memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

13-05-2022 16:45 Kategori: GÜNDEM

Göçer: TOKİ'nin '100 bin Yeni Sosyal Konut Projesi' ne oldu?

Göçer: TOKİ'nin '100 bin Yeni Sosyal Konut Projesi' ne oldu?
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığının dar gelirliler için yaptıracağı "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"nin akıbetini sordu."

Gaziantep’te Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşa edilmesi planlanan ve Türkiye'nin en büyük konut projesi olarak lanse edilen "100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"nde kura çekimleri sonucu hak sahibi olan vatandaşlar, yaklaşık 3 yıldır evlerinin yapılıp teslim edilmesini bekliyor.

Şehitkamil ilçesinde Kuzeyşehir ve Şahinbey ilçesinde Güneyşehir projesinde yer alan  konutlar için yaklaşık 3 yıl önce 2+1 konut için 500 TL 3+1 konut için ise bin TL ödeme yapan ve kura çekiminde hak sahibi olan vatandaşların konutlarının temeli bile atılmadı.

Dar ve orta gelirli ailelerin ev sahibi olması için başlatılan kampanya kapsamında yıllardır konutlarının teslim edilmesini bekleyen vatandaşlar, konutlarının hak sahiplerine tesliminde gecikme yaşanmasına tepki gösteriyor.

Binlerce hak sahibi vatandaşın dört gözle teslim edilmesini beklediği konutların yıllardır inşaatına bile başlanmaması akıllarda soru işareti bırakıyor.

Konu ile ilgili yazılı bir açıklama yapan HÜDA PAR Gaziantep İl Başkanı Faruk Göçer, “TOKİ'den evi zamanında teslim almak ne zaman hayal olmaktan çıkacak?” diye sordu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde hayata geçirilen 50 bin konutluk “Kuzeyşehir Toplu Konut Projesi"nin akıbetini de soran Göçer, Türkiye'nin en büyük konut projesi olarak lanse edilen projenin bir an önce tamamlanması ve hak sahiplerine teslim edilmesi gerektiğini belirtti.

Göçer, kentteki konut açığının giderilmesi, dar ve orta gelirli ailelerin ev sahibi olması için 8 bin 500 dönüme 250 bin nüfusun yaşayacağı belirtilen Kuzeyşehir Konutları'nda ev sahibi olmanın heyecanı ile kayıt ve ödeme yapan binlerce kişinin yıllardır hak sahibi olmalarına rağmen konutlarının geç veya hiç teslim edilmemesinin doğru olmadığını ifade etti.

“Vatandaşlarımız projenin iptal edilmesinden de endişe duyuyor” 

TOKİ'nin binlerce konutu hak sahiplerine teslimini geciktirdiğini belirten Göçer, “Dar ve orta gelirli vatandaşlarımız ev sahibi olma hayali ile gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı gerekse de Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılması planlanan konutlara kentimizde binlerce vatandaşımız başvurdu. Ancak kura çekimleri yapılan ve hak sahipleri belirlenen, kura çekimleri sonucunda konutları belli olan ve peşinatları ödenen konutların hak sahiplerine teslimatı maalesef geciktiriliyor. Bunun yanı sıra “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi"ne yazılan, kayıt parası ödeyen ve 2 yıl içerisinde konutlarının teslim edileceği söylenen vatandaşlarımız için yapılacak olan konutların temelinin bile atılmamış olması vatandaşlarımızı hayal kırıklığına uğratmakla birlikte mağdur etmiştir. Vatandaşlarımız bu konuda TOKİ’den yeterli bilgi alamamaktadır. Bununla birlikte vatandaşlarımız projenin iptal edilmesinden de endişe duyuyor.” dedi.

“Konutlar zamanında teslim edilmelidir”

Son zamanlarda artan inşaat maliyetlerinden dolayı konut fiyatlarının her geçen gün arttığını ifade eden Göçer, “Konut fiyatlarının arttığı böyle bir dönemde maalesef inşaat firmaları da artan yüksek maliyetlerden dolayı bir türlü söz konusu projelerin ihalelerine girmelerine rağmen tekrar çekiliyor. Bu durumda vatandaşlarımız için yapılması planlanan konutların da inşaatına başlanmıyor. Binlerce vatandaşımızın ev sahibi olma hayali de maalesef sadece hayalde kalıyor. TOKİ tarafından dar ve orta gelirli ailelerin ev sahibi olması için başlatılan projelere zamanında başlanılmalı ve konutlar zamanında teslim edilmelidir. Bazen her ne kadar elde olmayan nedenlerden gecikmeler yaşansa da bu süreç daha fazla uzamamalıdır ve hak sahiplerinin konutları bir an önce yapılıp teslim edilmelidir. Geciktirilen projeler vatandaşlarımızın mağdur olmasına neden olmaktadır. Yıllardır konutlarının teslim edilmesini bekleyen vatandaşlarımız, konutlarının tesliminde gecikme yaşanmasına tepki gösteriyor. Vatandaşlarımızın mağdur edilmesi ve projelerin zamanında tamamlanmamasını doğru bulmuyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Her yerde biten TOKİ konutları Gaziantep’te neden bitirilmiyor?” 

Dar ve orta gelirliler için yaptırılan konutların zamanında teslim edilmesi gerektiğini ifade eden Göçer, “Bu konuda vatandaşlarımızdan ciddi şikayetler alıyoruz. Vatandaşlarımız konutlarının zamanında teslim edilmemesi, konutlarının inşaatının başlanmaması olmasına ve projeler hakkında bilgi alacak merci bulmamalarına tepki gösteriyor. Hak sahibi olan ancak konutunun ne zaman teslim edileceği ile ilgili bir bilgi alamayan vatandaşlarımız mağdur olmakla birlikte endişelenmeye başlıyor. Vatandaşlarımız haklı olarak ‘evlerimiz ne zaman teslim edilecek?’ diye soruyor ama maalesef bu konuda ne bilgi alabiliyor ne de soruna cevap bulabiliyor. Her yerde biten TOKİ konutları Gaziantep’te neden bitirilmiyor?” diye sordu.  Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ