memo

Bugun...
12-12-2017 20:06 Kategori: GENEL

Türkiye’de ilk Milli Radar Gaziantep’e kuruluyor

Türkiye’de ilk Milli Radar Gaziantep’e kuruluyor
  • Facebook Paylaş
  • Yorum Yaz

"Sanayi, Ticaret Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Gaziantep Milletvekilimiz Mehmet Erdoğan Gaziantep Havalimanına Tamamen Yerli Üretim Olan İlk Milli Radar Sisteminin Kurulacağının Müjdesini Verdi."

Sanayi, Ticaret Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi Gaziantep Milletvekilimiz Mehmet Erdoğan Gaziantep Havalimanına Tamamen Yerli Üretim Olan İlk Milli Radar Sisteminin Kurulacağının Müjdesini Verdi.

Mehmet Edoğan; Hava Trafik Kontrol hizmetlerinin sunumunda, hava araçlarının pozisyonlarını (mesafe, yön ve yükseklik) tespit ederek, Hava Trafik Kontrolörlerinin sağlıklı ve emniyetli bir şekilde görevlerini yerine getirmelerine imkan tanıyan radar sistemlerinin hayati öneme haiz olduğunu, bu sistemlerin havacılıkta çok büyük bir önem arz ettiğini, bu ihtiyaçlarımızın milli imkanlar dahilinde TÜBİTAK ile yapılacak çalışmalar ile karşılanması amacı ile KUŞRAD Ar-Ge Projesi kapsamında Milli Gözetim Radarı (MGR) geliştirilmiş olup kabul çalışmaları tamamlanmıştır. 

Milli Gözetim Radarının yeni bir proje ile geliştirilerek hem yedekli olarak çalışabilmesi hem de Mode-S SSR özelliklerine sahip yeni bir radar sistemine sahip olunabilmesi amacıyla MGR/Mode-S Ar-Ge Proje çalışmalarına başlanmıştır.

Proje kapsamında öncelikli olarak yedekli yapıya kavuşturulmuş MGR radar sistemi tesis edilecektir. Akabinde TÜBİTAK tarafından geliştirilecek olan Mode-S SSR radar sistemi MGR radar sistemine entegre edilecektir. Her iki radar sistemi Gaziantep Havalimanına tesis ettirilecek olan Yaklaşma Kontrol Sistemine entegre edilerek, Hava Trafik Kontrol hizmetlerinde aktif olarak kullanılacaktır.

Gaziantep Milletvekilimiz Mehmet Erdoğan; Radar sistemlerinin tesis edileceği alanın Gaziantep ilimizde bulunan Gaffur Baba Türbesi mevkii olarak tahsis edildiğini, TÜBİTAK – HAVELSAN Teknoloji Radar Sistemleri tamamen milli imkânlar ile üretilecek olup, havacılık sektöründe milli ürünlerin artırılmasına yönelik AR-GE projeleri devam etmekte olduğunu belirtti.

 


Editör: Haber Merkezi
HABERE YORUM YAZINFACEBOOK YORUM


DİĞER GENEL HABERLERİ

Muhittinoğlu

gazete manşetleri MemoNews
Memo News 5.Sayı

Memo News 4.Sayı

Memo News 3.Sayı

Memo News 2.Sayı

Memo News 1.Sayı

Kahve Molası
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU