memo

Bugun...

GİRAY FİLO

GİRAY FİLOO

15-04-2021 22:10 Kategori: GENEL

Uzunaslan: Prina kalorisi ve fiyatı ile tercih ediliyor

Uzunaslan: Prina kalorisi ve fiyatı ile tercih ediliyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Bölgenin sayılı prina fabrikalarından birisi olan Uzunaslan Kömürcülük, zeytinin posası ve çekirdeğinden elde ettiği yakacakları birçok fabrika ve evlere kaliteli yakacak olarak ulaştırıyor. "

Fiyatı ve yakıt kalorisi ile son dönemlerin tercih edilen yakıt türlerinden birisinin de prina olduğunu söyleyen Uzunaslan Kömürcülük Yönetim Kurulu Başkanı Salih Uzunaslan, “Sektörde uzun yıllar sürdürdüğümüz deneyimlerimizle zeytinin çekirdeğini ve posasını kaliteli ve yüksek kalorili yakacağa dönüştürüyoruz” dedi. Uzunaslan, prina fabrikaları ile zeytine değer kattıklarını söyleyerek yakacak olarak prinaların tercih edilmesi gerektiğini söyledi. 

SEKTÖRDE BÜYÜK BİR DENEYİME SAHİBİZ

Sektörel olarak iş hayatına başlama süreçlerinden bahseden Uzunaslan, “Firmamızı 1999 yılında faaliyete geçirdik. Mesleğimiz ilk etapta çeltikti. Yani aslında zeytinin çekirdeği. Bunun imalatını yapıyorduk. 2001 yılında kurduk. O zamanlarda Nizip’te yeteri kadar çeltik yoktu. Bunun üzerine biz Suriye’den bunun ithalatını gerçekleştiriyorduk.

Bir taraftan çeltik çıkartıyorduk ve bir taraftan da fabrikaların yakacaklarını temin ediyorduk. Bu kapsamda Suriye’den yılda 30-40 bin ton çeltik prina geliyordu. 2008 yılında bu ithalat rakamları azaldı ve 2012 yılında yaşanan iç savaştan dolayı tamamen kesildi” açıklamalarında bulundu. 

FABRİKALARIMIZDA PRİNALARIN YAĞ ORANI YÜZDE BİR SEVİYELERİNE KADAR ALINIR

Çeltik prina hakkında bilgi veren Uzunaslan, “Çeltik prinayı açıklayacak olursak süreç şu şekilde işliyor. Önce zeytinler kontine sistemlerinde yağı alınır. Zeytin posasının içinde yüzde 12 yağ kalır buna biz prina yağı deriz. Bu bölgede iki tane prina fabrikası var. Prina fabrikasına geldiğinde tekrar o posalardan yüzde 10 kalan yağlar alınır. Prinaların içinde yüzde 1 buçuk 2 seviyelerinde bir yağ kalır. Bunun kalan posa ve çekirdeği biz alıyoruz ve bunları bir yandan odun olarak kullanıyoruz bir yandan da fabrikalara yakacak olarak satışlarını yapıyoruz. Prina bu şekilde meydana geliyor” dedi. 

ZEYTİN BU YIL HER SENEDEN DAHA İYİ VERİM VERDİ

Zeytin veriminin bu yıl her seneden çok daha verimli olduğunu  söyleyen Uzunaslan, “Bu yıl zeytin her zamankinden çok daha verimli oldu. Rekolte rakamları da her zamankinden çok üst seviyelerde gerçekleşti. Şu anda prina fabrikaları çalışıyor. Halen 5 bin tona yakın işlenecek prinamız var. Prina rakamlarımız bu yıl iyi diyebiliriz” diye konuştu.  

ZEYTİN POSASINDAN ÇEKİRDEĞİNE KADAR HER ALANDA DEĞERLENDİRİLİYOR

Nizip'te üretimi yapılan zeytinlerin tamamen organik olduğuna değinerek üretilen zeytinlerin her aşamasının değerlendirildiğini ve atık olarak bırakılmadığını söyleyen Uzunaslan, "Zeytin aslında bizim tesislerimizle hiçbir zaman atık olmuyor. Dalından posasına çekirdeğine kadar her alanını değerlendirebiliyoruz.

Bu çekirdeği biz alıp odun yapıyoruz. Bunu fabrikalar yakmak için odun olarak alıyor. Yakılan bu zeytin odunlarının külü yine zeytin ağaçlarına gübre olarak da kullanılabiliyor.

Zeytinin yaprağı da değerlendiriliyor. Zeytin yaprakları bugün makinede çekilip yurtdışına gönderiliyor ve orada ilaç olarak kullanılıyor. Özellikle Nizip’in zeytinyağı yaprağı isteniyor. Bunun sebebi de diğer bölgelerde üretilen zeytinlere gübre atılır. Bizim bu bölgemizde üretimi yapılan zeytinlere gübre atılması diye bir şey söz konusu değil. Zeytinlerimiz çok doğal olduğu için şu anda yaprak dahi bulunamıyor. Yani zeytinlerimizin dalı yaprağı posası çekirdeği her şekliyle ayrı ayrı üretime kazandırılıyor" dedi. 

PRİNA ÜRETİMİNDE TALEPLERE YETİŞMEKTE ZORLANIYORUZ

Prina üretiminde taleplere yetişmekte zorlandıklarını söyleyerek bu yıl ilk defa Suriye'ye de prina yakıtları gönderildiğini sözlerine ekleyen Uzunaslan, "İç piyasa olarak biz taleplere yetişmekte zorlanıyoruz. Biz sadece Nizip’e hitap etmiyoruz. Şanlıurfa bölgesinde Halfeti, Suruç, Bozova bölgesi, Birecik de büyük oranda bizim çalışma alanlarımız içinde.

Geçen yıl talebi karşılamakta çok zorlandık. Bu yıl Suriye’ye de mal gitmeye başladı. Daha öncesinde Suriye’de akaryakıtın çok ucuz olması dolayısıyla zeytinin posası yakıt olarak tercih edilmiyordu. Şu anda mazotun fiyat yükselmesinden dolayı Suriye’de zeytini yakıt olarak kullanmaya başladı. Eskiden biz Suriye’den çeltik, prina alırken bugün biz Suriye’ye çeltik, prina ve odun gönderiyoruz. Suriye’ de şu anda talebe yetişemiyoruz" şeklinde konuştu. 

BU YIL ZEYTİN REKOLTEMİZ BEKLENTİNİN ÇOK ÜZERİNDE GERÇEKLEŞTİ

Bu yıl Gaziantep'te zeytin için var yılı olduğunu söyleyerek rekoltenin bolluğundan ve prinada elde edilen üretim bolluğundan bahseden Uzunaslan, "Bu yıl zeytin senesi, üretimin ve rekoltenin yüksek olduğu bir sene. Bu sene çekirdek ve prina da fazla olunca elimizde yeteri kadar ürün oluştu diyebiliriz. Çalışıp hedefimizi her zaman daha yukarılara taşıyacağız" diye konuştu. 

ZEYTİN ÇEKİRDEĞİNİN DOĞAYA ASLA BİR ZARARI OLMAZ

Zeytin çekirdeğinden elde edilen prina yakıtlarının doğaya hiçbir zarar vermediğini söyleyen Uzunaslan, "Zeytinin çekirdeğinin doğaya asla zararı yoktur. Çünkü içerisinde kesinlikle kükürt yoktur. Zehirlenme olayı olmaz. Doğayla iç içe bir yakıt haline getiriliyor diyebiliriz" açıklamalarında bulundu.   

PRİNA YAKACAKLARIN ISI KALORİSİ YERLİ KÖMÜRDEN ÇOK DAHA YÜKSEK

Prinaların yerli kömürden daha yüksek kalorili olduğunu söyleyerek ısınmada tercih konusu olması gerektiğinin altını çizen Uzunaslan, "Prinalarımızın kalorisi 4 bin 500 civarında. İthal kömürün kalorisi yüksektir ancak yerli kömürlere baktığımızda prinaların kalorisi daha yüksektir. Bu yüzden tercih ediliyor. Daha sağlıklıdır ve kükürt içermez.  Yerli kömürün kül oranı çok fazla yüksektir. Karbon monoksit oranı çok yüksektir. Zehirlenme oranları çok yüksektir. Bu olumsuzlukların hiçbir prina yakacaklarda gözlenmez" dedi. 

HEM SAĞLIK HEM DE MALİYET AÇISINDAN KÖMÜR YERİNE PRİNA YAKACAKLAR TERCİH EDİLMELİ

Isınmada kömür yerine prinaların hem maliyet açısından hem de sağlık açısından tercih edilmesi gerektiğini söyleyen Uzunaslan, "Vatandaşlarımıza tavsiyem normal kömür yakacakları yerine prina yakacakları tavsiye ederim. Bir eve ortalama iki ton kömür kış ayında kullanılırken prina bir ton yeterli gelecektir. Prinanın tonu şu anda 750 lira iken kömürün tonu en düşük bin 250 lira. Hem sağlık hem maliyet açısından vatandaşlarımızın prina yakıtları tercih etmesini tavsiye ediyoruz" açıklamalarında bulundu. 

 


Kaynak: Haber Merkezi
Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ
gazete manşetleri MemoNews
Memo News 10.Sayı

Memo News 9.Sayı

Memo News 8.Sayı

Memo News 7.Sayı

Memo News 6.Sayı

Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
SPOR MANŞETLERİ