsereci’ninde Milletvekili Aday Adaylığı için görevlerinden istifa edeceklerini yarınki yapacakları basın toplantısıyla ilan edecekleri bildirilirken, son dönemde yıldızı parlayan İYİ Parti’ye sürpriz bir takım bürokratlarında aday olacakları dillendiriliyor.

Bu arada işadamı Mehmet Çopuroğlu, Mustafa Altunbaş, Eğitimci  Kenan Çakır, gibi tecrübeli siyasetçilerin adaylık için son dakikayı bekledikleri  konuşulmaktadır.Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU