memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

15-12-2019 16:11 Kategori: GÜNDEM

ABD Senatosunda Kabul Edilen Ermeni Tasarısına İlişkin Kararı Kınama Mesajı

ABD Senatosunda Kabul Edilen Ermeni Tasarısına İlişkin  Kararı Kınama Mesajı
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Bilindiği üzere, Barış Pınarı Harekatı akabinde ABD’de Türkiye’yi çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya bırakmak amacıyla 30 Ekim 2019 tarihinde ABD Kongresinin Alt Meclisi Temsilciler Meclisinde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin yasa tasarısı büyük bir çoğunlukla onaylanmıştı. "

Bu siyasi tavrın ardından 13 Aralık 2019 tarihinde de (dün) ABD Kongresinin üst kanadı olan ABD Senatosu 1915 yılında Birinci Dünya Savaşı esnasında yaşanan olayları Ermeni soykırımı olarak tanıyan yasa tasarısını onayladı. Esasında bu durum ABD Başkanı Donald Trump’ın 24 Nisan 2019 tarihinde 1915 olaylarına dair yaptığı açıklamayla da çelişmektedir. Zira Trump söz konusu konuşmasında soykırım ifadesine yer vermemiş, o zamanın olağanüstü şartlarında yaşanan olaylarla ilgili Büyük felaket anlamına gelen “Meds Yeghem” ifadesine yer vermişti.

Türkiye’yi, yaptırım uygulamakla tehdit eden bu kararlar; ABD-Türkiye ilişkisini önemseyen herkes için endişe verici olduğu gibi bu ve benzeri tavır ve davranışlar ülkemizin her alandaki mücadele azmini ve kararlılığını da asla etkileyemeyecektir. Bu gibi kararlar iki ülke arasındaki kadim ilişkileri tehdit etmekle kalmayıp bu ilişkilere zarar da verecektir. Öte yandan alınan bu kararlar tarihi mesnedden yoksun, hiçbir hukuki zemini olmayan sadece ABD’deki Ermeni lobisi ve Türkiye aleyhtarı çevreleri memnun etmeye yönelik tamamen siyasi bir adım olmanın ötesinde bir anlam da taşımamaktadır. ABD Senatosunca kabul edilen bu kararı ve ayrıca Türkiye’nin, bölgesindeki oynadığı etkin ve caydırıcı rolünü kabullenemeyenlerin ve tarihi siyasete alet edenlerin utanç verici bir kararı olarak görmekteyiz. Söz konusu Senatoda alınan bu kararın bizim ve Türk Milletinin nezdinde hiçbir geçerliliği ve hükmü bulunmadığını ve Gaziantep Üniversitesi Senatosu olarak bu kararı telin ettiğimizi kamuoyu ile paylaşırız. Saygılarımızla

 

Prof. Dr. Ali GÜR

Gaziantep Üniversitesi RektörüKaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

Oba Makarna