memo

Bugun...

CİĞERCİ HÜSEYİN

CİĞERCİ HÜSEYİN

20-12-2018 17:54 Kategori: GÜNDEM

LGS sonuçlarına göre bakın Gaziantep kaçıncı sırada?

 LGS sonuçlarına göre bakın Gaziantep kaçıncı sırada?
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Gaziantep eğitimdeki makus talihini yine yenemedi. 2018 yılı LGS sonuçlarına göre Gaziantep Türkiye genelinde 63. Sırada yer aldı. Türkiye ortalamasının 12 puan altında yer alan Gaziantep sadece Güneydoğu illerini geride bırakabildi. "

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl ilk kez yapılan 2018 LGS sonuçlarına dayandırarak açıkladığı raporda, Gaziantep’in başarı sıralaması 63. olarak belirlendi.  Genel Puan Sıralamasında 334,22 puan ile 63’üncü olan Gaziantep, Türkiye ortalamasının çok altında kaldı.

Gaziantep’in yıllardır kanayan yarası halinde olan eğitim sorunu bir kez daha acı bir tabloyla karşımıza çıktı.  2013 yılından bu yana her yıl yapılan Üniversite ve Liselere Giriş sınav sonuçlarındaki puanların geçtiğimiz yıllarla kıyaslanarak yapılan değerlendirmelerinde,  Gaziantep’in sıralamasının yükseldiği söyleniyordu, ancak herhangi bir resmi rapor ve değerlendirme yayınlanmadığı için Gaziantep’in eğitim sıralaması gündeme geldiğinde 2013 yılında açıklanan 80. sıra dile getiriliyordu. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl ilk kez yapılan 2018 Liselere Geçiş Sistemi (LGS)’de Merkezi Sınavla Yerleşen Öğrencilerin Performansını açıkladı.  Bu raporda 81 il arasında Gaziantep Genel Puan Sıralamasında 334,22 puan ile 63. oldu.

18 ŞEHRİ GERİDE BIRAKTIK

Milli Eğitim Bakanlığınca, bu yıl ilki yapılan LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonuçlarına göre, liselere yerleşen öğrencilerin performansını içeren değerlendirme raporu hazırlandı. Rapora göre Gaziantep 334, ortalama puan ile 63. Sırada yer aldı. Gaziantep 334 puan ile sadece Doğu Anadolu’daki 18 ile geride bırakabildi.

GÜNEYDOĞU İLLERİNİN ÖNÜNDE

Gaziantep’in 63. Sırada yer aldığı başarı tablosunda ilk sırayı Trabzon aldı. 372,72 puanla Trabzon eğitimde Türkiye birincisi oldu. Son sırada ise 273,64 puanla Hakkari yer aldı. Gaziantep,Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana, Adıyaman gibi komşu illerinin çok gerisinde kalırken, sadece Şanlıurfa ve Kilis’in önünde yer alabildi. Gaziantep’in geride bıraktığı 18 ilin tamamını Doğu ve Güneydoğu’daki iller oluşturdu.

GAZİANTEP ORTALAMANIN ALTINDA

Milli Eğitim Bakanlığı 2018 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavla yerleşen öğrencilerin performans sonuçlarını açıkladı. Raporda 2018 merkezi sınav sonuçlarına göre sınavla öğrenci alan okullara merkezi olarak yerleşen öğrencilerin sınav performansları incelenirken, 81 ilde merkezi olarak yerleşen öğrenci sayısı, alt test ham puan ortalamaları ve merkezi sınav puan ortalamaları listesinde Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda eğitim gören öğrenciler 63. Sırada yer alabildi.

SINAV SÜRECİNİN İYİLEŞTİRİLMESİ İÇİN ATILACAK ADIMLAR

2018 yılı Liselere Giriş Sınavı ile her ilde bir okula yerleşen öğrencilerin sınav puan ortalaması Türkiye'de 346,45 olarak açıklanırken, . Gaziantep’in ortalaması 334 olarak açıklandı. Gaziantep 63 sırada yer aldı.  Buna göre, okul başarı puanı ile merkezi sınav puanları arasında güçlü ve pozitif bir ilişki saptandı. Bakanlığın, Eğitim Analiz ve Değerlendirme Raporları Serisinin üçüncüsü olan "2018 Liselere Geçiş Sistemi-Merkezi Yerleştirme ile Yerleşen Öğrencilerin Performansı"nda öğrencilerin sınavdaki durumlarına ilişkin detaylı analizler yapıldı. Raporda, verilere dayalı olarak sınav süreçlerinin iyileştirilmesi için atılacak adımlara da yer verildi.

MEZUNLARIN YÜZDE 81'İ SINAVA KATILDI

2017-2018 eğitim öğretim yılında 8'inci sınıftan toplam 1 milyon 192 bin 799 öğrenci mezun oldu. 2 Haziran'da LGS kapsamında yapılan merkezi sınava 1 milyon 9 bin 260 öğrenci başvurdu, bu öğrencilerin 971 bin 657'si sınava katıldı. Mezunların yüzde 81,46'sının sınava katılması, öğrencilerin sınava talebinin yoğun olduğunun göstergesi olarak yorumlandı. Sınavda öğrencilere sözel bölümde Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ve Yabancı Dil testlerinde toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika cevaplama süresi, sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri testlerinde toplam 40 soru için toplam 60 dakika süre verildi.

EN YÜKSEK ORTALAMA TÜRKÇE VE EN DÜŞÜK ORTALAMA MATEMATİK TESTİNDE

Sınav sonucuna göre, merkezi olarak yerleştirilen öğrencilerin farklı testlerdeki performanslarını değerlendirmek için ortalama ham puanları incelendi. Buna göre 20 soruluk testler arasında öğrencilerin en yüksek başarıyı 16,48 ortalama ile Türkçe'de, en düşük başarıyı ise 6,99 ortalama ile matematik testinde gösterdiği ortaya çıktı. Sayısal bölümde yer alan fen bilimleri testinde de öğrencilerin görece yüksek başarı gösterdiği görüldü. Bu testte, öğrencilerin ortalaması 13,05 olarak belirlendi. Soru sayısı 10 olan testlerde hesaplanan ortalama ham puanların T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinde 9,26 ortalama, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde 9,72 ortalama olduğu, bu durumun öğrencilerin oldukça başarılı olduklarını gösterdiği belirtildi. İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca dillerinde uygulanan Yabancı Dil testinde elde edilen 7,78 ortalama ham puanın öğrencilerin bu testte de görece yüksek başarı gösterdiğine işaret ettiği belirtildi.

OKUL TÜRLERİNE GÖRE SINAV PUANI ORTALAMASI

Yerleşen öğrencilerin yüzde 83,97'si devlet okullarından, yüzde 16,03'ü ise özel okullardan mezun oldu. Devlet okullarından mezun olup yerleşen öğrencilerin sınav puanı ortalaması 339,94; özel okullardan mezun olup yerleşen öğrencilerin sınav puanı ortalaması ise 380,55 oldu. Tüm lise türlerine, devlet okullarından merkezi olarak yerleşen öğrencilerin oranı, özel okullardan yerleşen öğrencilerin oranından daha yüksek oldu. Devlet okullarından mezun olan öğrencilerin yerleşme oranının yüzde 90'ın üzerinde olduğu lise türleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi, özel okul mezunlarına ait yerleşme oranlarının en yüksek olduğu iki lise türünün Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi olduğu belirlendi. Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GÜNDEM HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU