memo

Bugun...

CİĞERCİ HÜSEYİN

CİĞERCİ HÜSEYİN

10-10-2018 15:30 Kategori: GENEL

Yerli ırk zeytin fidanları dikime hazır!..

Yerli ırk zeytin fidanları dikime hazır!..
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Orman köylerini desteklemek ve yerinde kalkındırmak için çalışmalar kapsamında Gaziantep Orman Fidanlığında Gelir Getirici Tür ağaçlandırma çalışmaları kapsamında dikimi yapılacak olan fidanların yerli ırklardan olması için çalışmalar başlandı ve ilk meyveleri alındı."

Orman köylerini desteklemek ve yerinde kalkındırmak için çalışmalar kapsamında Gaziantep Orman Fidanlığında Gelir Getirici Tür ağaçlandırma çalışmaları kapsamında dikimi yapılacak olan fidanların yerli ırklardan olması için çalışmalar başlandı ve ilk meyveleri alındı. Bu bağlamda Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürümüz Sayın Alparslan Altındaş Gaziantep Orman Fidanlığını ziyaret etti. Yapılan çalışmalar hakkında Orman İşletme Müdürü Köksal Kaya ve Gaziantep Orman İşletme Şefi Resul Eken ‘den bilgi aldı.

    Ocak ayı itibariyle Gaziantep Nizip yöresine ait yerli yağlık zeytin ağaçlarının dip kısmı ve ara dallarından alınan genç sürgünler aynı gün içerisinde fidanlığa getirilip  çelik alma işlemi yapılmaktadır. Kalınlığı 0,8-1 cm olan çelikler 20-25 cm boyutlarında kesilip fungusitli suda 20 dk. bekletilmektedir. Sonrasında zeytin çeliklerine 4000 ppm IBA köklendirici hormonu uygulayarak zeytin çelikleri sera ortamındaki Perlit yataklarına 1 m² 'lik alana 1000 adet olacak sıklıkta dikilmiştir. Sera ortamında sıcaklığın 19- 23 °C ve nemin % 80 olması sağlanmıştır.

Zeytin çeliklerinde 30 günün sonunda kambiyum dokularının oluştuğu gözlenmiştir. 60 günün sonunda zeytin çeliklerinde köklenmenin başlandığı görülmüştür. Köklenen Zeytin çeliklerinde tüpe repikaj uygulanmıştır. Repikaj için hazırlanan harç; %45 torf, % 22 toprak, %22 kum, %11 hayvan gübresi oranında hazırlanmıştır.

Dikilen 110 bin Zeytin çeliğinin 84 bin adedinde yapraklanma tespit edilmiş olup zeytin fidanlarını söküm esnasında 13 bin adet zeytin çeliğinde köklenme gerçekleştiği tespit edilmiştir.

Söküm esnasında kambiyum dokularının oluştuğu fakat köklenmenin oluşmadığı zeytin çeliklerine 4000 ppm oranında IBA köklendirici hormonu uygulanıp nemli perlit yataklarına dikilmiştir.

    Bölge Müdürümüz, yöremizin orijinal ırkı olan Kilis-Nizip Yağlık Zeytininin köklenmesinden dolayı repikaja alınışını yerinde inceledi ve tavsiyelerde bulundu.

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU