memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

09-09-2022 14:12 Kategori: GÜNDEM

Gaziantep'te 3 büyük oda ve borsada seçim startı verildi

Gaziantep'te 3 büyük oda ve borsada seçim startı verildi
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"TOBB’a (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) bağlı odalarda seçim startı verildi. Bu bağlamda Gaziantep’te de Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Ticaret Borsası seçim startını verirken mevcut başkanlar çalışmalarıyla adeta göz dolduruyor."

 

Gaziantep’in hemen her kesiminden çalışmaları ile takdir toplayan Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım ve Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Akıncı’nın görevlerine devam etmeleri isteniyor. Her dönem büyük bir heyecana sahne olan oda ve borsaların seçimleri 1-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek. Biz de yaklaşan seçimler öncesinde www.memohaber.com olarak kapsamlı bir kamuoyu araştırması yaptık. İşte yaptığımız araştırma neticesinde GTO, GSO ve GTB’nin son dönemi hakkında öne çıkan bilgiler…

KONUŞAN BAŞKAN TUNCAY YILDIRIM

TOBB’a bağlı oda ve borsalarda seçim startı verilirken TOBB’a bağlı Gaziantep’teki odalarda ve borsalarda da mevcut başkan ve yönetimlerinin çalışmalarını baştan sona hatırlamak ve okuyucularımıza bu çalışmaları hatırlatmak istedik. Bu kapsamda yaptığımız çalışmada Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım ve yönetiminin yaptığı çalışmalar adeta göz dolduruyor. GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, görev süresi boyunca sanayicinin ve iş insanlarının yaşadığı her türlü sorunun çözümünde ve sorunlar konusunda adım atılması noktasında Gaziantep’in en atak ismi olmayı başardı. GTO’nun ulusal bazda ve uluslararası arenada kendini göstermesi ve gücüne güç katması anlamında yapılabilecek tüm çalışmaları yapan ve bu konuda büyük bir başarı elde eden Tuncay Yıldırım sadece iş dünyasının değil, siyaset ve bürokrasi dünyasının yanı sıra Gaziantep halkının da gönlünü kazandı. GTO Başkanlık görevini başarıyla yürüten Tuncay Yıldırım’ın yapılacak olan GTO seçimlerinde yeniden başkanlığa aday olmasını ve yeniden başkan seçilmesini isteyen kamuoyu Tuncay Yıldırım’dan bu konuya yönelik olumlu bir cevabın gelmesini bekliyor. GTO Başkanı Tuncay Yıldırım’ın başarılı çalışmalarının yanı sıra GTO Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur ile uyumlu çalışmaları da oldukça dikkat çekiyor. GTO’daki uyum, daha önceki dönemlerde büyük kaoslara sahne olan GTO başkanlık ve meclis başkanlığı çatışmasını da ortadan kaldırınca yönetim kurulu başkanı ile meclis başkanının ortak ve uyumlu çalışması Gaziantep’e büyük katkı sağladı. 105 meclis üyesi, 32 bin de aşkın üyesi bulunan GTO’nun seçimleri büyük bir heyecana sahne olacağa benziyor.

ÜNVERDİ KONUKOĞLU UYUMU BAŞARIYI GETİRDİ

Gaziantep’te oda ve borsa başkanları denildiğinde başarılı çalışmaları ile göz dolduran bir başka isim ise Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi. Ünverdi, Önceki dönem GSO Başkanı Adil Konukoğlu’ndan devraldığı GSO Başkanlık bayrağını layıkıyla taşımayı başardı ve hemen her kesim tarafından takdir gören çalışmalara imza attı. Önceki dönem GSO Başkanı Adil Konukoğlu ile iş ve ticaret dünyasının nabzının tutulması ve bunların sorunlarının çözülmesi adına istişarelerde bulunduğu ve Adil Konukoğlu’nun bu anlamda fikir ve tecrübelerinden yararlandığı bilinen Adnan Ünverdi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Gaziantep yatırımları ve Gaziantep’e yönelmesi noktasından mesleki eğitimler ve kadın girişimcilerin yatırımlarının önünün açılması gibi noktalarda birçok başarılı işe imza atarken Adnan Ünverdi’nin de bir dönem daha GSO Başkanlığı’na aday olması ve bu göreve yeniden gelmesi kamuoyu tarafından isteniyor ve bekleniyor. GSO’nun 65 meclis üyesi 3 bin de üyesi bulunuyor.

AKINCI-TİRYAKİOĞLU İKİLİSİ GTB’NİN KURUMSAL KİMLİĞİNİ YÜKSELTTİ

Gaziantep Ticaret Borsası’nda (GTB) ise Mehmet Akıncı’nın özellikle Antep Fıstığı Lisanslı Deposu’nu Gaziantep’e kazandırmasıyla büyük takdir topladı. Gaziantep Ticaret Borsası’nı yeni binasına da kavuşturan ve GTB’nin kurumsal kimliğinin GTB’ye yakışır seviyeye çıkarılmasında başarılı adımlar atan Akıncı’nın ve yönetiminin çalışmaları Gaziantep’te esnafından ticaret erbaplarına, siyasetçisinden bürokratına ve iş dünyasından Gaziantep halkına kadar hemen herkesin takdirini topladı. GTB Başkanı Akıncı, GTB Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GTB Meclis üyeleri ve GTB yönetimi ile uyumlu çalışmaları ile dikkat çekerken, Gaziantep kamuoyu Akıncı’nın GTB Başkanlığı görevine devam etmesi isteniyor. Daha önceki dönemde GTB’nin yönetim kurulu başkanlığı görevini başarıyla sürdüren Ahmet Tiryakioğlu’nun GTB Meclis Başkanlığı görevine, Mehmet Akıncı’nın da GTB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçilmesi ile GTB’de çıta oldukça yükseldi. Akıncı-Tiryakioğlu ikilisi hemen her projeye birlikte imza atıyor ve GTB’nin başarılarına birlikte imza atıyor. GTB’deki başkan-meclis başkanı uyumu da başarıyı kaçınılmaz kılıyor. Bu arada GTB’nin 30 meclis üyesi, bin 300 üyesi bulunuyor.

MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANMASIN

GSO, GTO ve GTB’nin her dönem olduğu gibi bu dönem de seçimlerinin büyük bir heyecana sahne olması beklenirken her dönem olduğu gibi bu dönemde de başarılı çalışmalara imza atan mevcut başkanlarının şehirde bazı kesimler tarafından yapılan çalışmaları maniple etme çalışmalarının yapılabileceği öngörülüyor. Ancak bu dönemde siyasetçisinden bürokratına, iş dünyasından Gaziantep halkının gönlünü kazanan GSO, GTO ve GTB Başkanlarının art niyetli kesimlere kurban edilmeyeceği ve yeniden başkan seçilmeleri için güç birliği yapılacağı konusunda kulis bilgileri de kulaktan kulağa yayılmaya başladı.

İŞTE ÜNVERDİ DÖNEMİ VE GSO GAZİANTEP’E MODEL FABRİKA

Kobi Yetkinlik ve Dönüşüm Projesi kapsamında Türkiye’nin ilk 5 Model fabrikasından birisini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile birlikte Gaziantep’e kazandırdı. Medikal sektörünün millileşmesi ve gelişmesi için üniversite-sanayi-kamu işbirliğinde önemli bir adım attık. GSO, SANKO Üniversitesi ve İKA arasında Gaziantep Medikal Sanayi Ürünleri ve Teknolojileri Programı (MESANTEP) İşbirliği Protokolü’nü imzalandı.

DÜNYA İKİNCİSİ GSO

Türkiye'ye rol model olan Gaziantep Sanayici İşbirliğinde Mesleki Eğitim Projesi (GASİMEP) ile 10. sınıfta okuyan gençlerimize okurken meslek ve iş sahibi olma imkanı sunuyor. GSO Mesleki Eğitim Merkezi’nde (GSO-MEM) bugüne kadar 9500 kişiye mesleki eğitim verildi. Nitelikli eleman yetiştirmek için kurulan GSO-Mesleki Eğitim Merkezi’nde uluslararası kuruluşlar ve Milli Eğitim Bakanlığı ile mesleki eğitim projeleri geliştiriliyor. Ülkemiz için model haline gelen merkez, bu yıl Brezilya’da düzenlenen Dünya Odalar Yarışması’nda, “En iyi eğitim projesi” kategorisinde ikinci olma başarısını gösterdi.

GSO’DA KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Türkiye’de bir ilk olarak Gaziantep Kadın Girişimci Destek Merkezi’ni (KAGİDEM) kuruldu. Kadın girişimcilere kendi işlerini kurma imkanı sunuluyor. Savunma sanayine yönelik, Savunma Sanayii Başkanlığı, Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü, Vakıf Şirketleri ile güçlü bağlar kurularak organizasyon ve çalışmalar yürütüldü. Saha İstanbul ile Odamız arasında  “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme İşbirliği Protokolü” imzalandı.

MESLEKİ YETERLİLİĞE DEV KATKI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Gaziantep Valiliği’nin koordinasyonunda, STM Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş., Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve İpekyolu Kalkınma Ajansı (İKA) iş birliğinde hazırlanan makine - metal sanayi dönüşüm stratejisi ve eylem planı tanıtım toplantısı Gaziantep’te gerçekleştirildi. Gaziantep Ayakkabı Terlik ve Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onay alınarak kuruluş çalışmalarına başlandı. GSO Mesleki Yeterlilik Sınavları Belgelendirme ve Danışmanlık A.Ş. (GASBEM)'i kuruldu ve burada mesleki yeterlilik belgesi verilmeye başlandı.

YENİ NESİL SANAYİ PLATFORMU

Gaziantep Sanayi Odası’nın girişimleri ile günümüz sanayisi ve aile şirketlerinde ihtiyaç haline gelen aile şirketlerinin sürdürülebilirliğini sağlamak ve gelecek vizyonunu birlikte oluşturabilmek hedefiyle Yeni Nesil Sanayici Platformu kuruldu. Havaalanı Sanayi Bölgesi olarak anılan bölgemiz, Islah Organize Sanayi Bölgesi, GSO’nın girişimleri ile normal OSB statüsü kazandı. Polateli- Şahinbey İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde arsa tahsisine başlandı. İlk etapta 6,5 milyon metrekare arsanın tahsisi kura çekimi ile noter huzurunda gerçekleşti.

YILDIRIM İLE BAMBAŞKA BİR GAZİANTEP TİCARET ODASI 5 YILDIZLI TİCARET ODASI GTO

Şehirleri mükemmelleştiren kurumlardır diyerek, yalnızca bugünleri değil gelecek yılları da düşünerek GTO’nun hizmet kalitesini ve başarılarını sürdürülebilir kılmak için çaba harcayan Gaziantep ticaret Odası, bilgi güvenliği sisteminden, müşteri memnuniyet sistemine pek çok yönetim sistemine odayı entegre etti. Bu doğrultuda GTO’nun en önemli başarılarından birisi de şüphesiz ki hizmet kalitesinde Türkiye’nin ilk ve tek 5 yıldızlı Ticaret Odası unvanını elde etmek oldu. (EFQM 5 Yıldızlı Ticaret Odası) Aynı şekilde üyelere sunduğu hizmetler ile TOBB Oda/Borsa Akreditasyon Sistemi çerçevesinde tekrar A sınıfı Oda olmayı başardı.

GTO DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

Brezilya’da düzenlenen Dünya Odalar Yarışmasında da “sıra dışı projeler” kategorisinde Dünya Birinciliği elde ederek GTO, Gaziantep’in adını tüm dünyaya duyurdu. Gaziantep’in gastronomi kültürünü geliştirmek ve hizmet kalitesini artırmak amacıyla GASTRO A.Ş.’yi kuran GTO, GASTRO A.Ş. bünyesinde faaliyetlerine başlayan Gaziantep Gastronomi Akademisi ve Uygulama Restoranı BULLA ile gastronomi sektörünün gelişimi ve hizmet kalitesinin artırılmasına önemli katkı sağladı.

1 PROJE 10 MİLYON DOLARLIK İHRACAT SAĞLADI

Dış Ticaret İstihbarat Merkezini kurarak üyelerine birebir danışmanlık ve ihracat koçluğu hizmeti vererek nokta atışı dış ticaret yapabilmelerine olanak sağlayan GTO, kısa bir süre içerisinde yaklaşık 10 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmesine de katkı sağladı. Avrupa Yeşil Mutabakat Eylem Planı Kapsamında üyelerin mevcut durumlarını gözden geçirerek iklim değişikliğine yönelik tedbir almalarını sağlamak ve üyelere yeşil teknolojiye geçiş sürecinde rehber olmak için “Gaziantep Ticaret Odası Yeşil Teknoloji Koordinasyon Merkezi”ni kurdu.

BİNLERCE ÜYEYE EĞİTİM VERİLDİ

Mesleki Yeterlilik Merkezini 8 farklı sektör ve 47 farklı alanda sınav, eğitim ve belgelendirmede yetkili hale getirerek bölgemizin en önemli belgelendirme kuruluşu yapmayı başaran GTO, Turizm konaklama ve yiyecek-içecek sektörü çalışanlarının mesleklerindeki yetkinliklerini belgelemek için de GTO VOC-Test Merkezini kurdu. GTO ayrıca, GTO Akademi aracılığıyla Dış Ticaret İngilizce’sinden dijital pazarlamaya kadar onlarca farklı alanda binlerce üyeye eğitim vererek kişisel ve kurumsal gelişimlerine katkı sağladı.

SESİ ÇIKAN ODA GTO

Ticari uyuşmazlıklarda ekonomik, hızlı, gizli ve gönüllü çözüm için GTO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi kuruldu. Düzenlenen onlarca yurt dışı iş gezisi ve fuar organizasyonları ile üyelerin sektörlerindeki gelişmeleri küresel düzeyde takip edebilmelerini ve yeni iş bağlantıları kurmalarına katkı sağlayan GTO, üyelerin ticari hayatta yaşadığı her sorunu çalmadık kapı bırakmayarak çözüme kavuşturdu. GTO’yu ticari diplomasi ve lobi faaliyetlerinde Türkiye’nin sayılı kurumlarından biri kılan GTO yönetimi, sosyal medya ve yazılı basın aracılığıyla gündeme getirdiği konular dışında da her ay hazırladığımız GTO Perspektif Raporu ile en üst düzeyde çözüm girişimlerini sürdürdü ve sürdürmeye devam ediyor.

GAZİANTEP TİCARET BORSASI’NDA AKINCI BAŞARISI ANTEP FISTIĞI LİSANSLI DEPOSU

Türkiye’nin ilk Antep Fıstığı Lisanslı Deposu Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın (İKA) 2015 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen “Antep Fıstığı Lisanslı Depoculuk ve Ürün İhtisas Borsası Projesi” ile 2021 yılında Gaziantep’te hizmete kazandırıldı. Yaklaşık 10 bin ton fiziki depolama kapasitesine sahip olan Antep Fıstığı Lisanslı Depo 10 bin 615 metrekare alan üzerinde inşa edilmiş olup, 6 bin 332 metrekare kapalı alana sahip. Antep Fıstığı Lisanslı Depoya kuru kırmızı kabuklu, kırmızı kavlak ve boz kavlak antepfıstığı ürünleri kabul edilmektedir. İKA destekleriyle Antep Fıstığının ana vatanı Gaziantep’te hizmete açılan Antep Fıstığı Lisanslı Depo, Türkiye’de sektöründe bir ilk teşkil etmiş olup, üreticilere, sanayicilere ve tacirlere sağlıklı, sigortalı ve güvenli ortamda ürünlerini muhafaza etme olanağı sağlamaktadır. Ürününü lisanslı depoya getiren üreticiler devletin sağladığı nakliye, kira ve analiz desteklerinden de faydalanabiliyor.

GAZİANTEP PİLOT ÖLÇEKLİ ANTEP FISTIĞI İŞLEME TESİSİ

Gaziantep Ticaret Borsası ve TÜBİTAK MAM Gıda Enstitüsü iş birliğiyle, “INNOFOOD” projesi kapsamında Gaziantep’te Pilot Ölçekli Antep Fıstığı İşleme Tesisi kazandırıldı. TÜBİTAK ile imzalanan protokol çerçevesinde inşaat çalışmaları 2022 yılında tamamlanan Pilot Ölçekli Antep Fıstığı İşleme Tesisi’nde, temizleme, kabuk soyma, çıtlatma, kırma, kavurma ve paketleme ünitelerinin kurulum işlemleri tamamlanmıştır. Tesiste yer alan tüm makineler proje kapsamında karşılanırken, arsa temini ve inşaat işleri ise GTB tarafından gerçekleştirilmiştir. Faaliyete geçtiğinde 2000 kg/saat ürün işleme kapasitesine sahip olacak olan tesis, 6 bin 712 metrekare alan üzerinde inşa edilmiştir. Antep fıstığının işlenmesi ve kalitesinin korunmasına yönelik sektöre öncülük edecek olan tesis, bölgede fıstık işlemenin modern teknolojilerle yapılmasına katkı sağlayacak.

NİTELİKLİ ET BORSASI VE ET HALİ

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle 2020 yılı içerisinde Gaziantep Et Borsası ve Et Hali hizmete kazandırılmıştır. Sektöründe Türkiye’nin en büyük kompleks yapılarının başında gelen Et Hali ve Et Borsası toplam 32 bin metrekare alan üzerinde inşa edilmiş olup, 17 bin metrekare kapalı alan üzerinde hizmet vermektedir. İçerisinde et teşhir ve satış salonu, 4 adet soğuk hava deposu, 1 adet et parçalama salonu, 70 adet modern kasap dükkânı, sosyal tesis ve ticari dükkanlar bulunduran Et Borsası ve Et Halinde, ayrıca Gaziantep Ticaret Borsası’na ait 600 metrekare büyüklüğünde Et Borsası hizmet binası da yer almaktadır. Teknolojik her türlü alt yapının düşünüldüğü tesiste tartım işlerinden sonra etler el değmeden monoray sistemleriyle soğuk hava zinciri kırılmadan toptancı kasapların soğuk hava depolarına ve et teşhir salonlarına ulaştırılmaktadır. Burası,32 bin metrekare toplam alan, 19 bin 284 metrekare inşaat alanı, 52 adet Kasap Dükkânı, 14 Adet Sakatat Dükkânı, 4 adet Kuyruk saklama deposu, 450 metrekare et teşhir ve satış salonu, 344 m2 toplam alana sahip 4 adet soğuk hava deposu, 600 metrekare borsa idari binası, 1 adet et parçalama ünitesi, 14 adet ticari dükkân ile hizmet vermektedir.

GTB’NİN COĞRAFİ İŞARET BAŞARISI

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından kentin geleneksel lezzetlerini yaşatmak, katma değer sağlamak ve orijinal hazırlanış biçimleriyle geleceğe taşımak amacıyla Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde coğrafi işaret tescil çalışmaları yürütülmektedir. Gaziantep Ticaret Borsası tarafından Gaziantep adına şu ana kadar 22 geleneksel ürüne coğrafi işaret tescil belgesi alınmış olup, 4 ürün için ise tescil başvurusunda bulunulmuştur. Gaziantep Ticaret Borsası, Türkiye’de 22 ürünle bulunduğu şehir adına en fazla coğrafi işaret tescili gerçekleştiren Borsa konumundadırKaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 12.Sayı

Memo News 11.Sayı

Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ